معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان: چاپ
تغذیه نامناسب علت اضافه وزن ۴۰ درصد مردم استان گیلان است
22 شهریور 96 - 17:22

گیلان آنلاین: در 4 سال گذشته مدل مناسب ارائه خدمت به‌ویژه در حاشیه شهرها ارائه شد و این مدل با موفقیت کامل در روستاهای گیلان پیاده‌سازی شد.

 

 

گیلان آنلاین: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ۴۰ درصد مردم گیلان اضافه وزن دارند و ۳۰ درصد آن‌ها چاق هستند، گفت: علت اضافه وزن و چاقی در گیلان تغذیه نامناسب مردم این استان است.

 محمدرضا پورطالمی صبح امروز در مراسم بزرگداشت روز بهورز در رشت اظهار داشت: اقدام اصلی وزارت بهداشت در دولت طرح تحول سلامت بود.

وی با اعلام اینکه تحول در ساختار سیستم بهداشت و خدمات درمانی جزء اولویت‌های دولت است گفت: در 4 سال گذشته مدل مناسب ارائه خدمت به‌ویژه در حاشیه شهرها ارائه شد و این مدل با موفقیت کامل در روستاهای گیلان پیاده‌سازی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بهورزان به مردم در روستاها و مناطق محروم خدمت رسانی می‌کنند افزود: در خانه‌های بهداشت روستایی بهورزان با ارائه ترکیبی از خدمات فعال پزشکی به مردم روستا خدمت می‌کنند.

پورطالمی با اشاره اینکه خدماتی که بهورزان ارائه می‌کنند باعث رشد روز افزون سلامت در کشور و استان گیلان شده است عنوان داشت: امروزه نیاز به مدل مشابه بهورزی در شهرهای استان گیلان وجود دارد.

وی با اعلام اینکه کلمه بهورز در سازمان جهانی بهداشت به‌صورت فارسی ثبت شده است ابراز داشت: امروزه از الگوی بهورزی برای خدمات رسانی به محرومان ایالت می‌ سی‌ سی‌ پی آمریکا استفاده می‌شود.

پورطارمی با بیان اینکه سیستم بهورزی در کنترل و مبارزه با بیماری‌های واگیر در تاریخ کشور ایران موثر واقع شده است خاطرنشان کرد: در تمام دنیا در زمان شیوع بیماری واگیر آسیب بیشتری به قشر محروم و ضعیف جامعه می‌رسد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بهورزی را محل تلاقی تعهد و تخصص خواند و خاطرنشان کرد: بهورزان نماد حقیقی طرح تحول سلامت در تاریخ کشور هستند و الگوی سیستم بهورزی در ارائه خدمات شهری راهگشا است.

وی با اشاره به اینکه بهورزان عامل بهتر زیستن مردم در روستاهای گیلان هستند بیان داشت: عشق و علاقه‌ای که بهورزان در هنگام کار به مردم منتقل می‌کنند در هیچ یک از سیستم‌های خدماتی که با مردم در ارتباط هستند مشهود نیست.

پورطالمی با بیان اینکه تفکر جذب بهورزان به صورت بومی در نفوذ اجتماعی زیاد آنان در جامعه تاثیر گذار بود گفت: بهورزان گیلانی امین و مورد اعتماد مردم هستند و مردم حتی در موزد اتفاقات زندگی خود با بهورزان گیلانی مشورت می‌کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان دغدغه اصلی وزارت بهداشت را کنترل بیماریهای غیرواگیر خواند و بیان داشت: تعداد زیادی از مردم ایران توسط بیماری‌های خطرناکی چون سرطان، فشارخون، دیابت و سکته‌های قلبی و مغزی از دنیا می‌روند.

وی با بیان اینکه کارشناسان مراقب سلامت اعم از مرد و زن از 2 سال گذشته آموزش دیده‌اند گفت: کارشناسان مراقب سلامت همانند بهورزان، ادغامی از چند خدمت پزشکی را آموزش می‌بینند و تفاوت آنان با بهورزان این است که کارشناسان مراقب سلامت در حوزه شهرها و اطراف شهرها کار می‌کنند‌.

پورطالمی با اعلام اینکه بیش از 25 درصد جمعیت استان گیلان دارای اختلالات سلامت روان هستند عنوان داشت: به ازای هر 30 هزار نفر یک کارشناس مراقب سلامت در نظر گرفته شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه 30 درصد مردم استان گیلان وزن استان گیلان دارای وزن طبیعی هستند اظهار داشت: 40 درصد از گیلانیان دارای اضافه وزن هستد.

وی علل اضافه وزن و چاقی در استان گیلان را تغذیه نامناسب مردم گیلان بیان کرد و ابراز داشت: 30 درصد مردم گیلان چاق هستند و یک کارشناس تغذیه برای هر 30 هزار نفر از مردم گیلان در نظر گرفته شده است.

پورطالمی با اشاره به لزوم ادغام خدمات پزشکی خاطرنشان کرد: با توجه به هزینه‌های بالای آموزش و به‌کارگیری افراد، امکان در نظر گرفتن کارشناس به ازای هر بیماری وجود ندارد و سیستم بهورزی از نظر اقتصادی به صرفه است.

 

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام