مدیر گروه امداد حیوانات گیلان: چاپ
گروه امداد حیوانات گیلان صرفا جهت درمان و کمک به حیوانات تشکیل شده است
10 آذر 96 - 12:26

 گیلان آنلاین: ما بر این باوریم که یک اکوسیستم باید کامل و سالم باشد ، سلامت ما در گرو سلامت سایر موجودات نیز می باشد .

 

 

 

 

گیلان آنلاین: مهندس امین نوری در گفتگو با گیلان آنلاین اظهار داشت: گروه امداد حیوانات گیلان در تابستان 1396 شروع به کار نمود که یک سری از افرادی که اکنون به عضویت گروه در آمده اند از حامیان با سابقه حیوانات اند ، گروه به صورت هدفمند و صرفا جهت درمان و کمک به حیوانات تشکیل شده است، همچنین بیماری های ویروسی و زاد و ولد بیش از حد نیز به  واسطه ی واکسیناسیون ، عقیم سازی  و ... تا حدود زیادی تعدیل می گردد.
مدیر گروه امداد حیوانات گیلان ادامه داد: ما بر این باوریم که یک اکوسیستم باید کامل و سالم باشد ، سلامت ما در گرو سلامت سایر موجودات نیز می باشد . بدون وجود گربه ها و سگ ها نمی توان انتظار داشت که شهرمان بدون موش و یا مار باشد،  سگ ها ، گربه ها ، جوندگان و خزندگان هر کدام باعث می شوند که یک جمعیتی کنترل شود، ما هدفمان صرفا حمایت از سگ و گربه نیست بلکه هر حیوانی را که بتوانیم حمایت می کنیم . با اینکه با محدودیت های بودجه ای مواجه ایم و چون قانون و بودجه خاصی جهت حمایت از حیوانات وجود ندارد ، ما از جانب ادارات و نهادها حمایت نمی شویم بلکه با کمک های دوستان و حامیان به این کارمی پردازیم .

این فعال عرصه دفاع از حقوق حیوانات افزود: اولین نقاهتگاه گربه ها در استان گیلان و شاید اولین نقاهتگاه تخصصی گربه ها در ایران را تا پایان سال بدون کمک های دولتی راه اندازی می نمائیم، برای نگهداری سگ ها از شهرداری قول همکاری گرفته ایم و بنا شده زمینی را برای ساخت نقاهتگاه و واکسینه و درمان سگ ها در اختیارمان قرار دهند که امید به عملی شدن این قول داریم. درمان حیوانات گاها از درمان انسان هزینه بردار تر است ، ممکن است بدون هزینه های ارتوپدی تا دومیلیون و با این هزینه ها بیش از سه میلیون برای یک شکستگی هزینه شود. و متاسفانه تا کنون هیچ بیمارستان تخصصی پزشکی برای حیوانات در استان نداریم. اما در تهران بیمارستان شبانه روزی برای حیوانات هست اما اگر در اینجا حادثه ی اورژانسی در شب پیش بیاید ، دسترسی به درمان نداریم. ما ترجیح می دهیم نقاهتگاهمان پله به پله جلو برود اما استاندارد های روز جهانی را داشته باشد، شاید همه ی امکانات روز را نداشته باشیم اما روش درمان باید اصولی باشد زیرا در غیر اینصورت ممکن است خودمان آسیب رسان باشیم و بیماری یک سگ بین سایر سگ ها منتشرگردد. از چند دامپزشک نیز برای ساخت راهنمائی گرفته ایم ، همچنین قبل از شروع به هر درمان الزاما با دامپزشک مشورت می نمائیم .
نوری ادامه داد: برخی به عقیم سازی حساسیت دارند  و می گویند یک حق طبیعی زندگی حیوان را از او می گیریم. با قبول این موضوع باید بگویم از طرفی از عذاب های بسیار حیوانات نیز جلوگیری می کنیم و بنا نیست اینکار تا ابد ادامه داشته باشد بلکه تا تعدیل جمعیت پیش می رویم و ممکن است اگر نیاز به رشد گونه ای خاص احساس شود ، شاید در یک بازه زمانی تلقیح مصنوعی صورت گیرد و این نیازمند کار علمی و تحقیقاتی است .
   مدیر گروه امداد حیوانات گیلان در پاسخ به این سئوال که شما سگ هایی را که در سطح شهر آسیب می بینند درمان می کنید و دوباره در سطح شهر رها می کنید و در این صورت ممکن است مجددا به آنها آسیبی وارد شود، بیان کرد: در این مورد باید فرهنگ سازی شود که با بروشور ، انتشار در سایت ، فضای مجازی و ... مردم می توانند اطلاعات بیشتری کسب نمایند و همچنین در نظر داریم درصورت همکاری شهرداری در محلات جلساتی جهت آگاهی بخشی داشته باشیم؛ چند نوع ترس ممکن هست بین مردم باشد ، اول اینکه از سگ ها بیماری بگیرند که با واکسیناسیون و درمان برطرف می شود؛ بیماری هایی که ممکن است به وسیله حیوانات به انسان منتقل شود را تکذیب نمی کنم اما تعدادشان کم و قابل پیشگیری است. ترس دیگر حمله حیوانات است که معمولا ناشی از گرسنگی آنهاست و اگر مردم پسماند تر غذاهایشان را برای آنها بگذارند ، نه تنها حیوانات در محدوده زندگی آنها اجتماع نمی کنند بلکه خطر احتمالی حمله نیز کاهش می یابد. چون حیوانات در گرسنگی یا آزاردیدن حمله می کنند. مثلا اگر به حیوانی که مسیرخود را طی می کند از ترس سنگ پرت کنیم با واکنش حیوان مواجه می شویم . آسیب دیگر نوع غذا دادن حامیان است که هرجائی که حیوانات را می بینند برایشان غذا می ریزند. مثلا سگ به امید غذا به اتوبان می آید و احتمال تصادف وجود دارد یا درهمان ساعت به منطقه ای که محل اجتماع مردم است می آیند و حساسیت ایجاد می شود . نباید انتظار داشته باشیم تمام مردم حس مشابه ما را به حیوانات داشته باشند و غذا باید در مکان دور از خطر و مناسب به احوال شهروندان باشد و ما نمی توانیم از همه انتظار داشته باشیم و یا منکر ترس دیگران باشیم بلکه برخی از سگ ها را تا رفع حالت پرخاشگری از جامعه انسانی دور می کنیم. ما بیماری ها و یا حمله حیوانات به انسان ها را نفی نمی کنیم بلکه سعی می کنیم برای آن ها راه حل ارائه نمائیم.
نوری ادامه داد: ما برنامه های غذا رسانی هفتگی داریم و مطمئن ایم  هر کسی که یک بار در این برنامه ها شرکت کند به این کار علاقه مند می شود و از آسیب رسانی انسان ها به حیوانات جلوگیری می شود . اکنون از مردم انتظار حمایت داریم . صرفا حمایت مالی مدنظر ما نیست، بلکه حمایت مجازی و احساسی بسیار اثربخش است . اداره پسماند مسئولیت مستقیم  کنترل حیوانات را دارد که می تواند کمک های موثری داشته باشد.


وی در پاسخ به این سئوال که چرا بیشتر توجه حامیان به سگ ها و گربه هاست ، مثلا پرندگان و ... چرا به این صورت مورد حمایت قرار نمی گیرند؟ اظهار داشت: ما برای حمایت از پرندگان هم برنامه داریم اما آسیبی که آنها می بینند کمتر است اما در هفته ی گذشته کبوتری دیدیم که از ناحیه بال و پا آسیب دیده بود و درمان شد . بطور کل پرندگان آسیب انسانی کمتری می بینند مگر شکار که از طریق سازمان محیط زیست کنترل می گردد. ما آماده همکاری با تمام ارگان های مرتبط هستیم و حتی به آتش نشانی جهت امداد حیوانات پیشنهاد داده ایم مثلا در آتش سوزی ،  آتش نشانی نجات افراد خانه را در اولویت کار قرار می دهد و می تواند رسیدگی به حیوانات را به ما بسپارد .
نوری ادامه داد: گروه امداد حیوانات تمام برنامه های اصلی خود را اطلاع رسانی می نماید و شرکت در جلسات نیز برای تمام افراد آزاد است و اطلاع رسانی عمومی می شود و حتی مردم می توانند نسبت به هر هزارتومنی که کمک می کنند در جریان قرار گیرند . شفافیت مالی کاملا در کار ما وجود دارد و هزینه کرد ها نیز اعلام می گردد. پس از افتتاح نقاهتگاه گربه ها از مردم جهت بازدید های هفتگی ، کمک و حضور دعوت می گردد و می توان با دعوت کودکان حیوان دوستی را از ابتدا به آنان آموزش داد .
وی در خصوص نام این گروه گفت:  مزدک نام برادر یکی از حامیان فعال گروه است که در قید حیات نیستند و همیشه علاقه به تهیه مکانی برای نگهداری حیوانات داشتند و ما با دوستان گروه تصمیم گرفتیم آرزوی خیرخواهانه ی ایشان را برآورده کنیم .

به اشتراک بگذارید:

نظرات شما:

نام: محمد 10 آذر 1396 ساعت 03:09

با عرض سلام و خسته نباشید من ساکن زیباکنار هستم که محیط روستایی داره و تجمع خیلی زیاد سگ ها در خیابان و بازار باعث اذیتو آزار مردم میشود که یه بنده خدایی هر چند وقت یکبار بهشون سم میده و میکشه که اینکار خیلیارو ناراحت میکنه اگه براتون امکان داره جهت جمع آوری این حیوانات خدا اقدام کنین ممنون.

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code
تلگرام