تحریم نفت ایران چقدر جدی است؟
20 اردیبهشت 97 - 19:11

گیلان آنلاین: تهدید تحریم‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه صادرات نفت ایران با مخالفت برخی کشور‌های مشتری نفت ایران مواجه شده است.

 

 

 

 

گیلان آنلاین: اگر تحلیلگران درست ارزیابی کرده باشند و بزرگترین خریداران نفت جهان در مقابل تحریم‌ها مقاومت کنند، تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بازار نفت احتمالا کمتر از چیزی خواهد بود که قبلا تصور می‌شد.

 تهدید تحریم‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه صادرات نفت ایران با مخالفت برخی کشور‌های مشتری نفت ایران مواجه شده است.

بر اساس اعلام بانک ام یو اف جی، برخی از بزرگترین مشتریان نفتی ایران احتمالا با تحریم‌های آمریکا مخالفت خواهند کرد. محموله‌های ارسالی به چین علیرغم تهدیدات ترامپ بدون تغییر باقی مانده است. پالایشگاه‌های هندی هم می‌گویند تا زمانی که اتحادیه اروپا ایران را تحریم نکند می‌توانند پول نفت خریداری شده از ایران را پرداخت نمایند.

اگر تحلیلگران درست ارزیابی کرده باشند و بزرگترین خریداران نفت جهان در مقابل تحریم‌ها مقاومت کنند، تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بازار نفت احتمالا کمتر از چیزی خواهد بود که قبلا تصور می‌شد.
لیم جاکیون، تحلیلگر بازار نفت در موسسه کی بی سکیوریتیز گفت: «من فکر نمی‌کنم خروج آمریکا از توافق تاثیر عمده‌ای داشته باشد... ایران می‌تواند دو خریدار عمده خود یعنی چین و هند را داشته باشد که میزان تقاضای آن‌ها همچنان در حال افزایش است.»

شرکت‌های خارجی بر اساس تحریم‌های جدید دیگر اجازه انعقاد قرارداد‌های جدید در بخش نفت و انرژی ایران را نخواهند داشت. از ماه نوامبر، قرارداد‌های مربوط به بخش نفت و انرژی، کشتیرانی و بنادر و خدمات بیمه‌ای ایران ممنوع خواهد شد. دولت آمریکا به کشور‌هایی که می‌خواهند موسسات مالی شان هدف تحریم قرار نگیرند توصیه کرده که حجم خرید نفت خود از ایران را در طی ۱۸۰ روز آینده کاهش دهند.

گوئو گائوهویی، تحلیلگر موسسه سی آی سی سی چین گفت: «ممکن است خریداران چینی وضعیت فعلی خرید نفت خود از ایران را درست مثل دور قبلی تحریم‌ها ادامه دهند... آن‌ها قبلا در لیست سیاه قرار گرفته اند و این عامل آن‌ها را از خرید باز نداشته است. تا زمانی که این مسئله به سطح روابط تجاری آمریکا و چین سرایت نکند، تغییری ایجاد نخواهد شد.»

احسان خمان، تحلیلگر موسسه میتسوبیشی یو اف جی در دوبی گفت، چین و هند و همچنین روسیه و ترکیه احتمالا خرید نفت خود از ایران را تغییر نخواهند داد.

وی افزود، ژاپن و کره جنوبی ممکن است به دلیل وابستگی امنیتی به آمریکا از تحریم‌های جدید تبعیت کنند.

این تحلیلگر افزود، اما نکته مهمتر اینکه، از آنجایی که آمریکا علیرغم میل اروپا از برجام خارج شده، اتحادیه اروپا تحریم‌های بیمه‌ای را که نقش عمده‌ای در صادرات نفت ایران دارد مجددا برقرار نخواهد کرد. این بدان معناست که این بار احتمالا تنها ۳۵۰ هزار بشکه از نفت ایران از بازار حذف خواهد شد، که بسیار کمتر از کاهش یک میلیون بشکه‌ای صادرات نفت ایران در دور قبلی تحریم هاست.

در همین حال، دولت ژاپن قصد دارد از دولت آمریکا برای واردات نفت از ایران معافیت بگیرد. به گفته مدیر بخش سیاست نفتی وزارت تجارت ژاپن، خرید نفت ژاپن از ایران در سال گذشته ۱۷۷ هزار بشکه در روز بوده که کمتر از میزان خرید نفت این کشور از ایران در دوران قبل از برقراری تحریم‌های دوران اوباما بوده است.

 

 

 

 

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام