ثبت تصویر گونه‌ای از خرس قهوه‌ای در جنگل‌های شفت استان گیلان + فیلم
19 آذر 96 - 18:06

گیلان آنلاین: گونه‌ای از خرس قهوه‌ای در منطقه "گشت رودخان و سیاهمزگی" شهرستان شفت توسط دوربین تله‌ای به ثبت رسید.

 

 

 

 

گیلان آنلاین: رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان شفت گفت: گونه‌ای از خرس قهوه‌ای در منطقه "گشت رودخان و سیاهمزگی" شهرستان شفت توسط دوربین تله‌ای به ثبت رسید.

رضا زمانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: در پی گزارش دامداران منطقه خرمکش مبنی بر حمله وحوش به دام‌های اهالی و تلفات یک راس گاو، کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شفت در منطقه حضور پیدا کردند.

رئیس حفاظت محیط زیست شفت افزود: کارشناسان این اداره پس از حضور در منطقه و بررسی مسیرهای گذار و آثار ردپای حیات وحش نسبت به نصب دوربین تله‌ای "camera trape" در گشت رودخان و سیاهمزگی اقدام کردند.

این مقام مسئول تصریح کرد: با جمع آوری و بازبینی دوربین تله‌ای پس از 10 روز، تصاویر و فیلم یک قلاده خرس قهوه‌ای، 4 قلاده شغال و یک راس گراز وحشی در این منطقه به ثبت رسید.

زمانی به ثبت فعالیت‌های شبانه خرس قهوه‌ای با نام علمی"ursus arctus" که یکی از بزرگترین گوشتخواران ایران است و وزن آن نیز به 500 کیلوگرم می‌رسد اشاره کرد و افزود: این نوع خرس به لانه‌های زنبور عسل و کندوها دستبرد زده و از غذاهای مختلف گیاهی و حیوانی تغذیه می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: خرس قهوه‌ای یکی از گونه‌های شاخص جنگل‌های هیرکانی است و با توجه به ثبت تصویر و فیلم، برای خسارت دیدگان ناشی از حمله این گونه خرس در منطقه تشکیل پرونده شده و به سازمان حفاظت محیط زیست استان گیلان ارسال شد.

زمانی با بیان اینکه خرس قهوه‌ای جزء گونه‌های حمایت شده کشور بوده و شکار ممنوع است ابراز داشت: در صورت شکار این نوع خرس برای شکارچی خاطی به ازای هر قلاده خرس 50 میلیون تومان جریمه در نظر گرفته شده است.

رئیس حفاظت محیط زیست شفت افزود: از عموم دامداران تقاضا داریم دام‌های خود را در هنگام شب به نزدیک روستا و دامداری‌های خود انتقال دهند و از رها کردن دام بدون چوپان در مناطق جنگلی خودداری کنند زیرا خرس‌ها قبل از شروع فصل زمستان به‌شدت خود را تغذیه می‌کنند.

وی اذعان داشت: از آنجایی‌که حفاظت از گونه‌های تنوع زیستی استان وظیفه همگان است از عموم مردم به‌ویژه ساکنان حاشیه جنگل و جنگل‌نشینان تقاضا می‌کنیم تا هر گونه مشاهده وحوش را به اداره حفاظت محیط زیست شفت اطلاع رسانی کنند.

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام