برای خروج از بحران مدیریتی فوتبال گیلان چه باید کرد؟
21 فروردین 98 - 21:42

گیلان آنلاین: سپیدرود به‌عنوان تنها تیم لیگ برتری گیلانی در حال سقوط است و در این سقوط نباید از نقش هیئت فوتبال و اداره کل ورزش و جوانان گیلان چشم‌پوشی کرد.

 

 

گیلان آنلاین: سپیدرود رشت تا 6 بازی باقی مانده به پایان لیگ برتر، در 24 بازی با 3 برد، 9 مساوی، 12 باخت، 27 گل خورده و 15 امتیاز در رده پانزدهم جدول قرار دارد.

فاصله سپیدرود با تیم ته جدولی استقلال خوزستان 5 امتیاز و با تیم‌های نفت مسجد سلیمان و صنعت نفت آبادان (تیم‌های سیزدهم و چهاردهم لیگ) به ترتیب 4 و 6 امتیاز است و در یک محاسبه ساده بقای سپیدرود در لیگ برتر مشروط به نتیجه‌گیری در 6 بازی آتی وعدم نتیجه‌گیری نفت مسجد سلیمان و صنعت نفت آبادان است.

سپیدرود پس از دو دهه حضور در لیگ دسته دوم و با هدف‌گذاری، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری بومی مدیران وقت از فراموشخانه خارج و به لیگ برتر صعود کرد اما این تلاش‌های هدفمند با شبه کودتای اداره کل ورزش و جوانان و هیئت فوتبال گیلان، فرجام مناسبی پیدا نکرد و هیئت فوتبال را به‌طور غیرقانونی بر راس هرم مدیریتی سپیدرود رشت نشاند.

بیشتر بخوانید

عدم کفایت مدیریتی، منفعت‌طلبی، باندبازی، برخورد سیاسی با موضوع مالکیت سپیدرود و زدودن ثبات و سرمایه‌گذاری بلندمدت، تحقیر شخصیت اجتماعی تیم و سایر عوامل منجر به وضعیت رقت‌بار کنونی این تیم محبوب و مردمی و ریشه‌دار شده است.

شرایط کنونی سپیدرود رشت نماد روشنی از وضعیت فوتبال گیلان در کلیه سطوح بوده و می‌تواند ملاک سنجش و ارزیابی مدیریت ورزش و فوتبال استان قرار گیرد و بدیهی است با این سطح از توانایی فکری و روانی و ذهنی و حرفه‌ای و مدیریتی نباید انتظار داشت تحولی در ورزش گیلان انجام شود و همچنان روزمرگی‌ها و بی‌برنامگی‌ها ادامه خواهد داشت.

از منظر افکار عمومی، مدیریت ورزش فوتبال گیلان ناکارآمد بوده و بسیار پر هزینه اداره می‌شود و می‌توان گفت فوتبال گیلان با نوعی مشکلات عدیده ساختاری و کارکردی مواجه است که بی‌توجهی به برنامه‌ریزی میان‌مدت و بلندمدت، سطح نازل تصمیم‌گیری‌ها، ناتوانی در جذب سرمایه گذار و حمایت از باشگاه‌های خصوصی نمادهای مشخصی از آن به‌شمار می‌روند.

سپیدرود رشت در وضعیت سقوط به لیگ دسته یک قرار دارد و علی کریمی در بدترین شرایط تیم را رها کرد و امور تیم به‌صورت موقت توسط رئیس هیئت شطرنج گیلان انجام می‌‌شود.

هنوز مفاد قرارداد کریمی با اداره کل ورزش و جوانان منتشر نشده است و در نبود اطلاعات درست، امتیاز این تیم با شرایط عجیب و غریبی ظاهراً از علی کریمی به بیات منتقل شده است.

البته گفته می‌شود بیات از نظر حقوقی مالک سپیدرود رشت نیست و توافقات مکتوب بین کریمی و بیات و اداره کل ورزش و نماینده هیئت فوتبال گیلان صرفاً دور کردن کریمی از بحران سقوط سپیدرود رشت بوده و بیات صرفاً محلل دوران گذار است.

سکوت اداره کل ورزش، هیئت فوتبال گیلان، لیدرهای اجاره‌ای و صدا و سیمای مرکز استان در خصوص وضعیت بغرنج و خطرناک سپیدرود رشت غیر عادی است و آنها گویی به این نتیجه رسیده‌اند که سقوط سپیدرود حتمی است و دارند شرایط ذهنی و روانی را برای این موضوع آماده می‌کنند.

به‌عنوان یک سنت مدیریتی وقتی در جامعه بحران و یا حادثه مهمی اتفاق می‌افتد از سوی مدیران بالادستی کارگروه و یا کمیته‌ای تشکیل می‌شود تا دلایل و ابعاد آن پدیده مورد بررسی قرار گیرد.

بنابراین از استاندار گیلان انتظار می‌رود تا کمیته‌ای تخصصی برای بررسی وضعیت مدیریت فوتبال گیلان تشکیل دهد و علل و عوامل ناکامی فوتبال گیلان طی یک دهه اخیر مورد بررسی‌ دقیق قرار گیرد تا سرنوشت داماش گیلان، ملوان انزلی و سپیدرود رشت در چرخه مدیریت فوتبال گیلان تکرار شود.

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام