نهضت جنگل از ۱۴ اسلحه به چند هزار نیروی نظامی رسید
20 آذر 96 - 17:55

گیلان آنلاین: میرزا نظامات حاکمیتی دادگاه و تعلیم و تربیت ایجاد کرد و از ۱۴ اسلحه به چند هزار نیروی رزمی رسید.

 

 

 

گیلان آنلاین: حجت الاسلام مرتضی عبداللهی در شب خاطره با موضوع گرامیداشت سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی در مسجد جامع شاندرمن گفت: از افتخارات مردم گیلان این بوده است که مردم ما از ابتدا مردمانی مومن و معتقد به مبانی انقلاب و اسلام بوده اند.

مدیر مسئول موسسه مطالعات مبارزات اسلامی گیلان با بیان اینکه گیلانیان از شرق تا غرب، پس از ظهور اسلام در سالهای نزدیکی مسلمان شدد، عنوان کرد: طیف گسترده ای از سپاه مختار که به خونخواهی امام حسین (ع) قیام کردند، از مردم همین دیار بودند.

مدیر مسئول پایگاه اینترنتی رنگ ایمان خاطر نشن کرد: اکنون هم در جبهه اسلام علیه کفر جهانی، جوان های گیلانی در صف مقدم رویارویی با جبهه دشمن هستند و استان گیلان از استان هایی بوده که بیشترین شهدا را در این راه تقدیم اسلام کرده اند.

 

حجت الاسلام عبداللهی با تاکید بر اینکه این افتخارات مردم گیلان باید نقل شود و جوان ها به این افتخارات ببالند، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در سفری که به گیلان داشتند تعبیر جالب قرآنی «بلده طیبه» را برای این استان بکار بردند.

میهمان ویژه نشست خاطره گویی با موضوع رهبر قیام جنگل، مهم ترین مساله جوان امروز را از دیدگاه رهبر انقلاب، بحث هویت دانست و تاکید کرد: کسی که ریشه نداشته باشد، با کمترین بادی خم می شود و شکسته می شود. هر کسی باید بداند نسب و افتخاراتش چه بوده است تا از خودش مراقبت بیشتری کند.

وی افزود: گیلانی ها همیشه در مبارزات حق طلبانه پیش رو بودند. یک طایفه بزرگی هم اکنون در کشور یمن به نام دیلمی ها وجود دارد.  این طایفه همان دیلمی هایی هستند که در قرن ۵ هجری از این منطقه برای کمک به یکی از ائمه زادگان در یمن رفتند. رفتند و به امامزاده ای که اکنون به امام هادی زیدی ها معروف است برای تثبیت تشیع در یمن کمک کردند .

حجت الاسلام عبداللهی با اشاره به مشوش نوشته شدن تاریخ در برهه های گوناگون گفت: عمدتا تاریخ به دست کسانی که مخالف جنبش های اسلامی و آزادی بخش بودند نوشته شده است.اما به هر حال به تعبیر امیر المومنین علیه السلام باید سرگذشت گذشتگان را بخوانیم  تا راه پیش رویمان باز تر شود و آینده را ببینیم.

وی ادامه داد: میرزا کوچک به تعبیر رهبری انقلاب یک شخصیت شجاع و یک نمونه و الگو بود. رهبری فرمودند میرزا نماد شجاعت و موفقیت مردم گیلان است.

مدیر موسسه رنگ ایمان با اشاره به پویایی و حیات شخصیت میرزا در قرن اخیر اظهار داشت: کمتر اتفاقی مانند حرکت میرزا مستدام مانده و این همه کتاب و مقاله درباره اش نوشته شده است. روندی که همچنان ادامه دارد. این از اخلاص آن مرد بود.

عبداللهی افزود: میرزا یک طلبه متدین بود که در رشت و تهان دروس حوزوی خوانده است و موافقین و مخالفنیش بر تعصب او در دینداری تصریح کرده اند. او فردی تسبیح به دست، اهل ذکر و استخاره بود. حتی در برخی کتب همچون کتب دهخدا او را به واسطه این ورحیات مسخره کرده اند.

وی با بیان اینکه میرزا شخصیتی دیندار بوده و دغدغه مندی او در طول سالیان مختلف از این روحیه دینداری نشات گرفته است، گفت: میرزا کوچک از مبارزین دوران مشروطه هم هست. یعنی ۱۰ سال قبل از جنگل، با ایتکه سنی هم ندارد در نهضت مشروطه حضور فعال دارد.

وی ادامه داد: میرزا کوچک در ابتدای حرکتش، با چندین روحانی برجسته که مجتهد مسلم بودند مشورت کرد و حلقه اولیه هیات اتحاد اسلام را بنا نهاد. به تعبیر میرزا، خواستار اتحاد اسلامیم چرا که به حکم قرآن  »انما المومنون اخوه»؛ یعنی مومنان برادر هم هستند.

حجت الاسلام عبداللهی با اشاره به مجاهدت های مردم گیلان علیه انگلیس و روس تزاری اظهار داشت: به عنوان مثال حرکتی برای تقسیم ایران بین دو ابرقدرت جهانی صورت گرفت و در طی آن قرار شد گیلان تحت تسلط روس تزاری دربیاید. بسیاری از مردم وعلما و مجاهدان در برابر این تصمیم ایستادگی کردند. در همین رشت اطراف بیمارستان پورسینا چندین قبر از مبارزانی که توسط روس ها اعدام شدند وجود دارد.

وی افزود: گزارش هایی از حمله اینها در سال ۱۳۹۰ شمسی از انزلی به گیلان هست که نشان می دهد برخردشان با مردم ملمان منطقه دقیقا مطابق با رفتار داعشی ا عصر حاضر بوده است. اما مردم در برابرشان قیام کردند و برخی از علما و مردم شهید و برخی تبعید شدند از جمله میرزا که ۵ سال توسط حاکم نظامی  روس در ایران، تبعید شد.

مدیر مسئول موسسه مطالعات مبارزات اسلامی گیلان بیان کرد: روس ها زندان معروفی داشتند که علمای ما را به آن منطقه تبعید میکردند و حتی اجاره علنی نماز خواندن هم به آنان نمی دادند. آیت الله عبدالوهاب ضیابری یکی از همین علماست که با یک وضعیت بغرنجی در گل و لای و سوار کردن در انبار کشتی های جنگی و کشتی بخار پس از یک ماه طی مسیر در زندان هایا نفرادی محبوس شد. مرحوم ضیابری وقت به رشت برگشت و دوباره محاکمه شد، شب قبل از ماکمه از طرف کنسول عثمانی در رشت به او پیام دادند که پرچم عثمانی را آویزان کن و بگو تبعه عثمانی هستم تا با تو کاری نداشته باشند. اما ایشان فرمود ننگ است برای من که زیر پرچم بیگانه بروم و شهادت برای من شیرین تر است.

حجت الاسلام عبداللهی با اشاره به بازگشت میرزا کوچک خان از تبعید به گیلان گفت: نهضت میرزا یکنه بزرگ بود به دوابرقدرت وقت جهانی و یک نه بزرگ به حکومت مضمحل قاجار.

وی با اشاره به قحطی بزرگ در ایران بر اثر سیاست های پلید انگلستان برای حکومت بر مردم گفت: انگلیسی ها رزق و روزی مردم را خریدند و بخشی دیگر را بعدها به زور گرفتند و با این سیاست کار را به جایی رساندند که در برخی مناظق مردم به خوردن هم دیگر روی آوردند. اما در گیلان  میرزا با درایت خودش هرگونه قرارداد با انگلیسی ها را ممنوع کرد و در نتیجه این قحطی بزرگ بر گیلان اثر کمتری گذاشت.

حجت الاسلام عبداللهی با اشاره به اظهار نظرهای غیرمستند درباره میرزا کوچک خان عنوان کرد: یک آقایی گفته بود میرزا اصلاح طلب بود. یا یک آقای دیگری گفته بد میراز اعتدال گرا بوده است. اینها اصلا درباره میرزا یک کتاب هم نخوانده اند. بله امام حسین هم گفت برای اصلاح امت خروج کردم اما این یعنی امام حسین به تعبیر امروزین اصلاح طلب بود؟

وی با اشاره به مدیریت بالای رهبرن هضت جنگل اظهار داشت: میرزا با مدیریت قدرتمندش بود که توانست ۶ تا ۷ سال در برابر دو ابرقدرت بزرگ دنیا و حکومت مرکزی  بایستد.

حجت الاسلام عبداللهی افزود: انگلیس به میرزا پیشنهاد داد ما تو را حمایت می‌کنیم ت تو رئیس ایران بشوی. میراز پاسخ داده بود حکومتی که زیر بیرق شما باشد اما آن را عار می‌دانیم. همان جوابی که پیامبر اسلام به جهال مکه داد را به آنان داد که اگر خورشید را در دست راست و ماه را در دست چپ من قرار دهید از این راه دست نمی کشم. اینها شناسنامه و هویت ما هستند و باید دهان به دهان نقل شوند.

وی ادامه داد: میرزا در زمانی که تشکیل حکومت داد نظامات و دستگاه عریض و طویلی داشت. دادگاه و تعلیم و تربیت و ساختارهای حاکمیتی مستقل ایجاد کرده بود. از ۱۴ اسلحه به چند هزار نیروی رزمی رسیده بودند. اما چه شد که همه اینها به یکباره مضمحل شد و نهضت به شکست انجامید؟ میرزا در باره مساله نفوذ مدیریت خوبی داشت اما خیابت های پی در پی نزدیکترین افراد نشان می دهد که باید گوش به زنگ بود.

میهمان ویژه‌ی «شب خاطره‌ی میرزا»  تاکید کرد: او چندین مجتهد مسلم را با خود همراه کرد بود و در برابر رضاخان ایستاده بود. اینها کار کمی نبود و واقعا برای انجامش زحمات زیادی کشید. ما باید خودمان را بدهکار میرزا بدانیم و راهش را ادامه دهیم.

وی افزود: بعد از پایان گرفتن کار نهضت جنگل، گیلان باز هم راه انقلابی خود را دامه می دهد و ۵ سال بعد در۱۲ دی ماه سال ۱۳۰۵ شمسی علیه رضا پهلوی در همین رشت قیام میکنند و شهید میدهند. در بحث ملی کردن نهضت نفت هم مردم این منطقه قیام مجاهدانه داشتند و شهیدا داده اند. در در مجاهدات گروه فدائیان اسلام هم گیلانی ها نقش عمده ای داشتند. در نهضت امام خمینی (ره) هم حضور گیلانیان غوغا بوده اشت.

وی در پایان گفت: به تعبیر یکی از مراجع تمام دنیا همه امکاناتشان را بسیج کردند تا کمر انقلاب ما را بشکنند اما انقلاب ما حتی کمر خم نکرد و به راه خود ادامه می دهد. الحمدالله این راه ادامه دارد و همه اینها تمرین است برای رسیدن به حکومت جهانی موعود.

 

 

منبع: ماسال نیوز

به اشتراک بگذارید:

نظرات شما:

نام: محمود 2 بهمن 1396 ساعت 11:11

تشکر از حجةالاسلام عبداللهی برای تلاشش در آگاهی بخشی گیلانیان به داشته های تاریخی شأن ... ولی جناب، افضل هست که این همه غیرت نهفته در مردم این خطه در خود گیلان هم به منصه ظهور برسه و مردم به خودآگاهی برسن ... باید غیرت به خرج دهیم و دست سو استفاده کنندگان از گیلان زمین را که کم از بیگانگان خارجی نیستند کوتاه کنیم. میرزا به پیشنهاد خارجی ها بخاطر ایران نه گفت. ولی آیا رواست حالا که گیلان متعلق به ایران شده به عنوان مثال مورد هجوم بیگانگان سودجو و پولدار دیگر استان ها قرار بگیره و ویلاسازی کنند و محیط زیست استان رو تخریب کنن؟ همچنین از دیگر خطرات در آینده مهاجرت افراد غیربومی به گیلان به دلایل مختلف است که مطمئنا تبعات منفی زیست محیطی و فرهنگی و اجتماعی درپی خواهد داشت که به جد باید برخورد شود؛ که امثال آقای عبداللهی با چنین روحیه ای می توانند.

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code
تلگرام