نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه شهرستان رشت بیان کرد: چاپ
ایجاد اشتغال از ابعاد مهم استفاده بهینه از موقوفات است/ وقف علاج بسیاری از مشکلات جامعه است
2 اردیبهشت 97 - 00:00

گیلان آنلاین: ایجاد اشتغال از ابعاد مهم استفاده بهینه از موقوفات است ، درآمد موقوفات باید طبق مجاری که نیات واقفان مشخص کرده هزینه شود .

 

 

 

گیلان آنلاین: حضرت آیت الله فلاحتی ، نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه شهرستان رشت ، در دیدار با مدیرکل ، معاونین روسای ستادی و ادارات اوقاف و امور خیریه گیلان که در محل دفتر ایشان برگزار شده بود ، اظهار داشت : یکی از بنامه های دینی ، مالی و سیاسی اسلام علاوه بر خمس و زکات ، وقف است .
وی همچنین افزود : مسئله وقف باعث تغییر در بخش‌هایی از ساختار جامعه مسلمانان می‌شود و بر همین اساس مسلمانان نسبت به اجرای آن اهتمام دارند.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه شهرستان رشت با ضروری خواندن فرهنگ سازی در خصوص سنت حسنه وقف ، گفت : باید مردم نسبت به کارکردها و ابعاد و اشکال مختلف وقف آگاه شوند .
 

وی با بیان اینکه کارکنان و مدیران اوقاف و امور خیریه به عنوان متولیان حوزه وقف باید دانش خود را نسبت به این سنت الهی افزایش دهند، گفت: وقتی متولی امری نسبت به آن مسئله آگاهی داشته باشد حفاظت و حراست از آن امر هم دقیق تر انجام می‌شود .
فلاحتی بر استفاده بهینه از موقوفات تاکید کرد و گفت : درآمد موقوفات باید طبق مجاری که نیات واقفان مشخص کرده هزینه شود و اگر نشود خیانتی بس بزرگ صورت گرفته است .
وی اذعان کرد : بسیاری از شهرها و روستاها موقوفاتی دارد که شناسایی نشده است و یا برخی موقوفات متصرفانی دارند که اجاره موقوفه را پرداخت نمی‌کنند که این امر نیازمند پیگیری ظریف است .
نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه شهرستان رشت یادآور شد : اگر شناسایی این نوع موقوفات انجام نشود نیات واقف از بین رفته است.

وی خاطر نشان ساخت : موقوفاتی که شناسایی نشده‌اند اگر طبق نیات واقف عمل شوند بسیاری از مشکلات مالی و اجتماعی جامعه حل می‌شود .
 

فلاحتی ، ایجاد اشتغال را از ابعاد مهم استفاده بهینه از موقوفات دانست و گفت : اوقاف کارآفرینی کند و به تقویت کارگاه‌‎های کوچک تولید بپردازد.
نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه شهرستان رشت همچنین نظارت اوقاف بر عملکرد مجریان و متولیان موقوفات را خواستار شد و اظهار داشت : نظارت دقیق بر استفاده از موقوفات طبق نیات واقفان ضرورت دارد .
وی ، زیباسازی بقاع متبرکه را از رسالت‌های اداره اوقاف و امور خیریه برشمرد و گفت : باید بقاع متبرکه آنقدر زیبا شوند که از پارک هم جذابیت شان برای مسافران و زائران بیشتر شود ، زیباسازی و ساده سازی در راس فعالیت‌های اداره اوقاف و امور خیریه قرار بگیرد .
نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه شهرستان رشت ، نسبت به برخورد با خرافه گرایی و امامزاده سازی تاکید کرد و گفت: امام زاده سازی به اولین نقطه‌ای که ضربه می‌زند دیانت مردم است و بر همین اساس باید با امام‌زاده سازی برخورد شود .

 

 

 

 

منبع: اوقاف گیلان

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام