هیس! ونیز جای فریاد از درد مسلمانان جهان نیست
22 شهریور 96 - 00:16

گیلان آنلاین: آقای جلیلوند! شما که در ونیز دعا می‌کنید سینما از شما یک انسان بسازد آیا اشاره به نسل‌کشی میانمار نمی‌توانست آغاز ورود به انسانیت یک فیلمساز باشد؟!

 

 

گیلان آنلاین: شفیع آقامحمدیان، جشنواره مستند مستقل خانه سینما با سبک جدیدی در برگزاری به پایان رسید. از چند فیلمساز تقدیر شد. در کنار تقدیرشوندگان خانمی با ویلن آهنگ دلخواه خود و دیگران را با سراندن ارشه روی سیم‌ها می‌نواخت. جوایزی به سازندگان برتر اهدا شد. مستندسازان خود مدعی‌اند که واقعیت‌ها و در نهایت حقایق مکشوف را به تصویر می‌کشند. پس جشنواره نیز می‌بایست با نگاهی به واقعیت‌ها به مدعیان این چنینی جوایزی اهدا بکند. در این جشنواره به اهمیت تحقیق و پژوهش اشارت ویژه شد و به افراد پژوهشگر جوایزی اهدا کرد.
 

اما با فراموشی یک واقعیت بزرگ ثابت کرد که این جشنواره از درون در‌ها را به روی واقعیت و حقیقت بسته و از درون تهی است. این واقعیت و این اتفاق بزرگ که دل هر انسانی را به درد می‌آورد اتفاقی جز کشتار مسلمانان بی‌دفاع روهینگیایی میانمار نیست که متأسفانه در این جشنواره حتی به یک کلمه یاد نشد. اتفاقی که برای مستندسازان می‌بایست از اهمیت والایی برخوردار باشد.
 
افسوس و صد افسوس. جشنواره ونیز جایزه بهترین کارگردانی را به وحید جلیلوند و بهترین بازیگر را به نوید محمدزاده ارائه کرد. خبر بسیار خوشحال‌کننده و غرور‌آفرین است. اما یک سؤال؟ آقای جلیلوند مگر در صدا وسیما تربیت نیافته. در برنامه‌های مذهبی کلامش به نام‌های ائمه متبرک و دل هر شنونده‌ای را با یاد کربلا وکربلاییان به درد نیاورده است.

آقای جلیلوند همزمان با دریافت جایزه به حاضرین در جشنواره و به شنوندگان می‌گوید: «دعا کنید سینما قبل از اینکه از ما فیلمساز بسازد، یک انسان بسازد.»
 

 آقای جلیلوند!آیا اشاره به کشتار ظالمانه مسلمانان در میانمار نمی‌توانست آغاز ورود به انسانیت یک فیلمساز باشد؟! جشنواره ونیز بهترین صحنه در برابر فیلمسازان بنام جهان بود که می‌توانستید دل خدا را به دست بیاورید و از مظلومان دلجویی کنید و وحشی‌گری بوداییان و حامیان‌شان را به جهانیان و یا لااقل به فیلمسازانی که می‌خواهند به انسانیت فکر کنند برسانید. می‌دانم جو حاکم بر چنین جشنواره‌هایی فرصت را از دست آدم‌ها می‌گیرد حتی فیلمساز انسانی مثل شما. اما قبول کنیم فرصت مغتنم را از دست دادید.

 

منبع: جهان

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام