ترویج فرهنگ مطالعه در استان گیلان نیازمند انسجام و همدلی است
21 دی 96 - 19:31

گیلان آنلاین: مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان گیلان گفت: به‌منظور ترویج فرهنگ مطالعه تمامی دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی در استان گیلان نیازمند انسجام و همدلی همه مسئولان و دستگاه‌ها هستیم.

 

 

گیلان آنلاین: هادی نوری ظهر امروز در نشست کتابخوان شهرداران استان گیلان در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان در رشت اظهار داشت: هدف از برگزاری نشست کتابخوان درگیر کردن اقشار مختلف جامعه با فرهنگ مطالعه و کتاب است.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان گیلان نشست‌های کتابخوان را پدیده‌ای جمعی و ملی عنوان کرد و با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند عزم ملی است افزود: به‌منظور داشتن جامعه‌ای کتابخوان نیازمند اقدامات عملیاتی و برنامه‌ریزی شده در استان گیلان هستیم.

نوری با بیان اینکه درگیر کردن تمامی اقشار مختلف جامعه در گروه‌های مختلف اقدامی مطلوب و تاثیرگذار در راستای رسیدن به یک جامعه کتابخوان است خاطرنشان کرد: برگزاری نشست‌های کتابخوان در سطح ملی به‌عنوان عاملی مهم در ترویج فرهنگ مطالعه شناخته شده است.

وی با تاکید بر اینکه در شورای فرهنگ عمومی کشور به‌منظور توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی برنامه‌ای گسترده به دستگاه‌ها ابلاغ شده است اظهار داشت: برنامه‌های مذکور در سه محور بوده و دستگاه‌های مختلفی در توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی درگیر این پدیده می‌شوند.

وی گفت: آموزش و پرورش، دانشگاه، ائمه جمعه، ارشاد و فرهنگ اسلامی، شهرداری‌ها، نهاد کتابخانه‌های عمومی، کانون‌پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اصناف، صدا و سیما، بهزیستی، ندامتگاه‌ها، کانون‌های اصلاح تربیت، مساجد، پست، مراکز نظامی و انتظامی و اوقاف و امور خیریه از دستگاه‌های مذکور هستند.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با اشاره به اینکه به‌منظور ترویج فرهنگ مطالعه  تمامی دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی در استان گیلان نیازمند انسجام و همدلی هستند خاطرنشان کرد: جامعه‌ای که جامعه کتابخوان باشد یک اجتماع موفق و آرمانی است.

نوری آرامش و ثبات را مقدمه پیشرفت و توسعه همه‌جانبه در کشور خواند و با بیان اینکه جامعه کتابخوان اجتماعی با تامل و تحمل بوده و انسان فکور موجودی آرام است که هرگز دست به تصمیمات نسنجیده نمی‌زند گفت: واکنش‌ انسان صاحب اندیشه، واکنش‌هایی هیجانی نیست و بر مبنای اندیشه و تفکر است.

وی با تاکید بر اینکه تصمیمات مدیریتی افراد صاحب اندیشه تصمیماتی، اثرگذار با ثبات و برمبنای عقلانیت است تصریح کرد: جامعه‌ای که سرانه مطالعه در آن روزانه 2 دقیقه است هرگز جامعه‌ای آرام و با ثبات نیست زیرا مطالعه ارتباط مستقیمی با کاهش خشونت دارد.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با اشاره به اینکه جامعه‌ کتابخوان با هر تنش کوچکی رو به خشونت اجتماعی نمی‌رود خاطرنشان کرد: جامعه‌ای که از آمار بالا در خشونت اجتماعی برخوردار است به‌طور حتم سرانه مطالعه پایینی دارد.

نوری با اشاره به اینکه تمامی ارکان‌ موجود در جامعه به یکدیگر متصل هستند و مقدمه توسعه در جامعه سرمایه‌گذاری است بیان کرد: جامعه‌ای که با کوچکترین تنش به‌سوی خشونت اجتماعی پیش می‌رود هرگز مکان مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیست.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم به جامعه‌ای توسعه یافته و آرامانی برسیم به طور حتم باید شرایط را برای حضور سرمایه‌گذاران فراهم کنیم تصریح کرد:  لازمه رسیدن به جامعه‌ای توسعه یافته اجتماعی اندیشمند و کتابخوان است. 

وی با اشاره به اینکه جامعه‌ای که اندیشمندان در سیستم مدیریتی و راس آن نباشند به طور حتم مشکلات مردم در آن جامعه برطرف نمی‌شود تاکید کرد: تلاش است با ترویج فرهنگ مطالعه و تغییر ذهنیت افراد جامعه در خصوص تاثیرات مطالعه، سرانه فرهنگ مطالعه را در کشور افزایش دهیم.

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام