رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی: چاپ
امشب تجار و تولیدکنندگان کالاهای اساسی با امام رضا(ع) میثاق می‌بندند
14 آبان 97 - 17:32

گیلان آنلاین: رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: همایش «میثاق با امام» امشب در رواق امام خمینی(ره) با دعوت آستان قدس از تولیدکنندگان، بازاریان و فعالان عرصه تجارت با هدف عهد و میثاق این صنف با امام هشتم(ع) برگزار می‌شود.

 

 

گیلان آنلاین: حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد ظهر امروز در نشست خبری اعلام برنامه‌های آستان قدس رضوی در دهه آخر صفر که در محل سازمان مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد؛ گفت: برنامه‌های دهه آخر صفر آستان قدس رضوی با شعار «همراه با امام در برابر دشمنان» برگرفته شده از فرازی از زیارت جامعه کبیره در چهار حوزه و 23 ویژه برنامه، برنامه‌ریزی شده است.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی از ماه‌ها قبل تشکیل و همه بخش‌های فرهنگی، علمی، خدماتی، اقتصادی و خدام از اعضای این ستاد هستند، با تلاش و برنامه‌ریزی در پی برگزاری هر چه باشکوه‌تر و پررنگ‌تر این مراسم که مورد انتظار جامعه و مردم نیز است، انجام شود.

وی با اشاره به‌برنامه‌های حرم مطهر رضوی ادامه داد: برنامه‌های دهه آخر صفر در 4 رویکرد جغرافیایی برنامه‌های خاص حرم مطهر رضوی، شهر مشهد مقدس، برنامه‌هایی با گستره ملی و برنامه‌های حوزه بین‌الملل برگزار می‌شود.

گنابادی‌نژاد گفت: همایش میثاق با امام امشب در رواق امام خمینی(ره) با دعوت آستان قدس از تولیدکنندگان، بازاریان و فعالان عرصه تجارت با هدف عهد و میثاق این صنف با امام هشتم(ع) برگزار می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی ادامه داد: در این برنامه از تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان کالاهای اساسی دعوت شده تا بیایند در حرم با امام رضا(ع) برای حمایت از مردم مقابل تهدیدات دشمنان میثاق ببندند.

وی با بیان اینکه ویژه برنامه دیگر صلای اذان یا خطبه‌خوانی است؛ افزود: خطبه‌خوانی از آیین‌های بسیار تاریخی و سنتی است که از سال‌ها قبل در شب شهادت امام رضا(ع) و شب عاشورا برگزار می‌شود، همچنین،
ویژگی مراسم خطبه‌خوانی امسال حضور چهره های ویژه از علما نخبگان و اندیشمندان و متولیان اعتباب مقدسه داخل و خارج کشور است.

گنابادی‌نژاد ادامه داد: از ویژه برنامه‌های دیگری که در حرم مطهر برگزار می‌شود، اجتماع بزرگ رضویون است که این برنامه در روز ۲۹ صفر در صحن جامع رضوی و بلافاصله بعد از نماز عصر برگزار می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با اشاره به‌برنامه‌های حرم مطهر رضوی ادامه داد: برنامه دیگری که مخاطب آن بانوان هستند، برنامه‌ای با عنوان اجتماع عظیم بانوان فاطمی در روز شهادت امام رضا(ع) و در حرم مطهر پیش‌بینی شده که با حضور مسؤولان جلسات روضه‌های خانگی خواهران برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین خیمه امت فضایی مناسب برای عزاداری اقوام و گروه‌های داخل یا خارج کشور برای مخاطبان خاص خودشان است، برنامه آستان آفتاب با محوریت حلقه‌های معرفت و پیش‌بینی برگزاری 700 حلقه معرفت در این ایام، سیاهپوشی 6 هزار مترمربع و 50 هزار متر مفروش کردن صحن‌ها و رواق‌ها توسط معاونت اماکن متبرکه، تمهید و مهیا کردن خودروهای زائر بر و ویلچر برای آسانی رفت و آمد زائرین و اعطای 2500 بسته متبرک شامل یک کیسه برنج و نمک متبرک به‌هیات‌های عزاداری و ایجاد دو پایگاه خدمات رایگان سلامت از برنامه‌های ویژه حرم مطهر است.

گنابادی‌نژاد ضمن اشاره به‌برنامه‌های ویژه داخل شهر مشهد؛ اظهار کرد: فعال شدن کانون‌های فرهنگی زائر و زیارت و اعلام آمادگی 43 هزار مشهدی برای خدمت به‌زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و سازمان‌دهی 17 هزار نفر در 6 اولویت اسکان، اطعام، خدمات فرهنگی، استقبال و بدرقه، حمل و نقل و انتظامات همچنین راه‌اندازی قرارگاه فرهنگی زائرین پیاده و تشکیل کمیته‌های فرهنگی در 7 مسیر منتهی به‌مشهد و مهیا کردن 100 دستگاه مینی بوس و زائربر در ایام محدودیت ترافیکی برای افراد شرایط خاص است.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: امروز شاهد پیاده‌روی 1000 هم وطن اهل سنت از پنج استان کشور به‌سمت حرم مطهر بودیم که به‌مشهد رسیده بودند و این نشان از وحدت، انسجام و یکپارچگی مردم شریف ایران و دوستی اهل بیت(ع) است، همچنین 100 هزار بسته فرهنگی توسط خادمیاران نوجوان آستان قدس رضوی و پخش آن در ساعاتی در مسیرهای ورودی راه آهن، فرودگاه و جاده‌های منتهی به‌مشهد تهیه شده است.

وی با اشاره به‌برنامه‌های گسترده ملی دهه آخر صفر؛ گفت: مراسم سوگواری شب شهادت امام رضا(ع) در 28 دانشگاه محوری کشور توسط هیات عزاداران شباب الرضا(ع) با حضور خدام اعزامی به‌دانشگاه‌ها و همچنین پخش برنامه سر سفره خدا از رسانه ملی و اکران پویانمایی در مسیر باران در سینماهای کشور در این دهه اطلاع داد.

وی افزود: برنامه‌هایی نیز در حوزه بین‌الملل در مرکز امور بین‌الملل تهیه شده که شامل سمینارهای تخصصی و ارسال نامه‌ای حاوی معرفی وجود شخصیت حضرت رضا(ع) به‌رهبران، نخبگان و اندیشمندان علمی و مذهبی ادیان و مذاهب سایر کشورها است.

منبع: فارس

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام