نماینده مردم آستارا: چاپ
نگاه بدبینانه به "تجارت چمدانی" مرزنشینان اصلاح شود
22 اسفند 96 - 10:33

گیلان آنلاین: نگاه بدبینانه به تجارت چمدانی ‌مرزنشینان در کشور باید اصلاح شود.

 

 

 

گیلان آنلاین: ولی داداشی اظهار داشت: با توجه به ارتزاق عده بسیاری از مرزنشینان کشور از راه داد و ستد با آن سوی مرز، نگاه بدبینانه به موضوع تجارت چمدانی باید اصلاح شود.

نماینده مردم آستارا در مجلس تصریح کرد:‌ میزان و حجم مبادلات قاچاق در کشور به نسبت سال‌های گذشته و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم مبارزه با آن با تغییر اساسی مواجه بوده به نحوی که آمارهای ارائه شده، از کاهش آمار قاچاق در کشور حکایت دارند.

داداشی وجود مافیا را عامل ایجاد قاچاق دانست و افزود: از دیرباز تاکنون در اکثر شهرهای مرزی ایران نظیر آستارا داد و ستد کالا و تجارت چمدانی توسط مرزنشینان رایج بوده بنابراین نباید به بهانه مبارزه با قاچاق کالا به کسب و کار مردم خدشه‌ای وارد شود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس ابراز داشت:‌ مقام معظم رهبری بر لزوم تفکیک بین دو موضوع قاچاق کالا و تجارت چمدانی تاکید دارند و  مسئولان نیز باید ضمن توجه ویژه به آن برخوردی سریع و قانونی با قاچاقچیان ‌کالا داشته باشند.

وی اقدامات انجام ‌شده برای مبارزه با قاچاق را ناکافی خواند و گفت:‌ دولت باید با اقدامات لازم و به‌موقع،‌ راه‌های نفوذ و فعالیت غیرقانونی گروه‌های مافیا و قاچاق کالا به کشور را بسته و شرایط مطلوب برای کسب و کار مرزنشینان را فراهم کند.

داداشی با تاکید بر ظرفیت حوزه نفت دریای خزر در ایجاد اشتغال نیز خاطرنشان کرد:‌ نحوه ورود و برنامه‌ریزی دولت در بهره‌گیری از منابع نفتی دریای خزر تا به امروز مطلوب نبوده و نتوانسته از ظرفیت‌های این حوزه در جهت ایجاد اشتغال بهره کافی را ببرد.

نماینده آستارا در مجلس، حوزه‌های نفتی را یکی از اشتغال‌زاترین حوزه‌ها خواند و گفت: ‌دولت و مسئولان وزارت نفت با سرمایه‌گذاری بر روی حوزه نفت دریای خزر می‌توانند زمینه ایجاد حدود 5 تا 6 هزار فرصت شغلی را برای مردم فراهم کنند.

وی به موضوع ادامه روند ساخت راه آهن آستارا-آستارا اشاره کرد و بیان داشت:‌ با شروع به کار پروژه بزرگ آستارا-آستارا و ‌با توجه به ادامه آن تا قلب اروپا، تحول مطلوبی در حوزه‌های اقتصادی و گردشگری گیلان و غرب کشور اتفاق می‌افتد.

داداشی از ارائه پیشنهاد جهت الحاق واگن مسافربری راه آهن آستارا-آستارا خبر داد و افزود:‌ اگر این طرح محقق شود نه‌ تنها بار و کالا از طریق این خط ترانزیتی جا به‌جا می‌شود بلکه امکان ورود و خروج مسافران و گردشگران داخلی و خارجی نیز میسر می‌شود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس بر لزوم گسترش همکاری‌ها با سرمایه‌گذاران تاکید کرد و گفت:‌ دعوت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی جهت ایجاد صنایع تبدیلی،‌ سیلوها و انبارهای تخصصی در این مسیر ترانزیتی به توسعه اشتغال و ارتقاء سطح همکاری‌ کشورها کمک می‌کند.

 

 

 

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام