نخستین مادر مومنان
28 خرداد 95 - 00:00

گیلان آنلاین:  به مناسبت سالروز وفات حضرت خدیجه همسر گرامی پیامبر اعظم اسلام، یادداشت زیر از حجت الاسلام والمسلمین دکتر اخوی گیلانی رییس مرکز مشاوره جامعه الزهرا منتشر می شود:

 

 

گیلان آنلاین:   به مناسبت سالروز وفات حضرت خدیجه همسر گرامی پیامبر اعظم اسلام، یادداشت زیر از حجت الاسلام والمسلمین دکتر اخوی گیلانی رییس مرکز مشاوره جامعه الزهرا منتشر می شود:

نیست زنی در سخا به پای خدیجه
چشم فلک خیره بر وفای خدیجه

حضرت خدیجه علیها السلام نخستین زنی بود که به پیامبری حضرت محمد صلی الله علیه و آله ایمان آورد و اولین بانویی بود که همراه امام علی علیه السلام با پیامبر به نماز ایستاد و پیشانی بندگی بر خاک سایید و با همت خالصانه خویش، پاک منشی را برگزید و ثروت، امکانات، عمر، جوانی، آسایش و آرامش خود را در راه خشنودی خدا و آرمان های بلند پیامبر صرف کرد. وی رنج و تبعیدها را به جان خرید چنان که از پیامبر راستی، بشارت بهشت و نعمت های ماندگار آن و سلام و خشنودی خدا را شنید.

پیامبر(ص) در جواب علت وفاداری و محبت به خدیجه پس از مرگ او فرموده است:
او به من ایمان آورد، هنگامی که مردم کفر ورزیدند و مرا تصدیق نمود، هنگامی که آنان تکذیب کردند. با ثروت خویش مرا یاری داد، هنگامی که آنان مرا محروم کردند. خداوند مرا از او به فرزندانی روزی داد، هنگامی که مرا از فرزندان زنان دیگر محروم کرد.[1]

همچنین در آیه 6 سوره احزاب می خوانیم :
پیامبر سزاوارتر به مؤمنان است از خود آنان و زنان پیامبر، مادران مؤمنان هستند.

حضرت خدیجه به عنوان نخستین «ام المومنین» در قرآن مورد توجه قرار گرفته است. این سعادت از بین همه زنان پیامبر(ص)، نصیب خدیجه(س) شده است که یازده امام از نسل او از طریق دخترش فاطمه(س) به وجود آید.

آری خدیجه برای عاشقانه زیستن در کنار پیامبر عطوفت آمده بود، او برای درنگ کردن در لحظه های زیبای فداکاری آمده بود. در تعریف خدیجه(س) همان بس که فاطمه از دامان او برخاست و محمد با تکیه بر حمایت های او بر قلّه رسالت نشست.

سلام بر تو اى مادر مؤمنان،
سلام بر تو اى همسر سرور فرستادگان،
سلام بر تو اى مادر فاطمه زهرا سرور بانوان دو جهان،
سلام بر تو اى نخست بانوى مؤمن،
سلام بر تو اى آن که دارائیش را در راه پیروزى اسلام و یارى سرور انبیا هزینه کرد و دشمنان را از او دور ساخت،
سلام بر تو اى آن که بر او جبرئیل درود فرستاد،
و سلام خداى بزرگ را به او ابلاغ کرد، این فضل الهى گوارایت باد
و سلام و رحمت و برکاتش بر تو باد.
(زیارت حضرت خدیجه (س))

امروز همدرد با امّ ابیها، کوچ بانوی آفتابی خانه وحی را به سوگ می نشینیم و خاموشی شعله امید رسول خدا، خدیجه کبرا را تسلیت عرض می کنیم .

 

 

 

 نویسنده: اصغر اخوی
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام