رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان رشت: چاپ
مراسم اعتکاف در ۲۷ مسجد شهرستان رشت برگزار می‌شود
23 اسفند 96 - 00:00

گیلان آنلاین: مراسم معنوی اعتکاف امسال در سطح ۲۷ مسجد شهرستان رشت برگزار می‌شود.

 

 

گیلان آنلاین: حجت‌الاسلام والمسلمین صادق دوستدار پیش از ظهر امروز در نشست هم اندیشی برگزاری مراسم اعتکاف شهرستان رشت اظهار داشت: مراسم اعتکاف امسال در 27 مسجد شهرستان رشت برگزار می‌شود.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان رشت تصریح کرد:‌  مراسم اعتکاف سال گذشته شهرستان رشت در سطح 25 مسجد برگزار شده بود که با استقبال بسیار خوب مردم متدین مواجه شد به طوری که شاهد حضور بیش از 3 هزار و 4 معتکف در مساجد مورد نظر بودیم.

دوستدار با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری افزود:‌ رهبر معظم انقلاب اعتکاف را از رویش‌های ارزشمند انقلاب عنوان کردند و در پیام نوروزی خود ‌نیز علاوه بر اشاره مستقیم به این موضوع، به امر مردمی برگزار کردن این مراسم معنوی تاکیدات فراوانی داشتند.

وی وجود نظام اسلامی را عامل زنده نگه داشتن مراسم اعتکاف دانست و گفت: ‌پیش از پیروزی انقلاب اسلامی مراسم اعتکاف به هیچ عنوان برگزار نمی‌شد و تنها با پیروزی انقلاب اسلامی بود که استقبال و میزان آگاهی‌های مردم در این موضوع افزایش بسیار چشمگیری پیدا کرد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان رشت خاطرنشان کرد:‌ علاوه بر مساجد مورد نظر که برای برگزاری این مراسم معنوی انتخاب شده است امسال با تمهیدات لازم و با کمک هیئت‌های امنا‌ این مراسم در سطح 3 مسجد روستایی در مراکز بخش‌ها نیز برگزار می‌شود.

دوستدار با اشاره به شرکت کنندگان مراسم اعتکاف سال گذشته ابراز داشت:‌ 86 درصد معتکفان سال گذشته از جوانان و افراد زیر 40 سال بودند و از کل شرکت کنندگان این مراسم معنوی در شهرستان رشت در حدود 32 درصد از برادران و 68 درصد نیز از قشر خواهران بودند.

وی از افزایش تعداد مساجد برای اعتکاف امسال خبر داد و بیان داشت:‌ با توجه به در پیش بودن تعطیلات نوروزی رایزنی‌هایی را در جهت افزایش مساجد برگزار کننده مراسم معنوی اعتکاف انجام دادیم و توانستیم علاوه بر مساجد شهری،‌ 5 مسجد حاشیه شهر را نیز برای این کار آماده کنیم.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان رشت خاطرنشان کرد:‌ مسجد فاطمه اخری(س)‌ شهر رشت نیز بر طبق سال‌های گذشته یکی دیگر از مراکز اصلی برگزار کننده مراسم اعتکاف شهرستان رشت است که با حضور و معتکف شدن 500 زوج جوان در این مکان مقدس برگزار می‌شود.

دوستدار از برگزاری مراسم اعتکاف در مسکن مهر رشت خبر داد و عنوان کرد:‌ با توجه به استقبال خوب مردم متدین ‌شهرستان رشت،‌ بنا داریم برای دومین سال متوالی نسبت به فراهم کردن بسترهای لازم جهت برگزاری مراسم معنوی اعتکاف در مسکن مهر شهر رشت اقدام کنیم.

وی مردمی برگزار کردن مراسم اعتکاف را از مهم‌ترین موضوعات اعلام کرد و گفت:‌ بخشداران مربوطه باید نسبت به تشکیل ستاد برگزاری اعتکاف اقدامات لازم را انجام دهند تا همه امکانات و بسترهای لازم جهت برگزاری مطلوب و رفاه حال معتکفان به‌خوبی فراهم شود.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان رشت اظهار داشت:‌ برخی از مساجد شهرستان رشت به‌ویژه مساجدی که جهت برگزاری مراسم معنوی اعتکاف انتخاب شده‌اند از کمبود امکانات و نبود زیرساخت‌های لازم دچار مشکل هستند که رفع این نواقص مساعدت بیشتر مسئولان را می‌طلبد.

دوستدار با اشاره به ورود افراد متفرقه به مساجد برگزارکننده مراسم اعتکاف تصریح کرد: ‌با توجه به تجربیات سال گذشته و حواشی به‌وجود آمده در یکی از مساجد و جهت ایجاد فضای امن،‌ هیئت‌های امنا و متولیان برگزار کننده باید از ورود افراد متفرقه به داخل مراسم جلوگیری به‌عمل آورند.

‌وی با اشاره به زمان ثبت نام متقاضیان شرکت در مراسم اعتکاف امسال افزود: ‌به رسم هر ساله،‌ از اول ماه رجب نسبت به ثبت نام متقاضیان شرکت در مراسم معنوی اعتکاف اقدام می‌شود و بر اساس تصمیمات گرفته شده نیز میزان وجه دریافتی از متقاضیان 50 هزار تومان تعیین شده است.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان رشت عنوان کرد:‌ ورود خیران برای کمک به افرادی که در پرداخت وجه ثبت نام دچار مشکل هستند همچنین همکاری و مساعدت بیشتر هیئت‌های امنای مساجد برگزار کننده مراسم معنوی اعتکاف در این مورد باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

 

 

 

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام