یک بانوی ایرانی‌تبار در میان ۱۲ فضانورد جدید ناسا
22 خرداد 96 - 15:01

گیلان آنلاین: بیش از ۱۸ هزار نفر برای شرکت در دوره فضانوردی دو ساله ناسا تقاضا داده بودند. از میان این متقاضیان ۱۲ نفر برگزیده شدند. یکی از این برگزیدگان یاسمین مقبلی است که با داشتن کارنامه‌ای درخشان اینک شانس پرواز به فضا را دارد.

 

 

 

به گزارش گیلان آنلاین به نقل از جام جم، یاسمین مقبلی یکی از 12 برگزیده جدید سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) برای پرواز به فضاست. این 12 نفر که از میان 18هزار متقاضی شرکت در دوره دوساله فضانوردی 20177 ناسا انتخاب شده‌اند افزون بر یاسمین مقبلی‌، چهار زن و هفت مرد هستند. ناسا به تازگی در مراسمی رسمی این 12 فضانورد برگزیده خود را معرفی کرده است.
 

یاسمین مقبلی متولد شهر "باد ناوهایم" در آلمان و بزرگ‌شده شهر بالدوین در ایالت نیویورک آمریکاست. والدین او فرشته و کامی مقبلی ساکن فلوریدا هستند. یاسمین مقبلی یک برادر بزرگتر دارد که در ایالت پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند. در مراسم معرفی این گروه مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا نیز سخنرانی کرد.
مقبلی پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان بالدوین، در رشته مهندسی هوافضا در دانشگاه پرآوازه "ام‌آی‌تی" ادامه تحصیل داد و از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. او همچنین از مدرسه عالی نیروی دریایی در ایالت کالیفرنیا مدرک کارشناسی ارشد در رشته هوافضا دریافت کرده است.

به گفته ناسا یاسمین مقبلی به هنگام گزینش برای شرکت در دوره فضانوردی 2017 مسئول تست هلیکوپترهای اچ – 1 و افسر تضمین کیفیت و اویونیک (الکترونیک هوانوردی) گردان یکم عملیات و سنجش سپاه تفنگداران ایالات متحده آمریکا بوده و در شهر یوما در ایالت آریزونا مشغول به خدمت بوده است.

یاسمین مقبلی که 33 ساله است، دارای 4 نشان تقدیر نیروی هوایی، نیروی دریایی و سپاه تفنگداران، 3 نشان کارآیی و موفقیت نیروی دریایی و سپاه تفنگداران و چندین تقدیرنامه است. او همچنین از فارغ‌التحصیل ممتاز دوره خود در مدرسه خلبانی بوده و جایزه برجسته فرمانده ویلی مک‌کول را برای این موفقیت دریافت کرده است. به گفته ناسا مقبلی بیش از 1600 ساعت پرواز و 150 ساعت مأموریت‌های مبارزه‌ای در کارنامه خود دارد.

ناسا از سال 1959 تا کنون 22 دوره آموزشی برگزار کرده است. در حال حاضر 44 فضانورد در خدمت این سازمان هستند. اعضای برگزیده دوره آموزشی 2017 بین 29 تا 42 سال دارند. (تصویری از پگی ویتسون، فضانورد باسابقه ناسا که اردیبهشت امسال رکورد طولانی‌ترین اقامت یک فضانورد آمریکایی در فضا را به نام خود ثبت کرد.)

یاسمین مقبلی دوره آموزشی فضانوردی ناسا را در ماه اوت همراه با دیگر اعضای گروه آغاز خواهد کرد و پس از پایان دوره، تا زمان اعزام مأموریت به فضا مشغول انجام وظایف فنی در دفتر فضانوردی خواهد شد. به گفته سازمان ناسا شمار تقاضاها برای شرکت در دوره آموزشی فضانوردی 2017 بی‌سابقه بوده است. برای این دوره 18 هزار نفر تقاضا داده بودند که نسبت به آخرین دوره در سال 2011 شمار متقاضی‌ها بیش از سه برابر بوده است.

ناسا قصد دارد در سال 2021 قدرتمندترین موشک تاریخ را به فضا پرتاب کند. این موشک با نام "سامانه پرتاب فضایی" (SLS) قرار است فضانوردان آمریکایی را به ماه ببرد. موشک یاد شده برای نخستین بار به صورت بدون سرنشین در سال 2018 آزمایش خواهد شد و سپس سه سال بعد دو فضانورد آمریکایی با آن به ماه فرستاده خواهند شد.
این موشک کپسول فضایی "اوریون" (تصویر شبیه‌سازی شده کامپیوتری) را با خود حمل می‌کند که ناسا برای پروازهای فضایی به ماه و مریخ با بودجه 23 میلیارد دلاری طراحی کرده است. اوریون می‌تواند حداکثر شش فضانورد را در خود جای دهد. در سال 2014 اوریون نخستین پرواز آزمایشی بدون سرنشین خود را با موفقیت پشت سر گذاشت.
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام