معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری کشور: چاپ
استان گیلان می تواند به محور تردد گردشگران خارجی تبدیل شود
26 اسفند 96 - 16:49

گیلان آنلاین: گیلان با مزیت‌های فراوان خود می‌تواند به یکی از محورهای مهم ورود و خروج گردشگران خارجی به کشور تبدیل شود.

 

 

گیلان آنلاین: محمد محب خدایی صبح امروز در نشست خبری در رشت اظهار داشت:‌ گیلان به لحاظ نزدیکی به پایتخت و دارا بودن مزیت‌های فراوان خشکی و به‌ویژه دریایی می‌تواند به یکی از محورهای اصلی ورود و خروج مسافران به کشور تبدیل شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری کشور تصریح کرد:‌ استان گیلان و کلانشهر رشت با تقویت شاخصه‌های گردشگری خود در حوزه‌های مختلف نظیر شهر خلاق خوراک هم اکنون جزء مقاصد نخست گرد‌شگری در کشور محسوب می‌شود.

محب خدایی با اشاره به برنامه‌ها و تمهیدات اندیشیده شده برای گردشگران نوروزی ابراز داشت:‌ برگزاری انواع جشنواره‌های خرید و رالی خانوادگی در مناطق مختلف کشور یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در راستای ایجاد انگیزه برای افزایش میزان سفرها در نظر گرفته شده است.

وی بهره‌گیری از ظرفیت گردشگران در حوزه ارسال پیام‌های محیط زیستی را برشمرد و افزود:‌ هر کدام از مسافران می‌توانند با طراحی بدنه خودرو با پیام‌های محیط زیستی به‌عنوان یک بیلبورد متحرک عمل کند و پیام‌های محیط زیستی و گردشگری را به دیگران انتقال دهند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری کشور عنوان کرد:‌ با اعطای جوایز بسیار نفیس به گردشگرانی که حامل چنین پیام‌هایی هستند قصد داریم در جهت آگاهی‌بخشی و سپس تشویق بیشتر مردم و بازدید از مناطق دیدنی کشور قدم برداریم.

رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور با اشاره به مناطق کمتر شناخته شده کشور بیان داشت:‌ برپایی سیاه چادرها و کمپ‌های بین جاده‌ای در نقاط مختلف کشور از جمله اقداماتی است که در جهت معرفی جاذبه‌های گردشگری مناطق روستایی و عشایری انجام می‌شود.

محب خدایی شناور کردن سفرها در تمام نقاط کشور را ضروری خواند و اظهار داشت: ‌ارائه تخفیف‌های ویژه و انجام تبلیغات لازم در راستای شناساندن ظرفیت‌های گردشگری هر منطقه به‌ویژه برای استان‌های کم برخوردار می‌تواند در توزیع مطلوب سفرهای نوروزی موثر واقع شود.

وی استان‌های شمالی و جنوبی کشور را از مقاصد نخست گرد‌شگری کشور عنوان کرد و ابراز داشت:‌ سعی داریم با استقرار کمپ‌های اطلاع‌رسانی و معرفی بین جاده‌ای در این مناطق مسیر برخی از سفرها را به سمت دیگر شهرهای کمتر شناخته شده سوق دهیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: ‌ستادهای تسهیل سفرهای نوروزی نیز از مدتی قبل در تمام استان‌های کشور با ریاست استانداران و بهره‌گیری از توان سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط و متولی امر گردشگری تشکیل شده است.

رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور به اجرای برنامه‌های یکپارچه و هوشمند گردشگری اشاره کرد و گفت:‌ برای ارتقاء خدمات سفر در کشور سعی داریم با ارائه اپلیکیشن‌های گردشگری ضمن معرفی سایر جاذبه‌ها امکان رسیدگی به شکایات مسافران را فراهم کنیم.

محب خدایی با اشاره به سامانه 09629 سازمان گردشگری جهت ارائه نظرات و پیشنهادات تصریح کرد:‌ مسافران می‌توانند از دو مسیر اپلیکیشن‌های سفر و سامانه اطلاع‌رسانی، شکایات خود را ارسال کنند تا با انتقال آن به ستادهای استانی نسبت به رفع مشکلات اقدام شود.

وی با بیان اینکه کشور در بحث گردشگری در حال عبور از یک دوران گذار است خاطرنشان کرد:‌ گردشگری در دنیا به‌صورت یک چرخه مهندسی شده فعالیت می‌کند اما هنوز بسترهای گردشگری و استفاده از توان بالای اقتصادی آن در کشور ما به‌خوبی فراهم نشده است.

محب خدایی برنامه‌ریزی برای جذب گردشگر را فرایندی طولانی و مدت‌دار خواند و عنوان کرد:‌ بسیاری از شهرهای کشور محور برنامه‌های خود را در بحث گردشگری به شهروندان محلی خود اختصاص می‌دهند در حالی‌که باید این برنامه‌ها به سمت طرح‌های کلان گردشگری سوق داده شوند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری کشور بیان دا‌شت:‌ ارتقای گردشگری شهری از جمله موضوعاتی است که استان گیلان و شهر رشت به عنوان مرکز آن برای نخستین بار در کشور با اجرای طرح شب‌های روشن شهر به آن توجه کرده است.

وی ایجاد بستر برای گردشگری پایدار را از اولویت‌های مهم دانست و تصریح کرد:‌ فراهم آوردن زمینه برای ورود گردشگران نه فقط در ایام تعطیلات نوروزی بلکه برای همه ایام سال با اجرای طرح‌های نو و جدید باید در دستور کار همه استان‌ها و شهرداری‌ها قرار گیرد.

محب خدایی به اسکان مسافران در ایام نوروز و تمهیدات اندیشیده شده در این مورد اشاره کرد و افزود: در کنار هتل‌ها،‌ مسافرخانه‌ها و مراکز اقامتی که آماده پذیرایی از مسافران نوروزی هستند استفاده از ظرفیت‌های بوم‌گردی نیز در این راستا پیش‌بینی شده است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری کشور اظهار داشت:‌ ارتقای فرهنگ محیط زیستی در جهت حفظ و نهادینه کردن آن در بین گردشگران از جمله اهداف اصلی ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی در مناطق مختلف کشور است.

وی انواع غذاهای سنتی و پوشش‌های مختلف اقوام مختلف را فرصتی جهت معرفی ظرفیت‌های گردشگری عنوان کرد و گفت‌:‌ فعالیت در این زمینه‌ها نه تنها در جذب بیشتر مسافران موثر است بلکه فرصتی خوب جهت شناساندن آداب و رسوم هر منطقه  محسوب می‌شود.

محب خدایی‌ با بیان اینکه تا سال 1404 ایران باید به یکی از مقاصد اصلی گردشگری دنیا تبدیل شود ابراز داشت:‌ باید برنامه‌ریزی‌های کلان به گونه‌ای باشد که تا سال 1404 توان لازم جهت پذیرایی از 20 میلیون گردشگر خارجی در کشور فراهم شود.

رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور به ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور جهت جذب گرد‌شگران اشاره کرد و افزود:‌ برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا هر ایرانی که بتواند زمینه حضور 5 گردشگر خارجی را در کشور فراهم کند از خدمات و تخفیفات ویژه‌‌ای برخوردار شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری کشور گفت:‌ استفاده از ظرفیت خالی ایرلاین‌ها و هتل‌های کشور در ایام پس از تعطیلات و ارائه تخفیفات ویژه نیز از جمله برنامه‌هایی است که در جهت جذب گردشگران خارجی در ایام دیگر سال اجرا می‌شود.

 

 

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام