نقدی بر اظهارات رئیس کمیسیون ترافیک؛ چاپ
رشت، شهر خلاق اما در ترافیک!
13 دی 95 - 15:14

گیلان آنلاین: حتی اگر مشکلات فزاینده ترافیکی ناشی از پروژه جمع آوری آب های سطحی که به قولی مقطعی هم می باشد، حل شود، مشکلات ترافیکی پیشین، همچنان بر سر جای خود باقی است و فرصت چهارساله مدعی تنها کاندیدای متخصص ترافیک در عمر انتخابات شورای های شهر هم رو به پایان!

 

 

 

گیلان آنلاین: رئیس کمیسیون ترافیک شورای اسلامی شهر رشت دیروز و در در جلسه کمیسیون ترافیک شورای شهر رشت که با حضور رئیس پلیس راهبر استان گیلان تشکیل شد، با اشاره به پروژه جمع آوری آب های سطحی گفت: عده ای از به هم ریختگی مقطعی پروژه جمع آوری آب های سطحی که خروجی طبیعی چنین پروژه‌هایی است سواستفاده می‌کنند.وی با بیان اینکه در اجرای پروژه جمع آوری سطحی مشکلات مقطعی وجود دارد، گفت: به جای هم زدن آش و بحرانی جلوه دادن شرایط باید به حل مشکلات کمک کنند. 

رسولی با اشاره به اینکه معضل ترافیک در رشت معضل جدیدی نیست عنوان کرد: به یاوه گویان توصیه می‌کنم واقع بین باشند و برخی کارهای نکرده دیگران را برای پنهان کاری کارهای نکرده خود زیر سئوال نبرند. مشکل ترافیکی طی سال‌ها بی‌برنامگی در حوزه شهرسازی و سهل انگاری استانی به وجود آمده است و مسئله‌ای نیست که با خواندن ورد حل شود.

در نقد اظهارات رئیس کمیسون حمل نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر رشت باید به چند نکته اشاره کرد:

1. اگر چه معضل آب های سطحی در شهرباران مدت هاست که اعصاب و روان شهروندان را به بازی گرفته، اما مردم رشت بارها نشان داده اند که در خصوص پروژه های عمرانی صبر بالایی داشته و منافع شخصی را فدای منافع عمومی خواهند کرد. نمونه این امر آماده سازی زیرگذر شهید رجایی، با چندین ماه تاخیر نسبت به زمان از پیش تعیین شده بوده است.

در خصوص پروژه جمع آوری آب های سطحی هم بعید است کسی منکر لزوم اجرای این پروژه باشد بلکه منتقدان نسبت به کندی در نحوه اجرای این پروژه و همچنین انتخاب فصل زمستان برای اجرای آن معترض اند. متاسفانه مدت هاست که خیابان مطهری رشت یک طرفه شده و عملا عبور و مرور را در شهر با مشکلات عدیده مواجه نموده است. این در حالی است که در بسیاری از ساعات شبانه روز تنها یک یا دو نفر در این شاهراه حیاتی شهر رشت مشغول به فعالیت اند به نحوی که به نظر می رسد ادامه بسته بودن این خیابان برای کسی اهمیتی ندارد!

بلوار گیلان هم مدت هاست به لطف کنده کاری هایی که با هر بارش باران در فصل پربارش زمستان به امان خود رها می شوند، شبیه به خیابان های جنگ زده شده و در بسیاری از ساعات روز عملا هیچ نشانه ای از تلاش برای پایان این وضعیت مشاهده نمی شود! شاید دست اندرکاران به انداختن چند صفحه فلزی بر روی حفاری های عمیق بسنده کرده و وضعیت ترافیکی وحشتناک و ضررهای مالی و روانی که این وضعیت به مردم تحمیل می کند، چندان اهمیتی هم ندارد. لذا عمده انتقاد نه به اجرای این پروژه بلکه به کندی اجرا و زمان نامناسب آن بر می گردد.

2. مطمئنا کسی نمی گوید مشکلات ترافیکی این شهر با ورد خواندن حل می شود. متاسفانه این ادعای افرادی بود که در آستانه انتخابات شورا با این شعار که مشکلات ترافیکی را یک شبه حل خواهند نمود، وارد گود شده و طرف اعتماد مردم قرار گرفتند. با این حال نه تنها وضعیت ترافیک بهتر نشد بلکه بدتر هم شد.

آن چه که مشخص است اینست که شرایط فعلی نیاز به بحرانی جلوه دادن ندارد چرا که به اندازه کافی بحرانی است! آسفالت افتضاح کوچه ها و معابر فرعی و بعضا اصلی، بسته شدن هر از چند گاه خیابان ها به بهانه های مختلف و حتی ممانعت از عبور و مرور بر روی پل های روگذر تازه افتتاح شده در مواقع یخبندان و یا مسدود سازی یکی از لاین های آنان به بهانه تعمیرات تنها قسمتی از مشکلات همیشگی است که اشاره به آنان نباید به عنوان هم زدن آش و بحرانی جلوه دادن شرایط تعبیر شود.

3. شاید پروژه جمع آوری آب های سطحی و مشکلات ناشی از خروجی آن مقطعی باشد اما مشکلات ترافیکی چندساله، دیگر مقطعی محسوب نمی شود. حتی اختلاط این دو مبحث به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه هم نمی تواند راه حلی در عمل برای حل مشکل ترافیک باشد. حتی اگر مشکلات فزاینده ترافیکی ناشی از پروژه جمع آوری آب های سطحی که به قولی مقطعی هم می باشد، حل شود، مشکلات ترافیکی پیشین، همچنان بر سر جای خود باقی است و فرصت چهارساله مدعی تنها کاندیدای متخصص ترافیک در عمر انتخابات شورای های شهر هم رو به پایان!/خزرآنلاین

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام