شاخص‌های وحشت رژیم صهیونیستی از محور مقاومت
28 بهمن 96 - 18:06

گیلان آنلاین: رسانه‌های مختلف عبری زبان از افزایش شاخص‌های وحشت رژیم صهیونیستی از محور مقاومت منطقه‌ای خبر می‌دهند.

 

 

 

گیلان آنلاین: شاخص‌های وحشت رژیم صهیونیستی بعد از حادثه اخیر سقوط جنگنده این رژیم در سوریه به اوج خود رسیده است، اتفاقی که تحلیلگران آن را بیشتر از یک درگیری و کمتر از یک جنگ می‌دانند. این موضوع نشان دهنده وحشت واقعی رژیم صهیونیستی است و  دیگر نشانه‌ هایی از اطمینان و غرور عادی صهیونیست‌ها در آن دیده نمی‌شود. شتاب اسرائیل برای درخواست آرامش و اکتفا به اظهارات تو خالی، دلیل دیگری بر ترس و وحشت رژیم صهیونیستی است و نشان می‌دهد برتری نوعی این رژیم از بین رفته و آن‌ها می‌دانند که قدم‌های مقاومت، اطمینان اسرائیل را زیر پا له کرده و دوره‌ای جدید از موازنه‌ها شکل گرفته است.

 پایگاه خبری العهد لبنان در سالروز بزرگداشت فرماندهان شهید مقاومت، در این گزارش به بررسی عوامل ترس و وحشت اسرائیل از مقاومت لبنان پرداخته که در گزارش‌های صهیونیستی و آمریکایی مورد اشاره قرار گرفته است.

جروزالم پست: اتحاد داعش و اسرائیل برای مقابله با ایران

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست در شماره روز 27 نوامبر سال گذشته گزارشی را از مرکز مئیر آمیت منتشر کرد که نشان می‌داد منافع داعش و رژیم صهیونیستی به صورت موقت در عرصه مقابله با موجودیت ایران در سوریه با هم تلاقی پیدا کرده و این موضوع آنها را به متحد یکدیگر تبدیل کرده است.

در این گزارش ادعا شده: هنگامی که نگرانی اصلی جدید اسرائیل، موجودیت ایران در سوریه و تلاش‌های این کشور برای قاچاق سلاح از طریق سوریه به حزب‌الله در لبنان باشد، داعشی‌ها و اسرائیلی‌ها، ایرانی‌ها را هدف قرار خواهند داد.

این گزارش در خصوص داعش تاکید می‌کند که احتمالاً این گروه روش‌های مبارزاتی خود را که مبتنی بر تاکتیک‌های جنگ چریکی و تروریستی باشد، بعد از پایان جنگ در عراق تغییر داده است و ممکن است حملاتی را ضد غیر نظامیان در ایران انجام دهد و احتمالاخودروهای ایرانی اهداف جذابی برای گروه تروریستی داعش خواهد بود.

گزارش مذکور در خصوص ایران و رژیم صهیونیستی، به تکرار ادعاهای اخیر سرویس‌های جاسوسی رژیم اسرائیل پرداخته و می‌نویسد که اهداف ایران تقویت راهکارهای فشار و تنش و تهدید بیشتر ضد اسرائیل و ایجاد حالتی از بازدارندگی در برابر این رژیم است. همچنین شاید ایران به دنبال تاسیس پایگاه‌های برای توطئه ضد اسرائیل و ایجاد تاسیساتی برای تولید اسلحه جهت استفاده حزب‌الله در سوریه باشد.

بی‌بی‌سی: تاسیس پایگاه دائمی ایران در سوریه

رادیو بی بی سی نیز در گزارشی در روز 10 نوامبر گذشته می‌نویسد که یکی از مسئولان سرویس‌های اطلاعاتی غربی معتقد است که ایران اقدامات خود برای تاسیس پایگاه دائمی در نزدیکی منطقه الکسوة واقع در جنوب دمشق را آغاز کرده و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این اقدامات در سال 2017 آغاز شده است.

این منبع می‌افزاید پایگاه مذکور و دیگر پایگاه های مشابه می‌توانند در آینده اهداف مشترک برای اسرائیل باشد تا جلوی حزب‌الله برای دستیابی به سلاح‌های جدید را بگیرند.

فارین پالیسی: ایران در اقدامات خاورمیانه‌ای خود ضد اسرائیل موفق است

مجله آمریکایی فارین پالیسی به بررسی عوامل نگرانی‌ها و ترس و وحشت رژیم صهیونیستی در این خصوص پرداخته و می‌نویسد که مسئولان اسرائیلی اعتقاد دارند که ایران در تلاش های خود برای تسلط بر خاورمیانه موفق بوده است و موفق شده افکار عمومی را برای سازماندهی منطقه‌ای جهت تهدید اسرائیل به کار بگیرند. بر اساس این گزارش تلاش‌های نظامی و دیپلماتیک رژیم صهیونیستی متمرکز بر سوریه بوده و هواپیماهای این رژیم مواضع حزب‌الله و تاسیسات دولت سوریه و کاروان‌های آنها را ده‌ها بار در طول این جنگ هدف قرار داده‌اند تا شاید بتوانند مانع از انتقال سامانه‌های تسلیحاتی ایران به حزب‌الله لبنان شوند.

سرخوردگی رژیم صهیونیستی از آمریکا و روسیه

این گزارش می‌افزاید که حملات رژیم صهیونیستی بعد از مجموعه‌ای از دیدارهای دیپلماتیک صورت گرفته که در جریان آن‌ها مسئولان اسرائیلی نگرانی‌های خود را در قبال اوضاع پیچیده سوریه منعکس کرده‌اند اما این نگرانی‌ها با واکنش جدی و کافی در آمریکا یا روسیه مواجه نشده است.

پیش از این هیئت عالی‌رتبه امنیتی از سرزمین‌های اشغالی به ریاست یوسی کوهین رئیس موساد در اواخر آگوست گذشته به واشنگتن سفر کرد. اما گزارش‌های این سفر نشان می‌داد که اسرائیل از نحوه درک آمریکا و روسیه نسبت به تحولات جدید در سوریه خرسند نیست. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز در سوچی با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دیدار کرد تا نگرانی‌های مشابه اسرائیل را با مسکو در میان بگذارد. در هر دو مورد، اسرائیلی‌ها نسبت به واکنش‌های طرف مقابل ناامید شدند. مهم‌ترین نگرانی آنها در سوریه، حاکمیت این کشور است و به نظر می‌رسد تمامی بازیگران اصلی این عرصه آمادگی دارند ایران و متحدانش را در این کشور رها کنند. به این ترتیب رژیم صهیونیستی تلاش دارد خود به تنهایی در برابر این تحولات ایستادگی کند.

نگرانی صهیونیست‌ها در رابطه با نزدیک شدن محور مقاومت به جولان

این گزارش صهیونیستی می‌افزاید که نیروهای ایرانی در حال حاضر موجودیت خود را در نزدیکی بخش‌های تحت سلطه رژیم صهیونیستی از ارتفاعات جولان و گذرگاه القنیطره حفظ کرده‌اند. اسرائیل در طول این جنگ نسبت به تمایل ایرانی‌ها و حزب‌الله برای ایجاد این منطقه به عنوان خط دوم مقابله فعال ضد رژیم صهیونیستی به علاوه جنوب لبنان آگاهی پیدا کرده‌اند.

بر اساس این گزارش با احتمال رسیدن نیروهای مورد حمایت ایران به منطقه البوکمال در نزدیکی مرزهای سوریه و عراق این موضوع باعث ایجاد گذرگاه زمینی ایرانی می‌شود که بدون انقطاع، ایران را به چند کیلومتری جولان متصل می‌کند که در حال حاضر تحت سلطه اسرائیل قرار دارد.

همچنین نیروهای مخالف دولت سوریه گزارش می‌دهند که ایران موجودیت خود را در منطقه تل‌الشعار و تل‌الاحمر و مقر تیپ 90 حفظ کرده است و تمامی این مناطق در نزدیکی نقاط مرزی قرار دارند.

نگرانی‌ها از تشکیل نیروهای جدید مقاومت در منطقه

منبع مذکور در ادامه به ابعاد جدید نگرانی‌های رژیم صهیونیستی پرداخته و می‌نویسد که نیروهای حامی ایران آرمان‌های فراگیری دارند. حزب‌الله، نیروهای النجباء را در عراق تشکیل داده که مورد حمایت ایران هستند. همچنین یگان آزادسازی جولان نیز با هدف آمادگی برای اتخاذ اقداماتی در مسیر آزادسازی جولان تشکیل شده است. همچنین شخصیت‌های برجسته ای از سپاه پاسداران و نیروهای بسیج در مناطق نزدیک به مرزهای سرزمین‌های اشغالی مشاهده شده‌اند.

رژیم صهیونیستی تاکنون تلاش کرده از دو مسیر در روند این اقدامات مانع‌تراشی کند. راهکار اول انجام حملاتی برای جلوگیری از ایجاد زیرساخت‌های شبه نظامی ایران در منطقه است که مهم‌ترین اتفاق در این راستا شهادت جهاد مغنیه فرزند حاج عماد مغنیه بود که درمنطقه القنیطره انجام شد. در این عملیات 5 نفر دیگر از جمله یک سردار ایرانی عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز به شهادت رسید.

بخش دوم تلاش‌های رژیم صهیونیستی ایجاد مناسبات کاری فعال با گروه‌های شورشی محلی است که همچنان بخش گسترده‌ای از مرزها را در اختیار دارند. همکاری‌های رژیم صهیونیستی با این گروه‌های تروریستی برای مداوای مجروحان و ارائه کمک‌های مالی دنبال می‌شود.

همکاری‌ها همچنین در ابعاد اطلاعاتی نیز وجود دارد. البته هنوز دلایل قطعی در این رابطه به دست نیامده، اما وجود سلاح‌های رژیم صهیونیستی در دست تروریست‌ها یا مشارکت این رژیم به نیابت از تروریست‌های داخلی در برخی درگیری‌ها نشان دهنده این رویکرد است.

رژیم صهیونیستی تضمینی برای آینده خود ندارد

گزارش صهیونیستی مذکور می‌افزاید که رژیم صهیونیستی در قبال تضمین‌های آینده خود برای عدم نفوذ ایران از طریق مرزها نگرانی عمیقی دارد. علاوه بر این که جنگ آینده با اسرائیل احتمالا شامل نیروهای شبه نظامی دیگر هوادار ایران در کنار گروه‌های لبنانی نیز خواهد بود.

یسرائیل کاتس وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی اخیراً در کنفرانس امنیتی که در هرتزلیا برگزار شد، تاکید کرد که جنگ آینده بین اسرائیل و حزب‌الله احتمالاً با استفاده از بنادر ایران و نیروهای هوایی و زمینی ایرانی انجام خواهد شد.

از خلال گزارش‌های رسانه‌های رژیم صهیونیستی این نتیجه برداشت می‌شود که اسرائیل برای اولین بار از فقدان برتری سابق خود رنج می‌برد، علاوه بر این که نمی‌تواند طوق امنیتی سنتی را برای خود حفظ کند، این امنیت پیش از این از طریق حمله و یورش به همسایگان شکل می‌گرفت، اما رژیم صهیونیستی در حال حاضر به این نتیجه رسیده که هر نوع تجاوز نظامی، هزینه‌های زیادی برای آن به دنبال دارد. علاوه بر اینکه حریم هوایی منطقه که پیش از این به روی اسرائیل باز بود، در برابر آرمانگرایی های این رژیم بسته شده است.

می‌‌توان مهمترین نگرانی‌های رژیم صهیونیستی را در موارد زیر بررسی کرد:

  • نزدیک شدن نیروهای مقاومت به مرزهای سرزمین های اشغالی به شکلی که آنها امکان تشکیل کانون جدید و خطرناک مقاومت در نزدیکی مرزهای سرزمین‌های اشغالی را دارند.
  • وجود گذرگاه زمینی محور مقاومت که از ایران آغاز شده و به سمت عراق و سوریه کشیده شده و تا جولان اشغالی امتداد می‌یابد.
  • تشکیلات قوی و جدید نیروهای مقاومت از تابعیت‌های مختلف که تمرکز بیشتری به محور مقاومت داده است.
  • پیشرفت فنی و تکنولوژی بی‌سابقه محور مقاومت که امکان نفوذ به سیستم امنیتی رژیم صهیونیستی و جاسوسی از این رژیم و اجرای مأموریت‌های هجومی را فراهم می‌کند.

به نظر می‌رسد که ائتلاف‌های جدید صهیونیستی با رژیم‌های عربی و شبه‌نظامیان تروریستی منطقه نیز نمی‌تواند، تل‌آویو را در برابر این معادله‌های جدید حفظ کند. علاوه بر این که این ائتلاف‌ها باعث تضعیف اعتبار و محبوبیت رژیم‌های عربی شده و توان داخلی اقتصادی و سیاسی آنها را به فرسایش می‌کشاند.

 

 

 

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام