زنگ گرانی در مجلس هم به صدا درآمد
5 تیر 97 - 17:26

گیلان آنلاین: بهارستان‌ها در جلسه علنی و غیرعلنی اموز پارلمان نسبت به بالا رفتن نرخ و همچنین گرانی‌ها اعتراض کرده و ضمن آن تذکراتی به دولت دادند.

 
 

 

 

 

گیلان آنلاین: نشست غیرعلنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز با ریاست علی لاریجانی آغاز شد. 

 محوریت این جلسه بررسی مشکلات اقتصادی، گرانی‌ها، التهابات موجود در بازار ارز و بالا رفتن نرخ ارز است. 

*آغاز نشست علنی مجلس به ریاست لاریجانی

پس از دقایقی، نشست علنی مجلس به ریاست علی لاریجانی آغاز شد. 

این جلسه در حالی آغاز شد که ۲۲۰ نفر از نمایندگان مجلس در جلسه حضور داشتند. 

*ماده مربوط به موضوع تأمین کنندگان مالی تروریسم به کمیسیون قضایی بازگشت

در بخش ابتدایی نشست، نمایندگان در جریان بررسی جزئیات لایحه اصلاح مبارزه با تأمین مالی تروریسم، ماده یک این لایحه را که مربوط به تعیین تأمین‌کنندگان مالی تروریسم بود به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارجاع دادند.

این ارجاع با ۱۳۰ رأی موافق، ۳۸ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در جلسه صورت گرفت.

*تعیین شروط مجلس در تعریف تامین مالی تروریسم

نمایندگان در ادامه، در جریان بررسی جزئیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، ماده ۲ این لایحه را بررسی کرده و نهایتا به تصویب رساندند. 

براساس ماده ۲ لایحه قانون مبارزه تامین مالی تروریسم، تامین مالی تروریسم در صورتی که در حکم محاربه یا افساد فی‌الارض تلقی شود مرتکب مجازات آن محکوم شود و در غیر این صورت علاوه بر مصادره وجوه و اموال و در صورت عدم وجود عین اموال معادل ارزش آن به نفع دولت به مجازات ۲ تا ۵ سال حبس و جزای نقدی معادل ۲ تا ۵ برابر منابع مالی تامین شده محکوم می‌شود.


*قاضی‌پور: جنگ اقتصادی خطرناک‌تر و پرپیچ‌وخم‌تر از جنگ نظامی است/ کسانی که اقتصاد کشور را به این روز انداخته‌اند اعدام شوند

سپس، نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه تذکری اظهار داشت: ما باید جلوی هر گونه فتنه‌ای را بگیریم.

وی گفت: با توجه به اینکه فتنه اقتصادی به راه افتاده است باید با کسانی که این مشکلات را برای ارز کشور به وجود آورده‌اند برخورد کرد.

طبق مصوبه مجلس

تامین مالی تروریسم جرم سیاسی محسوب نمی‌شود

همچنین نمایندگان با ماده ۴ این لایحه موافقت کردند.

بر اساس ماده ۴ لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم کلیه جرائم موضوع این قانون جرم سیاسی محسوب نمی‌شود.

*وجوه و اموال گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی توقیف و مسدود می‌شود

نمایندگان در ادامه با ماده ۳ این لایحه موافقت کردند.

به موجب ماده ۳ لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، اشخاص موضوع این ماده موظفند حسب دستور مقام قضائی نسبت به مسدود کردن وجوه و توقیف اموال و دارائی‌های افرادی گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی برابر فهرست اعلامی شورای عالی امنیت ملی اقدام نمایند. در موارد فوری و ضروری که دسترسی به مقام قضائی ممکن نیست باید برابر فهرست مذکور اقدام نموده و مراتب را ظرف مدت ۲۶ ساعت به مراجع قضایی اعلام کنند.

*پورمختار: پیام رهبری درباره منع تصویب کنوانسیون‌های بین‌المللی را نباید فراموش کنیم

در پی آن، محمدعلی پورمختار نماینده مردم کبودرآهنگ اظهار داشت: باید ماده یک این لایحه از دستور کار خارج شود، به کمیسیون بازگردد و مسکوت بماند تا ببینیم چه تصمیمی در آینده برای این لایحه خواهیم داشت.

وی افزود: باید با نگرش کامل به این مسائل توجه کنیم.

*انارکی: تشخیص فعالیت‌های تروریستی با شورای عالی امنیت ملی است

همچنین احمد انارکی‌محمدی نماینده مردم رفسنجان اظهار داشت: رهبری مجلس را مکلف کردند ما برای خود قانون داشته باشیم.

وی افزود:‌مگر می‌شود ما در داخل کشور قانونی در این رابطه نداشته باشیم. این قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم قبلا به تصویب رسیده بود و ما تنها سر تغییرات بحث می‌کنیم.

نماینده رفسنجان ادامه داد: تشخیص فعالیت‌های تروریستی با شورای عالی امنیت ملی است و تا شورای عالی هم نظر ندهند قطعا نمی‌تواند اتفاقی بیفتد.

*تعیین مجازات متخلفان قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم

نمایندگان مجلس پس از بررسی جزئیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم نهایتا با ماده ۵ این لایحه موافقت کردند.

بر اساس ماده ۵ لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، چنانچه هر یک از اشخاص ذکر شده در این لایحه وظایف مندرج در این قانون را انجام ندهند به مجازات معاون جرم محکوم می‌شود و در صورتی که در انجام وظایف مرتکب تقصیر از جمله اهمال و سهل‌انگاری شود به یکی از مجازات‌های درجه ۷ محکوم می‌شود.

*ابطحی: قوه قضاییه سران گروهک‌های تروریستی را در خاک خودمان محکوم کند

در ادامه، محمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس اظهار داشت: اصل این لایحه درباره تأمین اهداف اقدامات گروه مالی و راهگشایی برای تصویب کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم است.

وی افزود: از آنجایی که اصل این لایحه منتفی است جزئیات آن هم باید منتفی شود. 

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس بر همین اساس اضافه کرد: تأمین مالی تروریسم در صورتی که حکم محاربه باشد مرتکب مجازات محسوب می‌شود البته ما هم با تروریسم مشکل داریم. 

*ادیانی: دولت حق تدوین لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را نداشت/ پزشکیان: برای مبارزه با پولشویی نیاز به قانون داشتیم

سپس، علی ادیانی نماینده مردم قائم‌شهر طی اخطاری خطاب به مسعود پزشکیان که ریاست مجلس را بر عهده داشت، اظهار داشت: آقای پزشکیان ما شما را دوست داریم، اما آیین‌نامه را بیشتر!

وی افزود: متن لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم مغایر با قانون اساسی است.

نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس با استناد به اصل ۱۱۰ قانون اساسی، گفت: لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم بخشی از FATF است، بنابراین بحث را سیاسی نکنید بنده برای این حرفم دلیل دارم. 

*سلیمی: لوایحی که ماهیت قضایی دارد باید توسط رئیس قوه قضائیه به مجلس ارائه شود نه دولت

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس هم طی تذکری با استناد به ماده ۲۴ و ۱۱ قانون اساسی به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در مورد معاهدات فرمودند: مجلس مستقلاً تصمیم‌گیری کند.

وی افزود: این سخن رهبری یعنی برنامه اقدام مشترک یا همان FATF باید مورد توجه قرار گیرد.

*موافقت نمایندگان با بررسی با اولویت طرحی درباره پاسخگو بودن رئیس جمهور و وزرا به مجلس

در ادامه، وکلای ملت درخواست بررسی با اولویت و خارج از نوبت طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس مربوط به پاسخگو بودن رئیس جمهور و وزرا به مجلس را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

*کواکبیان: ۲۰ روز است دولت و رئیس جمهور ساکت هستند/ انتقاد از شرایط اقتصادی کشور

این گزارش حاکی از این است مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید در سخنانی به عنوان موافق طرح پاسخگو بودن رئیس جمهور و وزرا به مجلس، اظهار داشت: هر روز شاهد افزایش قیمت سکه، طلا، ارز و خودرو هستیم، ۲۰ روز است دولت و رئیس جمهور ساکت هستند در حالی که رئیس جمهور باید با مردم سخن بگوید و به مردم درباره این شرایط توضیح دهد.

وی افزود: چند روز پیش گفتند با توجه به شرایط اقتصادی کشور افتخار نمی‌کنم که بگویم از این دولت حمایت کرده‌ام، اما عده‌ای به من ایراد گرفتند، بهتر است آن افراد شرایط و مسائل را ببینند، رئیس جمهور اگر می‌گوید برخی چوب لای چرخ می‌گذارند، بیاید به مردم توضیح دهد، دستگاه اجرایی و تیم اقتصادی دولت باید با مجلس و قوه قضاییه هماهنگ باشد. 

*عدم اقدام جدی وزارت نیرو درباره انرژی‌های پاک وزیر را به مجلس کشاند

در ادامه جلسه، علیرضا رحیمی عضو هیأت رئیسه مجلس موارد اعلام وصولی را قرائت کرد.

بر این اساس سیدناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان از طرح سؤالات خود از عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور که درباره عدم استقلال مدیریتی و عدم اجرای قانون تقسیمات کشوری بود انصراف داد که اعلام وصول شد.

طرح عادی سازمان نظام مددکاری جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام وصول شد.

*مطهری: وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی درباره تعطیلی روز گذشته بازار باید گزارش دهند

همچنین نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در اخطاری قانونی اظهار داشت: باید درباره جریان دیروز و تعطیلی بازار، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات گزارش دهند که چه کسانی عامل آن بوده‌اند، لازم بود وزیر کشور هم گزارش ارائه دهد که این کار رخ نداد.

در ادامه علی مطهری نایب رئیس دوم خانه ملت در پاسخ به اخطار قاضی‌پور توضیح داد: آقای قاضی‌پور! حرفتان درست است و وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی باید گزارش دهند.

*داداشی: رئیس جمهور باید درباره نوسانات ارز و نابسامانی اقتصادی پاسخ دهد

در بخش دیگری از نشست امروز، ولی داداشی نماینده مردم آستارا طی تذکری به مشکلات موجود در حوزه اقتصادی اشاره کرد و اظهار داشت: رئیس جمهور در شرایط کنونی کجاست چرا نمی‌آید و به مردم توضیح دهد. 

وی افزود: قرار بود من مجلس از هفته آینده تعطیل شود، اما در شرایط کنونی وقت تعطیلی نیست.

نماینده مردم آستارا در مجلس با بیان اینکه ما نمایندگان مردم هستیم نه نماینده دولت، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی نباید پشت مردم را خالی کنیم. 

*سلیمی: رئیس جمهور که به توچال می‌رود برای پاسخگویی به مجلس هم بیاید/ مطهری: این حرف‌ها هیچ ربطی به کوهنوردی او ندارد

در ادامه، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات طی تذکر شفاهی به موضوع عدم توفیق در سؤال از رئیس جمهور درباره مسائل اقتصادی اشاره کرد و اظهار داشت: اگر رئیس جمهور به مجلس بیاید و درباره شرایط کنونی به نمایندگان پاسخگو باشد در جامعه آرامش حاکم می‌شود.

وی افزود: اگر رئیس جمهور به مجلس بیاید ما در جریان عملکرد او قرار خواهیم گرفت و شاید سپاسگزار او هم خواهیم شد. 

*رئیس‌جمهور ملزم به ارائه گزارش سالانه به مجلس شد

وکلای ملت همچنین جزئیات طرح الحاق موادی به قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را مورد بحث و بررسی قرار داده و با ۱۴۸ رأی موافق، ۱۷ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، رئیس جمهور و هر یک از وزرا موظف هستند در مرداد ماه هر سال بر اساس برنامه‌های ارائه شده در زمان تشکیل دولت و اخذ رأی اعتماد وزرا، اسناد و قوانین بالادستی و شاخص‌های عملکردی متناسب با حوزه وظایف خود، گزارش عملکرد سال گذشته و برنامه سال آینده را به صورت کمی و مقایسه‌ای به مجلس شورای اسلامی تقدیم کنند.

*مقصودی: آقای روحانی آیا وزرای کار، اقتصاد، جهادکشاورزی و رئیس بانک مرکزی را به خاطر رفاقت و مسائل سیاسی نگه داشته‌اید؟

سپس، حسین مقصودی در نطق میان‌دستور خود با اشاره به دیدار نمایندگان با مقام معظم رهبری گفت: ان‌شاءالله نمایندگان و به ویژه هیأت رئیسه و به‌طور خاص رئیس مجلس رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب را سرلوحه عملی کار خود قرار دهند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما‌ه‌هاست دلسوزان نظام از تمام جریان‌های سیاسی، از سالخوردگی و بی‌انگیزگی و به ویژه ازهم‌گسیختگی و بی‌برنامگی تیم اقتصادی دولت صحبت می‌کنند، اما رئیس‌جمهور شاید گوش شنوا نداشت و همه را سیاسی دید و نتیجه این سیاسی دیدن را دیروز در کف خیابان‌ها دیدیم.

*مجلس و همه ارکان نظام در بی ثباتی‌های اخیر باید پاسخگو باشند

پس از آن، بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید طی تذکر شفاهی گفت: تذکر بنده به همه ارکان نظام در باب بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی و کاهش صددرصدی که تبعات آن کاهش قدرت خرید مردم و حقوق بگیران جامعه است.

وی افزود: بنده نه به عنوان یک شخص بلکه از سوی فراکسیون امید مجلس از رئیس جمهور می‌خواهم تا در صحن علنی به مردم و نمایندگان توضیح دهد که به چه اندازه اختیار دارد و چه کسانی کارشکنی می‌کنند؟ 

*ذوالنور: رئیس‌جمهور در وانفسای کنونی اقتصادی به توچال می‌رود و کیف می‌کند/ امروز رئیسی رئیس‌جمهور نیست، اما دلار ۹ هزار تومان شده!

در ادامه هم حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس در پاسخ به تذکر بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون فراکسیون امید مجلس که مبنی بر اینکه مشکلات اقتصادی فعلی به گردن منتقدان برجام است اظهار داشت: دو مقوله جدا از هم داریم. پارچه‌های طوماری که در مجلس پهن شد در اصل برای این بود که ما حامل اعتراض مردم به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم بودیم.

وی افزود: این مسئله ربطی به برجام نداشت. عروس بلد نیست برقصد می‌گویند زمین کج است و این موضوع که ربطی به چیزی ندارد به مسئله دیگری ربط می‌دهند.

*مطهری: کوهنوردی و توچال رفتن رئیس جمهور خیلی هم خوب است

همچنین علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی که بخشی از ریاست جلسه علنی امروز پارلمان را بر عهده داشت در پاسخ به تذکر مجتبی ذوالنور اظهار داشت: تذکر شما فقط باید در پاسخ به نسبت سویی باشد که آقای پارسایی به شما گفتند.

وی افزود: اگر قرار باشد مسئله پهن کردن طومار و پلاکارد در مجلس رسم شود طرف مقابل هم ممکن است دو برابر طومار داشته باشد و کل سال را باید طومار پهن کرد.

*ذوالقدر: تیم اقتصادی دولت کارایی لازم را ندارد/ رئیس‌جمهور با حضور در مجلس پاسخگوی نمایندگان درباره گرانی‌ها باشد

در ادامه نیز، فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران در تذکری شفاهی با قدردانی از تیم ملی فوتبال ایران، اظهار داشت: آقای رئیس‌جمهور! شرایط اقتصادی حاکم بر کشور در ماه‌های اخیر نشان از ورود به جنگ اقتصادی را می‌دهد که فشار آن بر تمامی اقشار جامعه به ویژه قشر ضعیف و آسیب‌پذیر از جمله کارگران و کارمندان و حتی کسبه بازار تحمیل کرده است.

وی افزود: در کنار این جنگ نابرابر، متأسفانه و بر اساس گزارش‌ها و شواهد مسجل است که اقلیت انگشت‌شمار در حکم ستون پنجم بیگانگان در سر، سودای نابودی ایران دارند و به تلاطم بازار ارز، سکه و اقتصاد دامن زده‌اند و بر چالش اقتصادی و آتش هرج و مرج و بی‌ثباتی به منظور سودجویی و کسب مال حرام و ناکارآمدی دولت می‌دمند.

*تابش: واقعیت‌ها را باید برای مردم صادقانه بیان کنیم/به سوء تدبیر‌ها خاتمه دهیم

بر این اساس، محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان طی تذکر شفاهی ضمن تقدیر بابت درخشش فوتبالیست‌های کشورمان در مسابقات جام جهانی فوتبال، اظهار داشت: از معجزه فوتبال در پی افکندن یک حرکت فراگیر جمعی که همه در آن احساس برد می‌کنند درس بگیریم.

وی افزود: امروز در عرصه اجتماعی باید واقعیت‌ها را برای مردم صادقانه بیان کنیم و صدای مردم بشنویم و به سوء تدبیر‌ها خاتمه دهیم.

*یوسفی: آقای روحانی! وضعیت اقتصادی و رفاهی مردم نگران‌کننده است/چرا وزرای مربوطه در دسترس نیستند

طبق این گزارش، همایون هاشمی نماینده مردم تکاب هم طی تذکر شفاهی، اظهار داشت: آقای رئیس جمهور! وضعیت اقتصادی و رفاهی مردم نگران‌کننده است و این در حالی است که وزرای مربوطه هم در دسترس نیستند.

وی افزود: اکنون وقت ایثار و کار جهادی است بنابراین وزرا باید پاسخگو باشند.

نماینده مردم تکاب در مجلس شورای اسلامی خطاب به به وزیر کار گفت: در خصوص وضعیت اشتغال در کشور ارائه آمار‌های آبکی مورد قبول نبوده و غیرواقعی است بنابراین باید مسئولان مربوطه این موضوع را در صحن مجلس تحلیل کنند.

*نادری: نابسامانی اقتصادی به جایی رسیده که انگار دولتی وجود ندارد/ نظام مدیریتی دولت فشل است

در ادامه، شهاب نادری نماینده مردم پاوه در تذکری شفاهی اظهار داشت: آقای کرباسیان وزیر اقتصاد اعلام کنند که رئیس گمرک کجا هستند، باید سریعا نسبت به اجرای مصوبه هیأت دولت در موضوع بازارچه‌های مرزی و نقش آن‌ها در اقتصاد مرزنشینان اقدام کنند تا از وضعیت بلاتکلیفی خارج شوند، از رئیس مجلس درخواست داریم با توجه به اینکه نظام مدیریتی دولت فشل است انتظار ترمیم کابینه وجود دارد.

*امینی فرد: رئیس‌جمهور در چینش کابینه بسیار محافظه‌کارانه رفتار کرد/ جوانان و قومیت‌ها در چینش کابینه جایی نداشتند
وی افزود:‌تیم اقتصادی دولت باید تغییر کند، دولت این مهم را به بهانه بلاتکلیفی لایحه اصلاح ساختار دولت رها کرده، دولت از متن اقتصاد خارج شده و به حاشیه رفته است، حاشیه‌نشینی دولت باعث نابسامانی اقتصادی شده و فشار این نابسامانی متوجه مردم گشته و آن‌ها نیز توان تنفس ندارند. 

همچنین محمدنعیم امینی‌فرد نماینده مردم ایرانشهر در مجلس گفت: آقای روحانی! بیش از یکسال قبل میلیون‌ها ایرانی به شما رأی دادند، اما متأسفانه در نخستین چینش کابینه بسیار محافظه‌کارانه رفتار کردید، اما شرایط فعلی مملکت ایجاب می‌کند برای پاسخ به امید و خواسته میلیون‌ها ایرانی انقلابی تصمیم جدیدی بگیرید.

وی افزود: آقای رئیس‌جمهور باید افرادی را در تیم اقتصادی خود بگذارند که توان کنترل و تغییر شرایط اقتصادی فعلی را داشته باشند ضمن آنکه باید پایگاه رأی خود را در انتصابات در نظر بگیرد، چرا که جوانان و قومیت‌ها در چینش کابینه جایی نداشته‌اند.

*جلسه علنی صبح امروز مجلس پایان یافت/ نشست بعدی؛ فردا

در نهایت، نشست علنی صبح امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اعلام علی مطهری نایب رئیس دوم مجلس پایان یافت.

بر این اساس، جلسه علنی بعدی پارلمان رأس ساعت ۸ صبح فردا تشکیل می‌شود.

 

 

 

 

منبع: فارس

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام