اعمال روز ۱۷ ربیع الأول
15 آذر 96 - 09:14

گیلان آنلاین: همزمان با فرا رسیدن سالروز ولادت پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع)، اعمال توصیه شده در این روز بر اساس کتاب مفاتیح الجنان منتشر می‌شود.

 

گیلان آنلاین: این روز در میان اعیاد ماه ربیع از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه در چنین روزی پدر این امت یعنی حضرت رسول الله(ص) پا به دنیا گذاشتند و به همین خاطر فریاد دشمن اصلی ما انسان‌ها یعنی شیطان رجیم به خاطر این محبت بزرگ خداوندی به بشریت بلند شد.

در این روز ابلیس از ورود به آسمان‌های هفتگانه محروم شد، شیاطین دور شدند، تمامی بت‌ها در بتکده به صورت بر زمین افتادند، ایوان کسری شکست و ۱۴ کنگره آن سقوط کرد، آب دریاچه ساوه خشک شد، سرزمین خشک سماوه، آب پیدا کرد، آتشکده فارس پس از هزار سال خاموش شد، نوری از سرزمین حجاز بر آمد تا به مشرق رسید، کاهنان عرب علوم خود را فراموش کردند و سحر ساحران باطل شد.

* اعمالی برای این روز در کتاب شریف مفاتیح الجنان مطرح شده، عبارت‌اند از:
اوّل: غسل.
دوم: روزه گرفتن که برای آن فضیلت بسیاری است و روایت شده هرکه این روز را، روزه بدارد، خدا ثواب روزه یک سال را برای او بنویسد و این روز، یکی از چهار روزی است که در تمام سال به فضیلت روزه ممتاز است.

سوّم: زیارت حضرت رسول(ص) از نزدیک و دور.

چهارم: زیارت امیر المؤمنین(ع)

پنجم: هنگامی که روز بالا آمد، دو رکعت نماز بجا آورد که در هر رکعت، پس از سوره حمد ۱۰ مرتبه سوره قدر و ۱۰ مرتبه سوره توحید بخواند و بعد از سلام در مصلاّی خود بنشیند و این دعا را بخواند:
اللّهمّ أنت حیّ لا تموت [خدایا تو زنده ای هستی که هرگز نمیری]

ششم: لازم است مسلمانان این روز را بزرگ بدارند و تصدّق و خیرات و مؤمنان را مسرور کنند و به زیارت مشاهد مشرّفه روند.

 

منبع: جهان نیوز
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام