پاسخ راهبردی رهبرانقلاب به موافقان FATF چه بود؟
31 خرداد 97 - 17:01

گیلان آنلاین: این معاهدات ابتدا در اتاق های فکر قدرتهای بزرگ و برای تأمین منافع و مصالح آنها پخت و پز می‌شود و سپس با پیوستن دولتهای همسو یا دنباله رو یا مرعوب، شکلِ به ظاهر بین‌المللی می‌گیرد.

 

 

 

 

گیلان آنلاین: رهبر انقلاب در دیدار روز چهارشنبه خودشان با نمایندگان مجلس دهم - که وارد سال سوم فعالیت خود شده اند- در قسمتی از بیاناتشان پیرامون بحث داغ این روزهای مجلس در مورد الحاق به برخی کنوانسیون های خاص و پرابهام بین المللی فرمودند:

این معاهدات ابتدا در اتاق های فکر قدرتهای بزرگ و برای تأمین منافع و مصالح آنها پخت و پز می‌شود و سپس با پیوستن دولتهای همسو یا دنباله رو یا مرعوب، شکلِ به ظاهر بین‌المللی می‌گیرد به‌گونه‌ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران، آنها را قبول نکند او را مورد هجوم شدید قرار می‌دهند که مثلاً ۱۵۰ کشور پذیرفته اند شما چطور آن را رد می کنید؟

رهبر انقلاب در تبیین راه صحیح برخورد با این گونه کنوانسیونها افزودند: همانگونه که درباره «برخی کنوانسیونهای بین‌المللیِ اخیراً مطرح شده در مجلس» گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند.

ایشان افزودند: البته ممکن است برخی مفاد معاهدات بین المللی خوب باشد اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیونهایی بپیوندیم که از عمق اهداف آنها آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند.

گفتنی است استدلال مهم دولت و نمایندگان موافق پیوستن به این کنوانسیون های پر اشکال، پذیرش و حضور تعداد زیادی از کشورها به این کنوانسیون ها فارغ از محتوا و عاقبت تاریک آن است. همچنین در مقابل استدلال آینده تاریک الحاق به این کنوانسیون ها، در بین گفته های دولتمردان و نمایندگان مجلس استدلال قابل پذیرشی وجود نداشت.

 

 

 

 

 

منبع: جهان نیوز

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام