در جلسه شورای رشت بررسی شد چاپ
بررسی سوابق گزینه‌های تصدی شهرداری رشت
18 مهر 97 - 08:51

گیلان آنلاین: در جلسه فوق‌العاده شورای اسلامی شهر رشت سوابق و برنامه‌های گزینه‌های تصدی شهرداری رشت بررسی و کاندیداهای تصدی شهرداری از برنامه‌های خود دفاع کردند.

 

 

گیلان آنلاین: رضا ساغری به‌عنوان نخستین کاندید تصدی شهرداری رشت در پنجاه و هشتمین جلسه فوق‌العاده شورای رشت با حضور در صحن شورا با اشاره به اینکه شهر رشت نیازمند تغییر و تحولات اساسی است اظهار کرد: بسیاری از امور زیربنایی در شهر در زمان فعالیت بنده به‌عنوان شهردار در دوران فعالیت شورای دوم و سوم رشت رقم خورده است.

رودخانه‌های رشت مهم‌ترین محور برنامه‌های من است

وی با بیان اینکه لایروبی دو رودخانه گوهر رود و زرجوب ازجمله اقداماتی است که در دوران فعالیت شورای دوم و سوم رشت پیگیری کردم.

کاندید تصدی شهرداری رشت به آزادسازی حرایم رودخانه‌های رشت به‌عنوان یکی از برنامه‌هایش اشاره کرد و گفت: ثابت‌قدم به‌عنوان یکی از شهرداران رشت معتقد بود که با پیاده راه‌سازی می‌توانیم به یک باند تجاری دست پیدا کرد و بنده معتقدم تجاری‌سازی حاشیه رودخانه‌ها باید موردتوجه باشد.

وی با بیان اینکه استراتژی پنج‌ساله رشت هنوز مشخص نیست افزود: باید در ابتدا نسبت به مشخص کردن چشم‌انداز آینده شهر رشت وارد عمل شده و تا زمانی که این مهم به نتیجه نرسد نمی‌توانیم برای شهر تصمیم‌گیری کنیم.

ساغری رودخانه‌های رشت را مهم‌ترین محور برنامه‌های خود دانست و تصریح کرد: باید به مسیر طبیعی توسعه توجه کنیم و شهر رشت توسط زرجوب و رشت متولدشده و با بهره‌مندی از مزیت آن می‌تواند به حیاتش ادامه دهد.

کاندید تصدی شهرداری رشت به وضعیت پیاده راه فرهنگی رشت اشاره کرد و گفت: متأسفانه پیاده راه فرهنگی رشت در وضعیت نامناسبی و در شرایطی که فقط دارای سنگفرش شده بود افتتاح شد.

ساغری با اشاره به بدهی‌های شهرداری رشت افزود: فردی می‌تواند مشکلات مالی شهرداری را برطرف کند که سابقه خدمت در مباحث مالی را داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه توان رفع مشکلات مالی شهرداری رشت را دارم بیان کرد: از طریق تهاتر می‌توانیم مشکلات مالی شهرداری رشت را برطرف کرده و از دارایی‌های بالقوه‌ای که در اختیار داریم به این مشکل سامان ببخشیم.

ساغری به منابع تحت اختیار شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: باید درآمدهای آشکار و نهان شهرداری رشت را احصا کنیم و داشتن درآمد مکانیزه به‌تنهایی پاسخگوی مشکلات شهر نبوده و نیازمند جستجوی میدانی به‌منظور دریافت عوارض و غیره هستیم.

وی داشتن تعامل ما بین شهرداری و مدیران عامل بانک‌ها را ازجمله مباحث ضروری و موردنیاز شهر دانست و افزود: قرارداد مجتمع زیتون شهرداری در دوران حضور بنده در جایگاه شهردار رشت انجام شد و در آن دوران اقدامات مشارکتی فراوانی انجام شد.

کاندید تصدی شهرداری رشت با انتقاد از وضعیت قطار شهری در رشت افزود: رشت همزمان با کرمان و همدان مبحث قطار شهری را در دستور کار قرار داد و متاسفانه این مسئله تاکنون در شهر به سرانجام نرسیده است‌.

شهرداری رشت با رانت و باندهای فراوانی مواجه است

یکی از اعضای شورای رشت با مخاطب قرار دادن رضا ساغری کاندید تصدی شهرداری رشت اظهار کرد: در حال حاضر شهرداری رشت با رانت و باندهای فراوانی مواجه است و شهردار آینده رشت باید کسی باشد که با فسادهای مالی مبارزه کند.

حجت جذب با بیان اینکه برای بنده مهم است که بدانم ساغری توان مبارزه با فسادهای مالی را دارد گفت: باید فردی در این جایگاه قرار بگیرد که بتواند به شرایط حاکم به شهرداری رشت سامان ببخشد.

محمدحسن علیپور عضو دیگر شورای رشت نیز با انتقاد از وضعیت فعلی شهرداری رشت اظهار کرد: شهرداری باید انتخاب شود که استوار باشد و بنده معتقدم فردی باید به‌عنوان شهردار رشت انتخاب شود که مستحکم بوده و در مقابل زیاده‌خواهی‌های اطرافیان ایستادگی کند.

محمدحسن عاقل منش یکی دیگر از اعضای شورای رشت نیز با تأکید بر اینکه رشت یک مدیریت جهادی و مستمر می‌خواهد اظهار کرد: ساغری سال‌هاست که از این مجموعه دور بوده و باید اعلام کند که آیا به لحاظ جسمی و روحی توانایی حضور و مدیریت شهرداری رشت را دارد.

بهراد ذاکری عضو شورای اسلامی رشت نیز با اشاره به اینکه رضا ساغری در دوران حضورش در جایگاه شهرداری رشت فردی موفق بوده است اظهار کرد: شهردار آینده رشت باید در حوزه شاخص فرهنگی برنامه‌های خود را ارائه کند.

ادعای سلامت کاری ندارم

کاندیدای تصدی شهرداری رشت در پاسخ به سؤالات برخی از اعضای شورای شهر اظهار کرد: از درون برنامه‌هایی ازجمله تعزیه‌خوانی و غیره باید شاخص‌های فرهنگی مناسب برای رشت تدوین شود.

ساغری با اشاره به اینکه وضعیت ترافیکی رشت مناسب نیست افزود: برنامه‌های راهبردی ترافیکی رشت با چشم‌انداز 20 ساله باید مهیا شود و شورای ترافیک نیز دراین‌باره نقش مؤثری دارد.

وی با انتقاد از راه‌اندازی بی آر تی در رشت گفت: از مخالفین راه‌اندازی بی آر تی بوده و معتقدم این پروژه آبروریزی برای شهر بود.

ساغری با بیان اینکه ادعای سلامت کاری ندارم اظهار کرد: معتقدم با چابک سازی شهرداری رشت باید نسبت به رفع بسیاری از مشکلات اقدام کرد.

وی گفت: در تمام دوران فعالیتم به لطف الهی همواره به پاک دستی از بنده یادشده و امیدوارم این مهم پابرجا بماند.

شفافیت دریافتی از ارزش‌افزوده مالیاتی برنامه من است

دومین کاندید تصدی شهرداری رشت نیز در جلسه امشب شورا اظهار کرد: فارغ از نتیجه این جلسه در هرجایی که باشم برای خدمت به شهر رشت آماده هستم.

علی مبصر گفت: توجه به نیروی انسانی در شهرداری رشت که بالغ‌بر سه هزار نفر هستند ازجمله اهداف برنامه‌ریزی بنده است تا بتوانیم از تمامی ظرفیت آنان به‌خوبی استفاده شود.

وی با بیان اینکه باید انگیزه خدمت را در نیروی انسانی شهرداری رشت افزایش دهیم تصریح کرد: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین حوزه‌های موردتوجه مقوله درآمد بوده و چالش‌های متعددی در این بخش از شهرداری رشت وجود دارد.

مبصر با تأکید برافزایش فضای وی آی پی در رشت افزود: باید روند خدمات‌دهی به این افراد تسریع شده تا انگیزه‌های سرمایه‌گذاری در آنان افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به خلاف سازی در شهرداری رشت بیان کرد: به عوارض بهره‌برداری موقت در رشت باید به‌عنوان یک منبع درآمد پایدار توجه شده و اعلام بدهی شهرداری از افراد حقیقی و حقوقی یکی دیگر از برنامه‌های بنده است.

کاندید تصدی شهرداری رشت با اشاره به اینکه عوارض خودرویی باید در رشت موردتوجه قرار بگیرد افزود: لزوم شفافیت دریافتی از ارزش‌افزوده مالیاتی از دیگر برنامه‌های بنده بوده و از این جمله می‌توان به عوارض مربوط به ادارات گاز و غیره اشاره کرد.

وی بروز رسانی مطالبات شهرداری رشت را امری ضروری دانست و گفت: در برخی از مواقع در طول سال این موارد شدت گرفته اما پس‌ازآن به فراموشی سپرده می‌شود.

مبصر با تأکید بر راه‌اندازی بانک اطلاعاتی املاک شهرداری رشت خاطرنشان کرد: بی‌توجهی به این مهم موجبات سودجویی برخی از افراد فرصت‌طلب را آماده می‌کند و باید تمامی املاک شهرداری رشت در بانک اطلاعاتی املاک مشخص باشد.

وی به ظرفیت بالای رشت در امر گردشگری اشاره کرد و گفت: با ایجاد کمپین‌هایی برای گردشگران و تعمیر بناهای قدیمی و کهن می‌توانیم از این مهم به‌خوبی درامد زایی کنیم.

کاندید تصدی شهرداری رشت با تأکید بر اصلاح گره‌های ترافیکی، راه‌اندازی ثبت آمار و تخلفات رانندگی را از دیگر اهداف خود معرفی کرد و افزود: از این طریق می‌توانیم با شناسایی نقاط حادثه‌خیز از بروز حوادث رانندگی در شهر جلوگیری کرد‌

مبصر نجات کودکان کار را ازجمله برنامه‌های فرهنگی اعلام کرد و گفت: با همراهی خیرین می‌توانیم ساماندهی خوبی در این حوزه ایجاد کنیم.

وی با اشاره به ساخت المان‌های فرهنگی، تقویت سالن‌های سینما و تئاتر، گسترش سرای محلات در رشت بیان کرد: یقیناً در امور فرهنگی باید اقدامات زیر بنایی انجام شود.

مبصر با اشاره به تدوین طرح جامع حریم رشت خاطرنشان کرد: کنترل و پایش هوشمند تحولات کالبدی و فضای شهری از دیگر برنامه‌ها است.

شهردار آینده رشت باید در مقابل سهم خواهی ایستادگی کند

پس از اعلام برنامه‌های علی مبصر یکی از اعضای شورای رشت با اشاره به اینکه شهردار آینده رشت باید در مقابل سهم خواهی افراد متفاوت ایستادگی کند اظهار کرد: شهردار آینده رشت باید برای این مهم برنامه‌ریزی کند.

محمدحسن علیپور با بیان اینکه در حال حاضر شرایط مطلوبی به شهرداری رشت حاکم نیست افزود: شهردار آینده رشت برای مبارزه بارانت و لابی باید برنامه مشخصی داشته باشد.

عضو دیگر شورای رشت با بیان اینکه علی مبصر برنامه‌های خوبی ارائه کرده است اظهار کرد: وی جوان‌ترین کاندید تصدی شهرداری رشت است.

فاطمه شیرزاد با اشاره به اینکه از مدیران استانی انتظار داریم از ظرفیت جوانان استفاده شود گفت: چنین ظرفیت‌هایی باید همواره موردتوجه باشد.

کاندید تصدی شهرداری رشت در پاسخ به سؤالات اعضای شورا اظهار کرد: در هرجایی ازجمله داخل خانواده نیز ممکن است مشکلات مالی ایجاد شود و معتقدم فردی که به‌عنوان شهردار آینده رشت قرار است فعالیت کند باید شهرداری را خانه دوم خود بداند.

علی مبصر با بیان اینکه ۸۰ درصد از مشکلات مربوط به فساد شهرداری رشت با صحبت و مشورت برطرف می‌شود تصریح کرد: در داخل شهرداری رشت نیز افراد فراوانی درنهایت سلامت وجود دارند و معتقدم چنانچه ریشه اصلی فساد را بخشکانیم و اعتمادسازی کنیم بسیاری از مشکلات این‌چنینی برطرف می‌شود.

وی به بدهی هشت‌صد میلیارد تومانی شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: شهرداری رشت می‌تواند از منابع مختلف جذب درآمد داشته باشد که از آن جمله می توایم به دریافت عوارض خودرویی و سهم عوارضی از ادارات گاز و غیره اشاره کرد.

مبصر با اشاره به جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی بیان کرد: این اقدام می‌تواند در اجرایی شدن پروژه‌های شهری نقش بسیار تأثیرگذاری داشته باشد.

برطرف کردن مشکلات نیروهای حجمی ازجمله اولویت‌های بنده است

سومین کاندید تصدی شهرداری رشت نیز با حضور در صحن شورای رشت اظهار کرد: نسبت به مشکلات شهرداری رشت آگاهی دارم و امیدوارم با برنامه‌هایی که ارائه می‌کنم نظر اعضای شورا را جلب کنم.

حامد عبداللهی با اشاره به اینکه شهرداری رشت در قالب پنج منطقه مشغول فعالیت است افزود: بزرگ‌ترین مشکلاتی که در حوزه اصلاح نظام اداری در بحث منابع انسانی مطرح است پیرامون نوع فعالیت آنان بوده که شامل استخدامی، قراردادی، حجمی و غیره شده است.

وی با بیان اینکه نحوه درآمد و پرداخت حقوق و مزایا به برخی از نیروهای حجمی موجب نارضایتی آنان شده است افزود: باید دراین‌باره اقداماتی اساسی انجام شود.

عبداللهی به سندسازی برخی از مشاوران در شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: برخی از مشاوران که در شهرداری رشت مشغول فعالیت هستند توانستند با سندسازی و غیره آرای اداره کار را کسب و وارد مجموعه شهرداری شوند.

کاندید تصدی شهرداری رشت با اشاره به پرداخت‌های ناکافی و ناعادلانه به نیروهای حجمی توسط شرکت‌های طرف قرارداد با شهرداری رشت بیان کرد: برطرف کردن مشکلات این حوزه ازجمله اولویت‌های بنده است.

وی به مشکلات حوزه بازنشستگی کارکنان شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: متأسفانه با توجه به بدهی‌هایی که شهرداری رشت به تأمین اجتماعی دارد ۲۸ نیروی این مجموعه که مدت‌ها از زمان بازنشستگی آنان می‌گذرد تاکنون حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند.

عبداللهی با بیان اینکه عدم شایسته‌سالاری یکی دیگر از دغدغه‌های فعلی در شهرداری رشت است تصریح کرد: پیشنهاد تشکیل کمیته انتصابات را در شهرداری رشت داشته و یقیناً با این مهم شایسته‌سالاری در انتصابات موردتوجه قرار خواهد گرفت و افراد بر اساس تجربیات و شایسته‌سالاری برای خدمت به شهر انتخاب می‌شوند.

کاندید تصدی شهرداری رشت به معضلات زیست‌محیطی اشاره کرد و گفت: از دوران فعالیت اولین شورای شهر در رشت مباحث زیست‌محیطی همواره جزو دغدغه‌های اصلی بوده و امیدوارم با اقدامات سازنده به‌روزهای طلایی و خوش رشت بازگردیم.

وی با اشاره به حجم تولید زباله در رشت افزود: روزانه حدود هشت‌صد تن زباله در سراوان سرازیر می‌شود و این در حالی است که با تمامی اقدامات انجام‌شده توسط شهرداری رشت در سراوان هنوز موضوع مالکیت شهرداری در این بخش مشخص نشده است.

عبداللهی با تأکید بر اینکه شهرداری رشت موظف به جمع‌آوری زباله است بیان کرد: این در حالی است که تمامی مشکلات در این حوزه را بر دوش شهرداری گذاشته‌اند و امیدواریم با راه‌اندازی زباله‌سوز شش‌صد تنی مشکلات مربوط به این بخش کاملاً برطرف شود.

وی به راه‌اندازی تصفیه‌خانه‌های بیمارستانی در رشت اشاره کرد و گفت: تا پایان سال بحث راه‌اندازی تصفیه‌خانه‌های بیمارستانی در رشت به اتمام می‌رسد و یقیناً این مهم در کاهش آلودگی رودخانه‌ها نقش بسزایی دارد.

کاندید تصدی شهرداری رشت با اشاره به نارضایتی شهروندان از مراجعه به شهرداری رشت خاطرنشان کرد: طرح تکریم ارباب‌رجوع باید در شهرداری‌ها رعایت شده و معتقدم باید دراین‌باره با دقت و توجه بیشتری ورود کرد.

عبداللهی به الکترونیکی کردن خدمات شهرداری رشت به شهروندان اشاره کرد و گفت: با این اقدام از مراجعه حضوری شهروندان و سرگردانی آنان جلوگیری می‌شود.

وی ممیزی املاک را یکی از منابع درآمد پایدار برای شهرداری‌ها دانست و بیان کرد: بر اساس ممیزی‌ها نوع فعالیت، تخلفات و غیره مشخص می‌شود.

عده‌ای در شهرداری رشت آبروی این مجموعه را به بازی گرفتند

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز با مخاطب قرار دادن حامد عبداللهی در این جلسه اظهار کرد: برای مردمی که به شمارای اعتماد برای حضور در شورا داده‌اید چه جوابی برای کاندید شدن در جایگاه تصدی شهرداری رشت دارید؟

فرهام زاهد با بیان اینکه حامد عبداللهی از دو جناح چپ و راست موردعنایت است افزود: تمایل دارم از علت این موضوع جویا شوم.

بودجه شهرداری رشت واقعی نیست

عضو دیگر شورای رشت نیز با اشاره به اینکه عده‌ای محدود در شهرداری رشت آبروی این مجموعه را به بازی گرفتند اظهار کرد: به حامد عبداللهی توصیه می‌کنم تفکر سیاسی را توصیه در فعالیت‌های خود ورود ندهید.

احمد رمضانپور با بیان اینکه شهرداری رشت ورشکسته است و بودجه آن واقعی نیست افزود: بودجه شهرداری کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد و باید از ظرفیت سرمایه‌گذاران در این حوزه استفاده کنیم.

وی با تأکید به داشتن حسن خلق برای شهردار آینده رشت گفت: یکی از ایراداتی که به مسعود نصرتی شهردار سابق این شهر وارد است این بوده که برای شهروندان وقت و فرصت مشخصی در نظر نداشت.

یکی دیگر از اعضای شورای رشت نیز با مخاطب قرار دادن عبدالهی به‌عنوان کاندید تصدی شهرداری رشت اظهار کرد: احداث زباله‌سوز در رشت موجب افزایش سرطان ریه می‌شود.

بهراد ذاکری به دلایل کاندیداتوری حامد عبداللهی برای تصدی شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: چه دلیل واضح و روشنی موجب شده تا در این ماراتون شرکت کنید؟

رئیس شورای شهر رشت نیز با مخاطب قرار دادن حامد عبداللهی خواستار توضیح وی درباره برنامه‌های مدون درباره آینده شهر شد و اظهار کرد: در حال حاضر ۶۰ نفر از کارکنان حجمی شهرداری رشت به دیوان عالی شکایت کرده‌اند و حامد عبداللهی به‌عنوان یکی از افراد کاندید تصدی شهرداری رشت برنامه‌های خود را دراین‌باره اعلام کند.

سید امیرحسین علوی نظر حامد عبداللهی را پیرامون نشست شهرهای خلاق خوراک در رشت جویا شد و افزود: به‌عنوان یکی از افراد کاندید تصدی شهرداری رشت با این میزبانی موافق هستید یا خیر؟

با هرگونه فساد مقابله می‌کنم

کاندید تصدی شهرداری رشت در پاسخ به سؤالات اعضای شورا اظهار کرد: دست رانت بازان را از شهرداری رشت کوتاه می‌کنم.

حامد عبداللهی با بیان اینکه برخی قصد دارند مسائل شخصی افراد را وارد حوزه‌های فعالیتی آنان بکنند افزود: چون برخی واقف هستند که می‌توانم در جایگاه شهردار رشت موفق باشم طی چند روز اخیر بی‌انصافی‌هایی علیه بنده انجام داده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه حضور حامد عبداللهی در جایگاه شهردار رشت برای برخی خطرساز است بیان کرد: مسائل شخصی را در کار مداخله نمی‌دهم و با هرگونه سوءاستفاده و فساد مقابله می‌کنم.

وی با اشاره به اینکه به دنبال حفظ ارزش‌ها هستم گفت: با هیچ‌کس تعارف ندارم و همواره تلاش کردم حرف و عملم یکی باشد.

عبداللهی با اشاره به اینکه تمایلی به ثبت‌نام برای عضویت در شورای شهر رشت نداشتم بیان کرد: از پتانسیل بالایی برای فعالیت برخوردار بوده و توان ۱۷ ساعت فعالیت را به‌طور روزانه دارم.

وی گفت: همواره ارتباط خوب و راحتی با شهروندان داشته و همین امر گاهی برای من مشکل‌ساز می‌شود.

عبداللهی با تأکید بر اینکه شجاعت مقابله با فساد رادارم افزود: با هرگونه فساد بالأخص در مباحث مالی مقابله کرده و سعی می‌کنم انتصابات بر اساس شایستگی باشد.

کاندید تصدی شهرداری رشت درباره هزینه‌های نشست شهرهای خلاق خوراک یونسکو در رشت بیان کرد: معتقدم باید از برند شهر خلاق خوراک بهره ببریم اما هزینه ۱۰ میلیارد تومانی نشست شهرهای خلاق خوراک یونسکو در رشت برایم قابل‌پذیرش نیست.

کاندید تصدی شهرداری رشت با اشاره به استفاده از ظرفیت قرارگاه خاتم (ص) برای اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی در رشت افزود: بنده معتقدم از ظرفیت پیمانکاران بومی در پروژه‌های کوچک می‌توانیم استفاده کنیم و کارهای بزرگ را به قرارگاه خاتم (ص) بسپاریم.

به گزارش فارس به دلیل طولانی شدن اعلام برنامه‌ها و رزومه گزینه‌های تصدی شهرداری رشت در جلسه امشب شورا سه نفر از افراد کاندید به ارائه برنامه‌های خود پرداخته و سه کاندیدا دیگر باید صبح فردا با حضور در صحن شورای شهر رشت برنامه‌های خود را به اطلاع اعضای شورا برسانند.

سینا مقدادی، مسعود موسوی و بهزاد نیک فهم سه کاندیدا تصدی شهرداری رشت هستند که صبح فردا در صحن شورای رشت برنامه‌های خود را ارائه می‌کنند.

همچنین با هشت رأی موافق توسط اعضای شورا مقرر شد فاطمه مقیمی یکی از گزینه‌های تصدی شهرداری رشت نیز به‌عنوان هفتمین کاندید نهایی صبح فردا به ارائه برنامه‌های پیشنهادی خود در صحن شورا بپردازد.

 

 

 

 

منبع: فارس

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام