پاسخی به اظهارات وزیر اطلاعات/ طبق قانون کدام نهاد مرجع صالح برای جاسوس بودن افراد هست؟
20 مهر 96 - 13:57

گیلان آنلاین: هیچ قانونی نگفته که تشخیص جاسوسی با وزارت اطلاعات است.حتی مواردی که واجا بگو ید کسی جاسوس است دادگاه می‌تواند او را تبرئه کند یا بالعکس!

 

 

 

گیلان آنلاین: سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار داشته است:"درخصوص دری اصفهانی قبلا در چند نوبت تصریح کرده و بازهم به صراحت اعلام می‌کنم، از آنجا که مرجع تشخیص موضوعات مرتبط به جاسوسی معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات است، از نظر این معاونت، آقای دری اصفهانی نه تنها مرتکب جاسوسی نشده بلکه در برابر هجمه‌هایی که برخی سرویس‌های بیگانه به وی داشته‌اند، هوشیارانه مقاومت کرده و با معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات همکاری داشته است"

اظهارات وزیر اطلاعات از جهات مختلف نادرست است:

۱- دری اصفهانی به موجب حکم قطعی دادگاه جاسوس شناخته شده و محکوم گردیده‌است.

۲-جاسوسی طبق قانون مجازات اسلامی جرم است و برابر اصل ۳۷قانون اساسی،هیچ کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود مگر این که جرم او در دادگاه صالح ثابت شود.

بنابراین تنها مرجع صالح برای جاسوس بودن افراد طبق قانون اساسی،دادگاه است و نه وزارت اطلاعات.

۳-واجا ضابط دادگستری است و طبق ماده‌ی ۱۵ آیین دادرسی کیفری تحت تعلیمات مقام قضایی ،برای کشف جرم انجام وظیفه می کند و دادستان رییس ضابطین است.

۴-برابر ماده مزبور،گزارش ضابطین در صورتی معتبر است که موثق و مورد اعتماد قاضی باشد.

۵-هیچ قانونی نگفته که تشخیص جاسوسی با وزارت اطلاعات است.حتی مواردی که واجا بگو ید کسی جاسوس است دادگاه می‌تواند او را تبرئه کند یا بالعکس!

۶-در حال حاضر واجا تنها ضابط در امور امنیتی نیست و دستگاه های دیگری هم،مانند سازمان اطلاعات سپاه پاسداران وجود دارد.

۷-سخن نا موجه آقای علوی مانند آن است که دادگاه کسی را به جرم قتل عمد به قصاص محکوم کند و اداره آگاهی که ضابط برای کشف قتل است ،در برابر حکم قطعی دادگاه اعلام کند محکوم جرمی مرتکب نشده و قاتل نیست؟!

و این اتفاقی ست عجیب!!

۸-برخی از دوستان این اظهار نظر عجیب و غریب را مقایسه می‌کنند با اظهار نظر وزیر اطلاعات در باره دختر آقای لاریجانی ، واین قیاس از جهات متعدد،مع الفارق است

از جمله این که در آن جا حکم قطعی دادگاه وجود ندارد و ایشان شایعات را تکذیب کرده است.

 

منبع: جهان

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام