برگزاری نمایشگاه معرق کاشی در رشت + فیلم
23 آذر 96 - 20:21

گیلان آنلاین: نمایشگاه معرق کاشی محمد امین بدیعی در نگارخانه مارلیک رشت برپا شد.

 

 

 

گیلان آنلاین: نمایشگاه معرق کاشی محمد امین بدیعی در نگارخانه مارلیک رشت برپا شد.

 هشتمین نمایشگاه معرق کاشی "Mosaic art" محمد امین بدیعی در نگارخانه مارلیک مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیاء (ص) در رشت برپا شد.

در این نمایشگاه آثار معرق کاشی شکسته به‌صورت انواع تابلوها، تابلو خط، قاب‌های آینه، ظروف سفالی و گلدان که به زیبایی و منحصر به فرد طراحی و ساخته شده به نمایش عمومی گذاشته شد.

محمد امین بدیعی از هنرمندان کاشی کار سنتی ایران است که سال‌ها در کنار دیگر رشته‌های هنری، این هنر را به‌صورت کاربردی به‌طور جدی دنبال کرده و هنرجویان زیادی را در این زمینه آموزش داده است.

این هنرمند در نمایشگاه‌های مختلفی در سراسر کشور شرکت داشته و نمایشگاه معرق کاشی در نگارخانه مارلیک شهر رشت هشتمین نمایشگاه انفرادی این هنرمند است.

موزائیک در لغت به‌معنای قرار گرفتن تکه تکه چیزهایی که در نهایت از به‌هم پیوستن طرح واحدی را به وجود می‌آورد است و نقاشی موزائیک عبارت است از چیدمان قطعات سخت رنگی اعم از قطعات مختلف سنگی، شیشه، سرامیک، چوب، فلز، سنگهای قیمتی و کاشی در کنار هم به‌منظور ایجاد یک نقش.

این آثار از پایدارترین و مستحکم ترین نقاشی‌های دیواری محسوب می شوند و مناسب مکان‌های عمومی و فضاهای بیرون مثل پارک‌ها، خیابان‌ها، فروشگاه‌ها و فضاهای تجاری است.

قدیمی‌ترین آثار موزائیکی به جا مانده مربوط به حدود 3 هزار سال قبل از میلاد است که توسط سومری‌ها در منطقه بین النهرین یا عراق کنونی ساخته شده و مصریان از قطعات یا تکه‌های مواد رنگی و سنگ‌های قیمتی برای آراستن دیوارها، مبلمان، اشیاء تزئینی و انواع زیورآلات استفاده می‌کردند.

در ایران شاهکارهای مسجد کبود تبریز و مسجد امام اصفهان از نمونه های هنر موزائیک اسلامی است.

رنگ و نقش این آثار در هندسی‌هایی ترسیم شده که روح نوازی می‌کند و هنر زیبای کاشی‌کاری ایرانی در بزرگترین بناهای تاریخی را یادآور می‌شود.

با دوربین تسنیم به سراغ این هنرمند می‌رویم و با وی به گفت‌وگو می‌نشینیم.

محمد امین بدیعی در تشریح آثار خود اظهار داشت: هنر معرق کاشی سابقه زیادی در ایران ندارد و از دهه پیش تاکنون مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه رشته اصلی‌اش تذهیب، مینیاتور و کاشی‌کاری سنتی بود عنوان کرد: هنر معرق کاشی در همه زمینه‌های اجتماعی بسیار پرکاربرد است و بیشتر می‌توان با این هنر در خدمت اجتماع بود.

بدیعی با اشاره به استقبال زیاد هنرجویان جهت آموزش و یادگیری این هنر خاطرنشان کرد: از پلاک در منزل تا آینه، شمعدان و میز را می‌توان با این هنر آراست و در اجتماع هم مورد استقبال جامعه قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از اسامی غلطی که در ایران رواج یافته عنوان "کاشی شکسته" است و اینکه هر شکسته‌ای را کنار هم قرار دهیم و یک اثر هنری از آن به‌وجود آید درست نیست گفت: بعضی آموزش‌ها درست نیست و مردم هم گاهی در تشخیص کار خوب و غیرحرفه‌ای دچار مشکل می‌شوند.

بدیعی با بیان اینکه در این آثار هیچ تکه شکسته‌ای را نمی‌بینید که به‌طور اتفاقی کنار هم قرار گرفته باشند و هر تکه مخصوص برای جای خاص برش شده است افزود: کاشی شکسته این نیست که هر تکه کاشی شکسته را جمع کنیم و بدون هیچ نظمی یک اثر بسازیم.

 

 

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام