توتکابن شهری در بلندترین کوهپایه‌های گیلان
23 اسفند 94 - 12:44

گیلان آنلاین: توتکابن رودبار با برخورداری از غار 130 هزار ساله «رشی» و قرار گرفتن در بلندترین کوهپایه‌های گیلان دارای جاذبه‌های زیادی بوده و مقصد بسیاری از گردشگران است.

 

 

گیلان آنلاین: شهر توتکابن در سال 76 تاسیس شده و یکی از شهرهای جوان گیلان محسوب می‌شود که در 13 کیلومتری مرکز رودبار قرار دارد و حدود 2 هزار و 600 نفر جمعیت شهری دارد.

توتکابن مرکز بخش رحمت‌آباد و بلوکات بوده و «توتکابن» زمانی مرکز پرورش کرم ابریشم بود و درخت توت زیادی در این منطقه کاشته می‌شد و نام توتکابن نیز از نام درخت توت گرفته شده است.

توتکابن از دو بخش بالامحله و پایین‌محله تشکیل شده و با پلی که روی سفیدرود احداث شده‌ به راه اصلی قزوین‌ ـ‌ رشت متصل است و پیش از ساخت پل، راه پیوند توتکابن با جاده اصلی با قایق طی می‌شد.

توتکابن در منطقه زلزله‌خیز رودبار قرار دارد و در خرداد 1369 زمین‌لرزه بیشتر خانه‌های این منطقه را ویران کرد و دوباره بازسازی شد.

توتکابن از زیبایی‌های طبیعی و خدادادی برخوردار بوده و یکی از شهرهای با جاذبه گردشگری در رودبار است که هر ساله بسیاری از مسافران و گردشگران را به طرف خود می‌کشاند.

توتکابن پذیرای مسافران و گردشگران نوروزی می‌شود

شهردار توتکابن رودبار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده برای جذب گردشگران نوروزی اظهار کرد: کوچه‌ها و منازل شهر توتکابن اکنون با نصب تابلو و پلاک‌گذاری ساماندهی شده است.

شهاب عطایی با بیان اینکه برای نخستین بار پارک کودک توتکابن برای نوروز 95 آماده شده است، تصریح کرد: این پارک در نوروز 95 مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی زیر سازی، تعریض، آسفالت، نورپردازی، رنگ‌آمیزی و فضای سبزی در خورشأن مردم شهر توتکابن و بخش رحمت‌آباد و بلوکات را بخشی از فعالیت‌های انجام شده در توتکابن عنوان کرد.

شهردار توتکابن با اشاره به اینکه این شهر در جوار دو رود همیشه پر آب سفیدرود و سیاه‌رود قرار دارد، خاطرنشان کرد: این ظرفیت در جذب گردشگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی از احداث پارک ساحلی در کنار رودخانه سیاه‌رود خبر داد و گفت: مقدمات اولیه این پارک فراهم شده و زمین‌ها نیز مورد تملک قرار گرفته و امیدواریم با اعتباراتی که استاندار و در رأس آن مدیران استانی برای شهرداری در نظر می‌گیرند بتوانیم پارک ساحلی را هر چه سریع‌تر مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

عطایی با تصریح بر اینکه شهر توتکابن در بلندترین کوهپایه‌های گیلان یعنی «درفک» قرار دارد، یادآور شد: توتکابن به همین دلیل بسیار زیبا و مورد پسند گردشگران است.

وی از دیگر جاذبه‌های گردشگری توتکابن را غار «رشی» عنوان کرد و افزود: این غار قدمتی 130 هزار ساله دارد و منطقه فوق‌العاده خوش آب و هوا و زیبای داماش از جاذبه‌های چشم‌نواز توتکابن است.

شهردار توتکابن اضافه کرد: مسافرانی که به شهر توتکابن سفر می‌کنند می‌توانند در کنار دو رود زیبای سفیدرود و سیاه‌رود از امکاناتی که برای آنها فراهم کرده‌ایم استفاده کنند و لذت ببرند.

وی احداث اقامتگاه برای مسافران در شهر توتکابن را از دیگر اقدام‌ها ذکر کرد و گفت: این اقامتگاه هتل آپارتمان است و می‌تواند به تعداد 30 نفر همزمان خدمات‌رسانی کند.

عطایی‌ اجرای «نوروز خوانی» را از برنامه‌های استقبال از نوروز 95 در توتکابن بیان کرد و افزود: این برنامه برای پاسداشت سنت‌های زیبای مردم اجرا می‌شود و از فردا این برنامه اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نگاه ما در شهرداری توتکابن تنها عمرانی و خدماتی نیست، خاطرنشان کرد: تلاش شده در بحث فرهنگی نیز اقدام‌هایی داشته باشیم و به همین منظور مراسم‌های هنری و ورزشی در توتکابن در طول سال جاری برگزار شد.

شهردار توتکابن رودبار از برگزاری مسابقات دوچرخه‌سواری در نوروز 95 خبر داد و یادآور شد: مسابقات دوچرخه‌سواری با حضور ورزشکاران تیم ملی برگزار می‌شود و استارت آن از رودبار به شهر توتکابن و ارتفاعات درفک خواهد بود.

وی گفت: در سه ماه اخیر مسابقه دوچرخه‌سواری استانی با حضور 30 دوچرخه‌سوار مسیر توتکابن به روستای زیبای «دره‌دشت» را رکاب زدند و قصد داریم این مسابقه را با حضور ملی‌پوشان در نوروز 95 نیز برگزار کنیم و ایام شادی را رقم بزنیم.

عطایی برگزاری مسابقات والیبال، فوتسال و پینگ‌پنگ را را از دیگر برنامه‌های نوروز 95 در شهر زیبای توتکابن عنوان کرد./فارس

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام