وقوع زلزله 5.9 ریشتری در گیلان‌غرب/زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داده است
17 دی 97 - 11:10

گیلان آنلاین: سخنگوی سازمان اورژانس کشور از وقوع زلزله 5.9 ریشتری در منطقه گیلان‌غرب خبر داد.

 

 

 

گیلان آنلاین: مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور از وقوع زلزله 5.9 ریشتری در منطقه گیلان‌غرب خبر داد.

وی تصریح کرد: پنج تیم ارزیاب برای بررسی میزان خسارت احتمالی ناشی از وقوع زلزله به روستاهای منطقه گیلانغرب اعزام شده اند.

سالاری معاون استاندار کرمانشاه نیز در این باره گفت: در این حادثه در حوالی گیلانغرب و در عمق ۱۰ کیلومتری بوده است

وی گفت: این حادثه در ساعت ۱۷:۱۱ دقیقه رخ داده است اما خوشبختانه تا این لحظه خرابی خاصی گزارش نشده است.

معاون استاندار کرمانشاه گفت: تیم‌های ارزیاب به مناطق مختلف وقوع حادثه اعزام شده ان.

سالاری افزود: در اکثر شهرستان‌ها ستادهای مدیریت بحران تشکیل شده و شرایط همه روستاها در حال ارزیابی است.

2 دهستان در کرمانشاه خسارت دیدند/ مدیریت بحران همیشه باید آماده‌ باشد

زلزله در «کوهدشت» لرستان نیز احساس شد.

دقایقی پیش زلزله ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر در کرمانشاه به وقوع پیوست.

شدت این زلزله به گونه ای بود که در شهرستان «کوهدشت» لرستان نیز احساس شد.

بر اساس این گزارش، در ساعت ۱۷ و ۱۱ دقیقه و ۵۹ ثانیه بعدازظهر امروز یکشنبه شانزدهم دی ماه، زلزله ای به بزرگی ۵.۹ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری زمین کرمانشاه را لرزاند.


منابع عراقی از زمین لرزه در بغداد و برخی استانهای دیگر این کشور خبر دادند.

 منابع عراقی از زمین لرزه در بغداد و برخی استانهای دیگر این کشور خبر دادند.
منابع عراقی بیان کردند: زلزله ای که میزان ریشتر آن هنوز مشخص نشده است بغداد و برخی استانها را لرزاند. ساکنان در بیشتر مناطق عراق این زمین لرزه را احساس کردند.

تاکنون گزارشی درباره خسارات و تلفات احتمالی این زلزله گزارش نشده است.


سخنگوی اورژانس از اعزام ۵ تیم ارزیاب اورژانس به محل زلزله خبر داد.


مجتبی خالدی افزود: ساعت ۱۷ و ۱۱ دقیقه امروز زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵/۹ ریشتر عمق ۱۰ کیلومتری در ۲۴ کیلومتری گیلانغرب رخ داد. 

به گفته وی مرکز زلزله در ۲۴ کیلومتری گیلانغرب (کرمانشاه)، ۳۱ کیلومتری سومار (کرمانشاه) و ۳۸ کیلومتری سرپل ذهاب (کرمانشاه) بوده و ۹۰ کیلومتری ایلام و ۱۳۳ کیلومتری کرمانشاه بوده است.

تا این لحظه هیچ مراجعه ای مبنی بر مصدومیت نداشته ایم. هنوز تیم های ارزیاب در منطقه نیز گزارشی دال بر تخریب ارائه نکرده اند.

راه‌های مواصلاتی گیلانغرب باز است/ قطعی آب و برق نداریم

جلیل بالایی گفت: لحظاتی پیش زلزله ای با قدرت ۵.۹ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در ۲۳ کیلومتری گیلانغرب و بخس سومار رخ داد.

وی افزود: طی تماسی که با گروه‌های ارزیاب از دانشگاه علوم پزشکی، هلال احمر، فرمانداری‌ها و بخشداری ها داشتیم هیچ گونه خسارتی تا این لحظه اعلام نشده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه بیان کرد: هیچگونه قطعی آب، برق و مسدود بودن راهی تا کنون اعلام نشده است.

وی تصریح کرد: از دهستان‌های کهره در قصر شیرین و ویژه نان که نزدیک کانون زلزله بوده اند هیچ گونه گزارش خسارت یا قطعی خدماتی اعلام نشده است.

در کمتر از یک ساعت غرب کرمانشاه هشت بار لرزیده است

در کمتر از یک ساعت غرب کرمانشاه هشت بار لرزیده است که بزرگترین این زمین‌لرزه ها ۵.۹ ریشتر و ساعت ۱۷ و ۱۱ دقیقه در گیلانغرب روی داده است.

هچنین آخرین زمین لرزه ساعت ۱۷ و ۵۹ دقیقه به بزرگی ۴.۲ ریشتر در سومار رخ داده است.

تجربه تلخ زلزله سال گذشته کرمانشاه موجب شده مردم پس از اولین زمین‌لرزه سراسیمه خود را به خیابانها برسانند و سرمای هوا را به جان بخرند.

ریزش کوه در دهستان دیره بر اثر زلزله/ آب گیلانغرب کدر شده است
 

ریزش کوه در دهستان دیره بر اثر زلزله/ آب گیلانغرب کدر شده است

کوروش محمودیان فرماندار شهرستان گیلانغرب اظهار داشت: زلزله فوق در ۱۵ کیلومتری گیلانغرب و ارتفاعات شیاکو رخ داده است.

وی در مورد خسارات این زلزله نیز گفت: تنها یک مورد مراجعه کننده به بیمارستان در سطح شهرستان داشته‌ایم که آن هم ناشی از استرس بوده است.

محمودیان بیان داشت: ارزیابی اولیه در حال انجام است و دو تیم ارزیاب به منطقه اعزم شده‌اند؛ ریزش کوه در یکی از روستاهای از توابع دهستان دیره اتفاق افتاده بود، اما با توجه به اینکه در جریان سال گذشته یک کانال در این منطقه حفر کرده بودیم این موضوع مانع از وارد آمدن خسارت به روستا شد.

فرماندار شهرستان گیلانغرب با بیان اینکه هیچ جاده‌ای مسدود نشده است، تصریح کرد: آب شهری کدورت پیدا کرده و یک روستا هم قطع برق داریم.

محبت جمالی‌نیا، فرماندار سرپل ذهاب نیز گفت: مشکل خاصی در شهرستان نداریم، کدورت آب نداشته‌ایم و برق هم وصل است.

وی افزود: در حال حاضر تیم مدیریت بحران در فرمانداری حاضر شده و وضعیت را رصد می کنیم.
 
زلزله ۵.۹ ریشتری گیلانغرب تلفات جانی نداشت/ اعزام ۱۱ اکیپ ارزیاب

هوشنگ بازوند اظهار داشت: به دنبال زلزله ۵.۹ ریشتری گیلانغرب علی رغم اینکه شدت زیادی داشت و حدفاصل گیلانغرب و سرپل‌ذهاب رخ داد تا الان هیچ گزارشی از تلفات انسانی نداشته‌ایم.

وی افزود: همچنین تاکنون گزارشی از تخریب واحدهای مسکونی هم اعلام نشده است.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: ۱۱ اکیپ از هلال‌احمر، دهیاری‌ها و فرمانداری مشغول بررسی وضعیت هستند تا هرگونه کمبودی که مردم دارند را گزارش و در اسرع وقت نیازها را برطرف کنند.
 
برق مناطق زلزله‌زده وصل است/ ۹ دقیقه خاموشی داشتیم

علیمراد مرادی مجد  اظهار داشت: در پی وقوع ۵.۹ ریشتری تنها برق شهرستان قصرشیرین به مدت ۹ دقیقه قطع شد.

وی با بیان اینکه در این شهرستان یک پست فوق توزیع برق از مدار خارج شد که بلافاصله نسبت به اتصال برق اقدام شد، افزود: همچنین در یکی از روستاهای شهرستان گیلانغرب هم به مدت ۳۰ دقیقه شاهد خاموشی برق بودیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه بیان کرد: کارکنان شرکت توزیع بلافاصله نسبت به اتصال مجدد برق در این روستا اقدام کردند.

مرادی مجد عنوان کرد: در حال حاضر در هیچ یک شهرستان ها و روستاهای استان کرمانشاه خاموشی ناشی از وقوع زلزله اخیر مشاهده نمی شود.
 
آمادگی سوخت رسانی به مناطق زلزله‌زده گیلانغرب

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، سید محمدرضا موسوی‌خواه ضمن ابراز تاسف از وقوع زلزله در استان کرمانشاه و منطقه گیلانغرب اعلام کرد: بر اساس آمادگی‌های پیش‌بینی شده این شرکت در تامین و توزیع سوخت این مناطق در شرایط بحرانی، وضع تامین و توزیع سوخت و فرآورده‌های نفتی در مناطق زلزله زده مطلوب است.

وی افزود: پس از اطلاع از وقوع زمین لرزه گیلانغرب هم اکنون در ستاد این شرکت، کمیته بحران تشکیل شد و این شرکت آمادگی کامل خود را برای تامین سوخت همه وسایل امدادی، اعم از خودروها و بالگردهای سازمان‌های امدادرسان اعلام می‌کند.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ادامه داد: خوشبختانه ذخایر سوخت منطقه زلزله‌زده نیز بسیار مطلوب است و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

عصر امروز یکشنبه (۱۶ دی‌ماه) و دقایقی پیش زلزله‌ای به قدرت ۵.۹ ریشتری در منطقه گیلانغرب به وقوع پیوست که در چند استان غرب کشور احساس شد.
 
مصدومیت ۳۱ نفر در زلزله ۵.۹ ریشتری کرمانشاه

مجتبی خالدی با اعلام این خبر افزود: تا این لحظه ۲۱ نفر در گیلانغرب، ۸ نفر در قصر شیرین و ۲ نفر در سرپل ذهاب به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.

وی ادامه داد: عملیات درمانی بر روی این افراد در حال انجام است و اطلاعات جدید از میزان مصدومان به زودی اعلام می شود.
 
تعطیلی مدارس شهرستان گیلانغرب/ امتحان نهایی برگزار می‌شود​​​​​​​

آموزش وپرورش شهرستان گیلانغرب در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است: درپی وقوع زلزله  ۵.۹ ریشتری عصرامروز، مدارس شهرستان گیلانغرب فردا تعطیل است.

بنا به تصمیم ستادمدیریت بحران شهرستان گیلانغرب وتایید ستاد مدیریت بحران استان فردا ۱۷ دیماه ۹۷ تمامی مدارس شهرستان گیلانغرب درتمامی مقاطع تحصیلی ابتدایی ،متوسطه اول ودوم تعطیل است.

امتحان فارسی دانش آموزان پایه دهم تا دوازدهم متوسطه برگزار نمی‌شود و به روزدیگر موکول می شود اما امتحان نهایی دانش آموزان متوسطه دوم فردا ۱۷ دیماه ۹۷ برگزارمی شود.

گفتنی است، دانشگاه‌های این شهرستان نیز فردا تعطیل است.

​​​​​​​
2 دهستان در کرمانشاه خسارت دیدند/ مدیریت بحران همیشه باید آماده‌ باشد

احمد صفری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به زلزله کرمانشاه که ساعتی پیش رخ داد، اظهار داشت: با توجه به گزارشات واصله طی این زلزله دو دهستان خسارت دیده است اما خوشبختانه تلفات جانی نداشته‌ایم.

وی افزود: هنوز آمار دقیق مصدومان اعلام نشده و برآورد خسارتی هم انجام نشده است.

 نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: استان ما روی ویبره است و از دولت انتظار و درخواست داریم همیشه مدیریت بحرانش در حالت آماده باش باشد.

صفری بر همین اساس اضافه کرد: وضعیت استان کرمانشاه و مردمانش همچون شرایط دوران جنگ شده است و همیشه در حال آمده باش هستند. لذا مدیریت بحران استان نباید به حالت عادی باشد همیشه باید در حالت آماده باش باشد.
 
آماده‌باش ۱۰۰ تیم هلال‌احمر/ مردم خونسردی خود را حفظ کنند

آرش لهونی اظهار داشت: بلافاصله بعد از وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری ساعت ۱۷:۱۱ دقیقه آماده‌باش کامل به نیروهای عملیاتی جمعیت هلال احمر استان اعلام شد و سریعا ۶ تیم ارزیاب به منطقه اعلام شدند.

وی افزود: گزارشی که از تیم های ارزیاب حاضر در مناطق زلزله زده دریافت کردیم هم نشان می‌دهد که هیچ تلفات جانی در منطقه نداشتیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه تصریح کرد: در حال حاضر ۱۰۰ تیم عملیاتی آماده را در جمعیت هلال احمر استان داریم که در صورت نیاز مناطق زلزله‌زده به امدادرسانی این تیم‌ها سریعا به منطقه اعزام می‌شوند.

لهونی ادامه داد: همچنین رییس سازمان هلال احمر نیز به استان‌های معین دستور داده است که در صورت نیاز استان کرمانشاه نیرو و امکانات خود را اعزام کنند، اما تا کنون ضرورت درخواست اعزام نیرو نبوده است.
​​​​​​​
وی با اشاره به پس لرزه‌هایی که بعد از زلزله ۵.۹ ریشتری رخ داده، از مردم خواست خونسردی خود را حفظ کنند و در صورت نیاز به کمک با شماره ۱۱۲ جمعیت هلال احمر تماس برقرار کنند.
 
 
 
منبع: جهان نیوز
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام