مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان : چاپ
آب ذخیره پشت سد سپیدرود ۱۷۰ میلیون مترمکعب کاهش یافت
25 فروردین 97 - 19:54

گیلان آنلاین: میزان آب ذخیره شده در پشت سد سپیدرود نسبت به سال گذشته ۱۷۰ میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

 

 

 

گیلان آنلاین: کاظم لطفی صبح امروز در جلسه کمیته توزیع آب کشاورزی در رشت با اشاره به شرایط آبی حاکم بر کشور و گیلان اظهار داشت: شرایط کم آبی بر کشور و گیلان حاکم شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان با بیان اینکه حوزه آبی 59 هزار کیلومتری استان گیلان با کاهش میزان بازندگی مواجه است عنوان داشت: چنین شرایطی از پایان سال 96 قابل پیش‌بینی بود. 

لطفی با اعلام اینکه آب مورد نیاز 180 هزار کیلومتر از جلگه‌های گیلان از حوزه سد سپیدرود تامین می‌شود ابراز داشت: میزان آب ورودی به مخزن این سد روز به روز کمتر می‌شود و علت آن صفر شدن میزان ذخایر برف در حوز‌های بالادستی است.

وی میزان آب ذخیره شده در پشت سد سپیدرود را 860 میلیون مترمکعب اعلام کرد و اظهار داشت: ظرفیت این سد بیش از یک میلیارد مترمکعب است که بر این اساس میزان آب ذخیره شده در پشت سد نسبت به سال گذشته 170 میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان با اعلام اینکه 4 سناریو برای مدیریت سال آبی 96-97 پیش‌بینی شده است تصریح کرد: تا 16 اردیبهشت میزان آب ذخیره شده در پشت سد سپیدرود به 950 میلیون مترمکعب می‌رسد.

لطفی با اشاره به اینکه تا پایان دوره زمان، کشاورزی استان گیلان با کمبود 600 میلیون مترمکعب کمبود آب مواجه است خاطرنشان کرد: براساس پیش‌بینی‌ها کشورمان هر 10 سال با خشکسالی مواجه می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان با بیان اینکه در حال حاضر در شرایط اضطراری به سر می‌بریم و در صورت عدم مدیریت صحیح وارد شرایط بحران می‌شویم گفت: در صورت ورود به شرایط بحرانی برگشت از آن کار سختی است.

وی با تاکید بر اینکه نقاط آسیب‌پذیر استان گیلان در حوزه آب شناسایی شده است تصریح کرد: 400 کیلومتر از انهار شهرستان رشت برای لایروبی شناسایی شده بود که تاکنون 325 کیلومتر آن لایروبی شده اما با توجه به روند موجود احتمالاً تا 500 کیلومتر لایروبی می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان با بیان اینکه 144 ایستگاه پمپاژ بلااستفاده در شهرستان رشت وجود داشت که هم‌اکنون 122 ایستگاه آن فعال شده است خاطرنشان کرد: استفاده از آب‌های زیرزمینی، زه‌کش‌ها و آب تالاب‌‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

لطفی با بیان اینکه در حال حاضر شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان برای مدیریت شرایط بدتر از شرایط فعلی نیز آمادگی دارد خاطرنشان کرد: تا انتهای اردیبهشت میزان آب ذخیره شده در پشت سد سپیدرود به 950 میلیون مترمکعب می‌رسد.

 

 

 

 

 

 

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام