مدیرکل میراث فرهنگی گیلان: چاپ
سایت های تاریخی گیلان دارای فرصت جهانی هستند
31 شهریور 96 - 00:00

گیلان آنلاین: مدیرکل میراث فرهنگی گیلان سایت های تاریخی گیلان نظیر ماسوله، قلعه رودخان و جنگل های هیرکانی را دارای فرصت جهانی دانست و متذکر شد: این پایگاه های ملی باید وجه جهانی برای جذب گردشگران خارجی پیدا کنند.

 

 

گیلان آنلاین: رضا علیزاده در بیست و ششمین نشست تخصصی توسعه با موضوع «جایگاه گردشگری در اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه با تاکید بر گیلان» که در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان برگزار شد، نظام برنامه ریزی استان را نقشه راهی برای توسعه دانست و اظهار کرد: اگر می خواهیم به سمت توسعه مورد نظر حرکت کنیم و هر چیزی در جای خودش قرار بگیرد، بی تردید باید سند آمایش داشته باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با بیان اینکه تدوین و تصویب سند آمایش به تحقق چشم انداز 1404 کمک می کند، افزود: کشور هشت سال دوره رکود و بسته شدن فضای مراودات سیاسی را تجربه کرد و از رسیدن به افق 20 میلیون گردشگر در سال غافل ماندیم، اما حرکت های سیاسی اخیر در بحث برجام دروازه های کشور را به روی گردشگران خارجی گشوده است.

وی خواستار احیای فصل فرهنگی بودجه شد و تصریح کرد: لغو روادید یکی از مکانیزم های رونق گردشگری است. همچنین باید در قالب جشنواره ها و نمایشگاه ها جاذبه های گردشگری کشور را بهتر معرفی و به بازارهای هدف گردشگری دست پیدا کنیم.

این مقام مسئول گردشگری را یک صنعت فرابخشی دانست که همه دستگاه ها باید در کنار هم باشند و گفت: در این راستا شهرداری با مدیریت شهری در حوزه گردشگری می تواند کمک شایانی داشته باشد.

علیزاده با بیان اینکه در گیلان 103 پروژه گردشگری زیربنایی به موازات پروژه های روبنایی داریم، خاطرنشان کرد: زیرساخت های ناتمام از جمله راه آهن، بزرگراه و فرودگاه بین المللی باید به سرعت از طریق منابع داخلی و خارجی پیگیری شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه سازمان عمران سواحل به عنوان مصوبه برنامه پنجم به دلیل مشکلات حقوقی و مقرراتی ایجاد نشد، اظهار کرد: ساحل یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در استان های شمالی است، اما سازمان آب منطقه ای، منابع طبیعی و محیط زیست ضوابطی دارند که سرمایه گذاری در سواحل نمی تواند به نتیجه برسد. در واقع خلاء قوانین حاشیه امن برای سرمایه گذاری به وجود نمی آورد.

وی سایت های تاریخی گیلان نظیر ماسوله، قلعه رودخان و جنگل های هیرکانی را دارای فرصت جهانی دانست و متذکر شد: اگر ظرفیت های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم، این پایگاه های ملی وجه جهانی برای جذب گردشگران خارجی پیدا می کند.

علیزاده با اشاره به وجود نگاه لجام گسیخته و سوداگرانه نسبت به محیط زیست و بناهای تاریخی، یادآور شد: بیش از یک هزار و 100 بنای تاریخی و محوطه باستانی در گیلان وجود دارد که با منابع اعتباری محدود صیانت از آنها امکان پذیر نیست. متاسفانه همه نگاه ها بر زیرساخت های عمرانی متمرکز است و به حوزه فرهنگی بی توجه هستیم.

 

منبع: ایسنا

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام