مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان: چاپ
سد مخزنی سفیدرود گیلان سرریز شد
19 فروردین 98 - 11:21

گیلان آنلاین: در حال حاضر میزان ذخیره آب در پشت سد مخزنی سفیدرود به یک میلیارد و ۵۲ میلیون متر مکعب رسیده است.

 

 

گیلان آنلاین: وحید خرمی صبح امروز در جمع خبرنگاران از سر ریز شدن سد مخزنی سفیدرود خبر داد و اظهار داشت: با توجه به نزولات جوی و بارش‌های اخیر در حوضه آبریز بالادست سد سفیدرود، میزان ذخیره آب این سد هم‌اکنون در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اعلام هشدار در مورد خطر توقف عموم مردم و مسافران در کنار رودخانه سفیدرود بیان داشت: با توجه به بحث سر ریز شدن سد سفیدرود و رها‌سازی آب، انتظار داریم گردشگران و شهروندان گیلانی از استقرار و توقف در کنار این رودخانه خودداری کنند.

خرمی به کشاورزان و روستائیان گیلانی نیز در مورد تبعات سرریز شدن آب سد سفیدرود توصیه‌هایی کرد و بیان داشت: به دلیل احتمال افزایش حجم آب رودخانه‌ها و کانال‌های آبیاری از کشاورزان و روستائیان درخواست داریم برای جلوگیری از حوادث ناگوار به بستر رودخانه‌ها و کانال‌های کشاورزی وارد نشوند.

بیشتر بخوانید

وی با تأکید بر اینکه هم‌اکنون آب کشاورزی مورد نیاز 172 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان گیلان از سد سفیدرود تأمین می‌شود خاطرنشان کرد: سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است و در آبیاری اراضی شالیزاری استان نقش بسیار تعیین‌کننده و مهمی را بر عهده دارد.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای گیلان نیز در مورد سر ریز شده سد سفیدرود ابراز داشت: میزان ذخیره آب در پشت سد مخزنی سفیدرود به یک میلیارد و 52 میلیون متر مکعب رسیده که این میزان در مقایسه با سال قبل 220 میلیون مترمکعب بیشتر است.

عمران مؤمنی ورودی لحظه‌ای آب سد سفیدرود را 570 مترمکعب بر ثانیه و خروجی لحظه‌ای آن را 382 متر مکعب بر ثانیه اعلام کرد و بیان داشت: با توجه به شرایط فعلی از کشاورزان گیلانی می‌خواهیم از این وضعیت مطلوب در جهت آماده کردن زمین‌های زراعی خود استفاده کنند.

وی رهاسازی آب کشاورزی در تونل آب بر فومن از دیروز و تا ساعاتی دیگر در کانال چپ سنگر را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: با توجه به بارش‌های فراوان در سطح کشور، توانستیم در سد سفیدرود و کانال‌های کشاورزی استان گیلان به میزان کافی آب‌گذاری انجام دهیم.

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام