معاون حوزه‌ علمیه برادران استان گیلان‌: چاپ
رشته‌های تخصصی در حوزه‌های علمیه استان گیلان راه‌اندازی می‌شود
27 فروردین 97 - 19:23

گیلان آنلاین: تحولات مثبت‌ و نیازسنجی‌هایی در این بخش انجام شده است.

 

 

 

گیلان آنلاین: حجت‌الاسلام والمسلمین صابرپور صبح امروز در نشست خبری در رشت اظهار داشت:‌ مهلت انجام ثبت نام در حوزه‌های علمیه استان گیلان تا پایان وقت 26 فروردین بود و در حال حاضر هیچ تصمیم جدیدی در مورد تمدید مجدد این زمان در دستور کار قرار ندارد.

وی تعداد مدارس حوزوی در سطح استان گیلان را 14 باب خواند و گفت:‌ در این مدارس که در سراسر استان گیلان در سطوح مختلف از پایه تا مراحل بالاتر دایر شده‌اند در حال حاضر بیش از هزار و 57 طلبه مشغول تحصیل و گذراندن دوره‌های تخصصی خود هستند.

معاون آموزش و پژوهش حوزه‌ علمیه برادران استان گیلان خاطرنشان کرد:‌ ظرفیت پذیرش امسال در حوزه‌های علمیه سراسر استان گیلان حدود 250 نفر تعیین شده است و از بین 14 مدرسه آن تعداد 12 مدرسه اقدام به ثبت نام متقاضیان و طلاب جوان در پایه اول می‌کنند.

صابرپور با بیان اینکه حوزه‌های علمیه در حقیقت نهادهایی آموزشی و مذهبی تلقی می‌شوند عنوان کرد:‌ حوزه‌های علمیه در حقیقت برای فهم و استنباط آموزه‌های دینی از قرآن و حدیث طراحی شده‌اند و با فرهنگ‌سازی و ترویج علوم برخاسته از دین فعالیت می‌کنند.

معاون آموزش و پژوهش حوزه‌ علمیه برادران استان گیلان افزود:‌ فرهنگ‌سازی،‌ تبلیغ و تبیین دقیق و اصولی معارف دینی توسط روحانیون و مبلغان دینی نقش بسیار مهمی در سبک زندگی و مواجهه با آسیب‌هایی که جنگ نرم بر کشور به‌ویژه بر جوانان و نوجوانان وارد می‌کند دارد.

صابرپور با تأکید بر اینکه ضرورت ورود حوزه‌‌های علمیه به مسائل اجتماعی جامعه بر کسی پوشیده نیست گفت: حضور فعال حوزویان در جریانات و مسائل اجتماعی روز و پرهیز از گو‌شه‌نشینی در حقیقت مبنا و یکی از اصول بسیار مهم و بنیادین حوزه‌های علمیه سراسر کشور است.

وی با بیان اینکه دین با حاشیه‌نشینی روحانیت آسیب‌های جدی خواهد دید افزود:‌ روحانیون در حقیقت سربازان و خادمان دین بوده و هرگز آسیب‌دیدن دین را بر‌نمی‌تابند که این موضوع به خوبی در حضور پررنگ ‌آن‌ها در روند پیروزی انقلاب اسلامی و دیگر عرصه‌های مختلف به اثبات رسیده است.

معاون آموزش و پژوهش حوزه‌ علمیه برادران استان گیلان تصریح کرد:‌ امروز دنیا تشنه معارف دینی است و حوزه‌های علمبه بر طبق رسالت و هدف تبلیغی مهم خود نه‌تنها در داخل کشور بلکه در خارج از مرزها نیز حضوری فعال و چشمگیر در عرصه‌های بین‌المللی دارد.

صابرپور مهمترین گام جهت کاربردی‌تر شدن کارکرد تبلیغی حوزه علمیه را برشمرد و بیان داشت:‌ آسیب‌شناسی فرهنگی و اجتماعی در حوزه‌های مختلف اصلی‌ترین اقدام تبلیغی حوزه است که در جهت اثرگذاری مثبت بر جامعه و تحقق رهنمودها و دغدغه‌های مقام معظم رهبری باید انجام شود.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال حمایت از کالای ایرانی توسط مقام معظم  رهبری افزود:‌ حوزه‌ علمیه استان گیلان نیز مانند سایر حوزه‌های سراسر کشور در جهت تبیین و تبلیغ شعار سال قدم بر‌می‌دارد و برای تحقق هرچه بیشتر آن برنامه‌های فرهنگی خاصی را دنبال می‌کند.

معاون آموزش و پژوهش حوزه‌ علمیه برادران استان گیلان عنوان کرد:‌ البته بر تمامی نهادها و ارگان‌های کشور لازم است که به دنبال خط مشی‌های تعیین‌ شده مقام معظم رهبری حرکت کنند و در تحقق اهداف آن تلاش کنند اما در این میان نقش حوزه‌های علمیه بسیار حساس و تعیین‌کننده است.

صابرپور به یکی دیگر از مهم‌ترین دغدغه‌های مقام معظم  رهبری ا‌شاره کرد و ابراز داشت:‌ ضرورت تحول و بازبینی در علوم اسلامی و متون و ساختارهای این حوزه همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است و نقش حوزه علمیه در تحول و بازسازی علوم اسلامی بر کسی پوشیده نیست.

وی با تأکید بر اینکه متون غربی موجود در کشور به بنیان‌های فرهنگی آسیب‌ می‌زنند افزود: هم‌اکنون‌ مؤسسات تخصصی ویژه‌ای در حوزه علمیه قم مشغول فعالیت هستند و پویا کردن علوم انسانی در عرصه‌‌های دینی را در دستور کار فعالیت‌های پژوهشی خود قرار داده‌اند.

معاون آموزش و پژوهش حوزه‌ علمیه برادران استان گیلان خاطرنشان کرد:‌ حوزه‌های علمیه باید به‌صورت کاملاً تخصصی وارد حوزه‌های دینی شوند تا طلاب و روحانیون برای پاسخ‌گویی به نیازهای جدید جامعه و شبهاتی که مطرح می‌شود از آمادگی اطلاعاتی و معرفتی کافی برخوردار باشد.

صابرپور با اشاره به ضرورت راه‌اندازی رشته‌های تخصصی در حوزه‌‌های علمیه استان گیلان ابراز داشت:‌ امیدواریم با تحولات مثبت‌ و نیازسنجی‌هایی که در این بخش انجام شده است بتوانیم در آینده‌ای نزدیک شاهد ارائه رشته‌های تخصصی جدید در حوزه‌های علمیه استان گیلان باشیم.

 

 

 

 

 

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام