پررنگ‌تر شدن سایه جنگ با پیروزی اصلاح طلبان
1 خرداد 96 - 10:12

گیلان آنلاین: آمریکا با بستن قرارداد با عربستان آن هم در بدو پیروزی حسن روحانی و اصلاح طلبان در ایران، خط بطلانی بر پروژه رقیب هراسی اصلاحاتی‌ها در فرآیند انتخابات کشیدند، و به نوعی سایه جنگ برطرف که نشد هیچ بلکه خیلی پررنگ تر از قبل شد.

 

 

به گزارش گیلان آنلاین به نقل از فارس؛  محمدحسین آزادی فعال دانشجویی در یادداشتی با اشاره به قرداد تسلیحاتی آمریکا و عربستان نوشت: آمریکا با بستن این قرارداد آن هم در بدو پیروزی حسن روحانی و اصلاح طلبان در ایران، خط بطلانی بر پروژه رقیب هراسی اصلاحاتی‌ها در فرآیند انتخابات کشیدند، و به نوعی سایه جنگ برطرف که نشد هیچ بلکه خیلی پررنگ‌تر از قبل شد.
متن این یادداشت به شرح زیر است:
« با انتخاب مجدد حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری همانطور که وی وعده داده بود، فرآیند برجام‌های بعدی با طرح عناوین آنها توسط «رکس تیلرسون»، وزیرخارجه آمریکا آغاز شد، تیلرسون در کنفرانسی که با حضور همتای عربستانی‌اش برگزار شد؛ پایان دادن به برنامه موشکی بالستیک تهران و دست برداشتن از همکاری با محور مقاومت در منطقه را شرط تغییر روابط ایران با سایر کشورهای جهان برشمرد.
ترامپ با حضورش در عربستان و انعقاد بزرگ ترین قرارداد تسلیحاتی با دشمن متخاصم کشورمان یعنی حکومت مستبد سعودی و طرح موضوعات ضدایرانی در بیخ گوش کشورمان و دفاع از اسرائیل نشان داد که برای آمریکا فرقی نمی‌کند که در ایران به اعتدالیون بر سر کار بیایند یا نیایند، آنها بر اصول ایدئولوژی خود مصر هستند و این ایران و دولت آن است که باید از اصول خود همانند برجام 1 عقب‌نشینی کند.
آمریکا با بستن این قرارداد آن هم در بدو پیروزی حسن روحانی و اصلاح‌طلبان در ایران، خط بطلانی بر پروژه رقیب هراسی اصلاحاتی‌ها در فرآیند انتخابات کشیدند، و به نوعی سایه جنگ برطرف که نشد هیچ بلکه خیلی پررنگ تر از قبل شد.
نکته جالب آن است که وزیر خارجه نیز بجای اقدامات دیپلماتیک همچون گذشته به توییت کردن بسنده می‌کند و روابط ایران با کشورهای منطقه از حاشیه خلیج فارس گرفته تا حاشیه دریای خزر هر روز تیره تر از دیروز می‌شود.
حسن روحانی و تیمش با توجه به صحبت‌هایشان در تضعیف ساختارهای نظام و سپاه پاسداران کار سختی در سیاست خارجه خود در چهار سال پیش رو دارند. آیا آنها بازهم اقدام به دادن امتیازات بیش‌تر به آمریکایی‌ها و عقب نشینی از اصول ایدئولوژی می‌کنند؟
با انتخاب مجدد حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری همانطور که وی وعده داده بود، فرآیند برجام های بعدی با طرح عناوین آنها توسط رکس تیلرسون، وزیرخارجه آمریکا آغاز شد، تیلرسون در کنفرانسی که با حضور همتای عربستانی اش برگزار شد؛ پایان دادن به برنامه موشکی بالستیک تهران و دست برداشتن از همکاری با محور مقاومت در منطقه را شرط تغییر روابط ایران با سایر کشورهای جهان برشمرد.»


نویسنده: محمدحسین آزادی
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام