حکم شرعی خرید کالای اسرائیلی چیست؟
23 بهمن 96 - 17:31

گیلان آنلاین: سود برخی از کالاهایی که در بازار ایران وجود دارد، نصیب صهیونیست‌ها می‌شود که خرید آنان حرام است.

 

 

 

گیلان آنلاین: کالاهایی در بازار ایران وجود دارد که سود حاصل از فروش آنان، مستقیم یا غیرمستقیم، نصیب صهیونیست‌ها می‌شود؛ با توجه به جنایات صهیونیست‌ها علیه مسلمانان بی‌گناه، آیا خرید این دسته از کالاها از نظر شرعی حلال است؟

مقام معظم رهبری:

سؤال: آیا برای مسلمانان خرید کالاهای اسرائیلی که در سرزمین اسلامی به فروش می رسند، جایز است؟

جواب: بر آحاد مسلمین واجب است که از خرید و استفاده از کالاهایی که سود تولید و فروش آن‌ها عاید صهیونیست ها که با اسلام و مسلمین در حال جنگ هستند، می شود، اجتناب کنند.

سؤال: آیا وارد کردن کالاهاى اسرائیلى و ترویج آنها جایز است؟ در صورتى که این کار هر چند بر اثر اضطرار صورت بگیرد، آیا فروش آنها جایزاست؟

 جواب: باید از معاملاتى که به نفع دولت غاصب اسرائیل که دشمن اسلام و مسلمین است، خوددارى شود و وارد کردن و ترویج کالاهاى آنان که از ساخت و فروش آن سود مى برند، براى هیچکس جایز نیست و همچنین براى مسلمانان هم خرید آن کالاها بخاطر مفاسد و ضررهایى که براى اسلام و مسلمین دارد جایز نیست.

  سؤال: آیا خرید تولیدات شرکت‌هاى یهودى یا امریکایى یا کانادایى با وجود این احتمال که شرکتهاى مزبور به تقویت دولت اسرائیل مى پردازند، جایز است؟

 جواب: اگر خرید و فروش این تولیدات موجب تقویت دولت حقیر و غاصب اسرائیل شده و یا در راه دشمنى با اسلام و مسلمین بکار مى روند، خرید و فروش آنها براى هیچکس جایز نیست و الاّ اشکال ندارد.

 سؤال: کسانى که در کارخانه ها و مؤسساتى کار مى کنند که سود آنها به دولتهاى کافر مى رسد و باعث استحکام و تقویت آنها مى شود، چه تکلیفى دارند؟

 جواب: کسب درآمد با کارهاى مشروع فى نفسه اشکال ندارد هر چند از امورى باشد که درآمد آن به دولت غیراسلامى مى رسد، مگر زمانى که آن دولت در حال جنگ با اسلام و مسلمین باشد و از نتیجه کار مسلمانان در این جنگ استفاده کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی:

سؤال: اینکه می‌گویند برخی شرکت‌ها از صهیونست پشتبانی می‌کنند، آیا خرید آنان حرام است؟

این سوال را از دفتر آیت الله مکارم شیرازی پرسیدم و این چنین جواب داد:

جواب: اگر یقین دارید که سود آن شرکتها، متعلّق به صهیونیستها و اسرائیل است خرید و فروش آن جایز نیست، ولی استفاده از آنچه قبلا بدون آگاهی تهیّه کرده اید مانعی ندارد.

سؤال: با توجه به حمله ظالمانه و وحشیانه حکام آمریکا و انگلیس به مردم مسلمان، جمعی از مقلدین حضرتعالی از جواز یا حرمت خرید کالاهای آمریکایی و انگلیسی که طبعا منافع آن مستقیم یا غیر مستقیم به خزانه دولت‌های محارب می‌ریزد سوال می نمایند

پاسخ: بی شک خرید کالاهای آمریکایی و انگلیسی کمک به این ظالمان است و از نظر شرع اسلام حرام است.

 

 

 

منبع: صراط

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام