رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان : چاپ
سیستم نظام ارجاع الکترونیک در ۵ شهرستان گیلان اجرایی شد
14 آذر 97 - 11:11

گیلان آنلاین: سیستم نظام ارجاع الکترونیک سلامت در ۵ شهرستان گیلان در حال اجرا است.

 

 

 

گیلان آنلاین: شاهرخ یوسف‌زاده چابک اظهار داشت: گیلان در اجرای نظام ارجاع الکترونیک پیشتاز است به طوری‌که هم‌اکنون این طرح در 5 شهرستان ‌ماسال، صومعه‌سرا، رضوانشهر، انزلی و لنگرود راه اندازی و با موفقیت در حال اجرا است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان یکی از آرزوهای فعالان حوزه سلامت کشور را راه‌اندازی سیستم ارجاع الکترونیک دانست و عنوان کرد: این سیستم به زودی در دو شهرستان دیگر گیلان یعنی تالش و آستارا و سطح سوم آن نیز تا پایان امسال در مرکز شهر رشت راه‌اندازی و اجرایی می‌شود.

یوسف‌زاده چابک با بیان اینکه در سیستم نظام ارجاع الکترونیک نوبت‌گیری از طرف پزشک درمانگاه برای فرد بیمار انجام می‌شود تصریح کرد: به این ترتیب با اجرای سیستم ارجاع الکترونیک بسیاری از افرادی که در گیلان زندگی می‌کنند تحت پوشش و حمایت‌های ویژه قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید

وی به پایه‌ریزی ایجاد نظام شبکه بهداشت در کشور و پیشتازی گیلان در این حوزه نیز اشاره کرد و ابراز داشت: در دهه 60 نظام شبکه بهداشت برای نخستین بار در گیلان اجرایی شد به طوری‌که بعدها سایر مراکز استان‌ها از تجارب و موفقیت‌های استان گیلان الگوبرداری کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان سرآمدی در حوزه اجرای نظام ارجاع الکترونیک را افتخاری دیگر برای این استان در حوزه سلامت دانست و عنوان کرد: افزایش شاخص‌ امید به زندگی،‌ جایگاه ویژه در حوزه تولید دارو و نظایر‌ این از دستاوردهای بزرگ گیلان در حوزه سلامت است.

یوسف‌زاده چابک پیشرفت‌های محققان کشورمان در حوزه نانو و سلول‌های بنیادی را بسیار قابل توجه خواند و بیان داشت: گیلان نیز در این حوزه حرف‌های بسیار زیادی برای گفتن دارد به طوری که برگزاری سمینار دو روزه سلول‌های بنیادی کشور در آن از توانمندی‌های ویژه این استان حکایت دارد.

وی شناسایی و درمان بسیاری از بیماری‌ها در قرن بیستم را متذکر شد و اظهار داشت: در این میان برخی از بیماری‌ها نیز وجود دارند که سرمنشأ بروز آنان در انسان مسائل ژنتیکی است به طوری‌که محققان معتقدند درمان این نوع از بیماری‌ها تنها از طریق تغییرات ڗنتیکی ممکن می‌‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه تلاش محققان در حوزه درمان بیماری‌های ژنتیکی امید به زندگی انسان را تا 100 سال افزایش می‌دهد تصریح کرد: دانش سلول‌های بنیادین و یا نانو تکنولوژی از پایه‌های اصلی علم هستند که بشر قصد دارد بر آن‌ها تسلط پیدا کند.

 

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام