نخستین برداشت مکانیزه برنج گیلان در صومعه‌سرا انجام شد
28 تیر 97 - 19:46

گیلان آنلاین: نخستین برداشت مکانیزه برنج در استان گیلان در روستای سیاه تن بخش تولمات شهرستان صومعه‌سرا انجام شد . 


 

 

 

گیلان آنلاین: مهندس احمد پادیاب مدیر جهادکشاورزی صومعه‌سرا در آیین نخستین برداشت مکانیزه برنج گیلان که با حضور مسئولان در روستای سیاه تن شهرستان صومعه‌سرا برگزار شد، اظهار کرد: این برداشت در دو و نیم هکتار از شالیزارهای یک کشاورز اهل روستای سیاه تن انجام شد . 

وی با بیان اینکه رقم کشت شده از نوع هاشمی است، افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری 90درصد شالیزارهای شهرستان صومعه‌سرا به صورت مکانیزه برداشت شود . 

پادیاب با بیان اینکه صومعه‌سرا دارای 28هزار هکتار اراضی شالیزاری است،خاطرنشان کرد: سالانه 138هزار تن شلتوک و 75هزار تن برنج سفید از آن استحصال می‌شود . 

مدیر جهادکشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه در سال‌جاری شاهد توسعه بانک نشاء در صومعه‌سرا هستیم، گفت: کشت مکانیزه برنج در سال‌جاری نسبت به سال گذشته با رشد 25درصدی مواجه بوده و میزان آن به 16هزار هکتار رسیده است . 

وی به پرداخت چهار میلیارد و 200میلیون تومان تسهیلات خرید ماشین آلات مکانیزه کشاورزی به حدود 120 نفر از کشاورزان صومعه‌سرایی اشاره کرد و گفت:پیش‌بینی می‌شود امسال 90درصد برنج به صورت مکانیزه برداشت شود . 

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 95درصد از اراضی شالیزاری صومعه‌سرا خوشه دهی کرده‌اند، خاطرنشان کرد: از این میان 60 درصد در مرحله شیری،30درصد خمیری و 10 درصد مرحله رسیدن و سفت شدن است . 

پادیاب با اشاره به تامین آب 28هزار هکتاری اراضی شالیزاری شهرستان از سد سفیدرود، گفت: عمده‌ترین ارقام کشت شده در اراضی شالیزاری شهرستان، هاشمی، علی کاظمی، ارقام پرمحصول و اصلاح شده است.

 

 

 

 

منبع: ایسنا

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام