عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان: چاپ
سونامی نزدیک بینی در راه است/نزدیک بینی شایع‌ترین بیماری‌ چشم پزشکی است
11 مرداد 97 - 16:41

گیلان آنلاین: با افزایش استفاده از صفحات دیجیتالی، بروز سونامی نزدیک بینی در راه است.

 

 

گیلان آنلاین: دکترعبدالرضا مدقالچی، اظهار کرد: با افزایش استفاده از صفحات دیجیتالی، سونامی نزدیک بینی در راه است.

وی «عیوب انکساری» را از شایع‌ترین بیماری‌های چشم پزشکی دانست و از «نزدیک بینی» به عنوان شایع‌ترین عیوب انکساری در سنین بزرگسالی یاد کرد.

جراح، متخصص و فلوشیپ چشم اطفال افزود: تحقیقات نشاندهنده این است که هر بار فعالیت‌های نزدیک چشم، بیشتر شود، احتمال نزدیک بینی بیشتر می‌شود. این فعالیت نزدیک بینی از قدیم و در شهرهایی مثل کاشان که قالیبافی در آن رایج می‌باشد، بیشتر است. همچنین در کشورهای آسیای جنوب شرقی مثل کشورهای کره جنوبی، چین و ژاپن بیشتر دیده می‌شود .

رییس بخش چشم پزشکی بیمارستان امیرالمومنین (ع) رشت، با بیان این که منظور از سونامی، فعالیت کودکان و نوجوانان و استفاده ممتد آنها از تبلت، کامپیوتر و گوشی موبایل از سنین کودکی است که همین باعث می‌شود تطابق چشم بیشتر شده و نزدیک بینی در این افراد زیاد شود.

وی در ادامه در خصوص راه‌های پیشگیری از نزدیک بینی، تصریح کرد: اولین نکته این است که فرد را توجیه کنیم که مشکل چیست و چگونه باید فعالیت‌های غیرضروری را کم کند و یا فاصله استفاده از ابزار را بیشتر کند.

مدقالچی گفت: در فواصل کاری باید استراحتی به چشم بدهند که تطابق چشم آزاد شود. استفاده از قطره چشم مثل آکروپین با غلظت کم نیز هر شب یکبار می‌تواند تا حدی از افزایش شماره نزدیک بینی جلوگیری کند.

وی با بیان این که در گیلان نیز آمار نزدیک بینی وجود دارد، گفت: این آمار در شهرها بیشتر از روستا دیده می‌شود چراکه روستاییان در فضای آزاد بزرگ شده و فعالیت‌های چشمی در آنها کمتر است. در این زمینه، اثبات شده که اگر فرد در محیط باز فعالیت داشته باشد و کار نزدیک انجام ندهد این مشکل کمتر می‌شود و این مسئله می‌تواند با مطالعه هم در ارتباط باشد، مثلا در افرادی که سواد کمتری دارند، یا روستاییان، به مراتب کمتر از افرادی است که در شهر زندگی می‌کنند و مطالعه زیاد دارند، دیده می‌شود.

به گزارش ایسنا؛ بیماری نزدیک بینی به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقسیم می‌شود، که بیماری نزدیک بینی خوش خیم با عینک به حالت اولیه بر می گردد ولی در نزدیک بینی بدخیم یا مرضی و پاتولوژیک، فرد در معرض جدا شدن شبکیه است. در این وضعیت شبکیه نازک و سوراخ شده یا از بافت زیرین جدا می شود.

منبع: ایسنا

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام