یک بنای تاریخی دیگر به خاطره‌ها پیوست چاپ
خانه «ابتهاج» در رشت تخریب شد / میراث فرهنگی به وعده‌اش عمل نکرد
23 فروردین 98 - 23:15

گیلان آنلاین: تخریب خانه مادری‌ سایه درحالی صورت گرفته است که پیش از این بارها شاهد اختلاف شورا و شهرداری رشت با میراث فرهنگی گیلان درباره اصالت این بنا و انتساب آن به خانواده ابتهاج بوده ایم.

 

 

 

گیلان آنلاین: در میان هیاهوی اخبار سیل و بلایای طبیعی ایران و در سکوت کامل خبری و بیتفاوتی متولیان امر خانه «ابتهاج» در استادسرای رشت تخریب شد.

تخریب خانه مادری‌ سایه درحالی صورت گرفته است که پیش از این بارها شاهد اختلاف شورا و شهرداری رشت با میراث فرهنگی گیلان درباره اصالت این بنا و انتساب آن به خانواده ابتهاج بوده ایم.

پیش از این رضا علیزاده و شهرود امیرانتخابی مدیران کل وقت و فعلی میراث فرهنگی گیلان در اظهارات ضد و نقیض از یک سو بارها از حفظ و ثبت این بنا خبرداده بودند و از سوی دیگر مدعی بودند که سالها پیش خانه اصلی ابتهاج تخریب شده است.

پرونده ثبت ملی خانه «ابتهاج» طی سالهای گذشته تحویل شورای ثبت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شده بود که با نقص مدارک رو به رو شد.

میراث فرهنگی گیلان و مالک فعلی این بنا درحالی حاضر به ثبت خانه ابتهاج نشدند که هوشنگ ابتهاج غزلسرای برجسته ایران درباره اصالت این بنا خاطرنشان می‌کند:« این خانه مادر من است. من تا ۱۹سالگی همیشه آن‌جا بودم و بعد هم تا سال ۲۶ که مادرم فوت شد، هر دو هفته یک‌بار به آن‌جا می‌رفتم و به تهران برمی‌گشتم.

او در پاسخ به این‌که میراث فرهنگی گفته است با دو خط نوشته این شاعر می‌تواند این خانه را ثبت کند می‌گوید: چرا من باید این دو خط را بنویسم؟ همه می‌دانند این خانه برای ماست. اهالی آن‌جا این را می‌دانند. آدم‌هایی که در شهرداری هستند این را می‌دانند».

 
منبع: دیار میرزا
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام