معاون رئیس‌کل دادگستری گیلان خبر داد چاپ
بررسی 80 هزار پرونده محاکم قضایی در گیلان / قضاوت شغل و منصب نیست فضیلت است
11 تیر 96 - 17:15

گیلان آنلاین: معاون رئیس‌کل دادگستری گیلان از رسیدگی 80 هزار پرونده محاکم قضایی توسط 360 قاضی در این استان خبر داد و گفت: بین تعداد قضات و پرونده‌های دادگستری فاصله زیادی وجود دارد.

 

 

گیلان آنلاین: مصطفی وهابی ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه دادستان ابن شهرستان در سالن اداره ارشاد رودسر اظهار کرد: امر قضا و قضاوت از دیرباز موردتوجه اقوام، ملل و اعصار مختلف بوده است.

وی به ضروری بودن قضا و قضاوت در جامعه برای رسیدن جامعه به امنیتی پایدار تأکید کرد و افزود: این امر موجب می‌شود تا افرادی که برخلاف جریان آب شنا می‌کنند متوقف و امنیت با احقاق حق عملیاتی و اجرایی شود.

معاون رئیس‌کل دادگستری گیلان مقام قضا و قضاوت کردن را امری مهم و بزرگ خواند و تصریح کرد: قضاوت یک شغل و یک منصب نبوده بلکه یک فضیلت و یک ملکه بوده که قاضی باید در درجه نخست خود را تطهیر از فریب‌های دنیایی کرده تا با این سلوک معنوی و سلامت حکم پرونده را به‌دوراز هر تبعیضی صادر کند.

وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی با معلول می‌جنگد نه با معلول گفت: یکی از شاخصه‌های مهمی که باید در دستگاه قضا موردتوجه قرار گیرد توجه به مسائل مالی قضات است تا مسائل مالی موجب علاقه آن‌ها به غیر حق نشود.

وهابی از بررسی 3 میلیون پرونده محاکم قضایی با 10 هزار قاضی در کل کشور خبر داد و افزود: از این تعداد 80 هزار پرونده قضایی با 360 قاضی در گیلان در چرخه رسیدگی و اقامه قسط است.

وی بابیان اینکه بین تعداد قضات و پرونده‌های دادگستری در کشور ما فاصله بسیار زیادی وجود دارد، اظهار کرد: کارهای بزرگی در دستگاه قضا به‌رغم کاهش قضات دادگستری و حجم کار فراوان در حال انجام است.

معاون رئیس‌کل دادگستری گیلان افزود: رویکرد جدیدی که از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده این است که با تدوین قانون مجازات اسلامی بجای اینکه مجازات را بر تن مجرم  اضافه کنیم به شخصیت آن جاری کنیم تا حجم مجرمین به زندان کاسته شود.

وی گفت: بیش از یک هزار و 400 عنوان جزایی در دستگاه قضایی کشور وجود دارد که 400 عنوان آن مربوط به حبس دارد و هر 54 ثانیه متأسفانه یک نفر وارد زندان‌های کشور می‌شود و در شرایط کنونی موجب شده تا زندان‌های ما بزرگ‌تر شود و با رویکرد جدید تدوین قانون مجازات اسلامی شکل‌گرفته خواهیم توانست از حجم مجرمین به زندان کاسته شود و هر جرمی که به مجرم وارد می‌شود به معنی ورود به زندان نخواهد بود.

 در پایان مراسم محمد صالح جنت رستمی به عنوان دادستان جدید رودسر معرفی و از تلاش های احسان وحیدی قدردانی شد./فارس

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام