مدیرکل سازمان حفاظت از محیط‌زیست گیلان مطرح کرد: چاپ
تشریح جزئیات آخرین اقدامات سازمان محیط‌زیست در رابطه با آنفولانزا فوق حاد پرندگان/ از پاک‌سازی تالاب‌ها تا اخطار به شکارچیان پرندگان وحشی
4 اسفند 96 - 09:55

گیلان آنلاین: به‌منظور پیشگیری از شیوع بیماری آنفولانزا در تالاب‌ها دان‌پاشی صورت گرفته و اخطارهای قانونی برای شکارچیان و عرضه‌کنندگان پرندگان وحشی صادرشده است.

 

 

گیلان آنلاین: قربانعلی محمد پور در تشریح جزئیات آخرین اقدامات انجام‌شده در رابطه با آنفولانزا فوق حاد پرندگان در زیستگاه‌های گیلان اظهار کرد: تاکنون جز مناطقی که در اواسط ماه گذشته تلفاتی از پرندگان در پارک ملی بوجاق مشاهده‌شده بود گزارش مجددی از مناطق آلوده به ویروس از سوی محیط‌بانان در پاسگاه‌ها مشاهده نشده است.

وی افزود: محیط‌زیست به‌طور منظم و روزانه بعد از دریافت اطلاعات از پاسگاه‌ها سریعاً گزارش‌ها ناشی از آلودگی‌های احتمالی را مکتوب با اداره کل دامپزشکی اعلام می‌کند.

مدیرکل سازمان حفاظت از محیط‌زیست گیلان گفت: در تمامی مناطق زیستگاه‌های طبیعی استان که احتمال شیوع بیماری چه در منطقه تالابی، ساحلی و جلگه‌ای وجود دارد، پایش منظم و مداوم توسط یگان حفاظت محیط‌زیستی انجام می‌شود.

محمد پور بابیان اینکه تمامی مسیرهای ورودی و خروجی مناطق تحت مدیریت محیط‌زیست تحت کنترل کامل قرارگرفته خاطرنشان کرد: محیط‌زیست همه پاسگاه‌های استان را به دستگاه‌های ضدعفونی و مواد ضدعفونی تجهیز کرده و اصول بهداشتی و انجام عملیات ضدعفونی خودروهای ترددی پیوسته در حال انجام گرفتن است.

وی افزود: به‌منظور رعایت اصول ایمنی و بهداشتی، تمامی محیط‌بانان مجهز به لباس‌ها و لوازم انفرادی مخصوص جهت محافظت سلامت فردی هستند و اصول ایمنی در همه‌جا رعایت می‌شود.

مدیرکل سازمان حفاظت از محیط‌زیست گیلان با اشاره به دان‌پاشی محیط‌زیست بیان کرد: بیش از دو تن گندم توسط محیط‌بانان و همیاری دوستداران طبیعت در مناطق تالابی توزیع و پخش‌شده تا از انتقال این بیماری به‌منظور پیدا کردن غذا در روستاهای هم‌جوار جلوگیری شود.

محمد پور از کمیته مدیریت و پیشگیری آنفولانزا فوق حاد پرندگان و شورای تأمین در استانداری با حضور دستگاه‌های ذی‌ربط باهدف اهمیت سلامت جامعه خبر داد و تصریح کرد: به همه فرمانداران شهرستان‌های درگیر بیماری ابلاغیه‌هایی برای پیشگیری و تدابیر گشت و کنترل صادرشده و تاکید کرده‌ایم که تا توسط دهیاری‌ها و ائمه جماعات در روستاها و حاشیه سواحل هشدارهایی به مردم در رابطه با بیماری داده شود.

وی به پایش بازارهای محلی در تمامی شهرستان‌ها استان توسط یگان حفاظت محیط‌زیست علی‌الخصوص بازارهای محلی جمعه‌بازار، بازار انزلی، بازار دستک آستانه‌اشرفیه و بازار لنگرود اشاره کرد و گفت: به جهت پیگیری از فروش پرندگان به استقرار نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست اقدام شده و گشت‌های نامحسوس در بازارهای محلی توسط یگان حفاظت محیط‌زیست اداره کل و ادارات شهرستان‌های انجام می‌شود.

مدیرکل  حفاظت از محیط‌زیست گیلان بابیان اینکه توسط مأمورین محیط‌زیست اخطاریه‌های شفاهی و کتبی به بعضی از مغازه‌داران که در سال‌های گذشته سابقه پرنده فروشی پرندگان وحشی را داشتند را نیز صادر کرده تصریح کرد: تعدادی از مغازه‌داران که علیرغم تذکرات شفاهی و کتبی اقدام به فروش پرنده وحشی نموده‌اند به حوزه‌های قضایی در بعضی از شهرستان‌ها استان معرفی شدند.

 

 

 

منبع: فارس

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام