برای اولین بار در گیلان انجام شد چاپ
انتقال هوایی قلب بانوی گیلانی به تهران
3 اردیبهشت 98 - 19:15

گیلان آنلاین: صبح یکشنبه برای اولین بار قلب یک بیمار مرگ مغزی شده در بیمارستان رازی رشت پس از فراهم آوری در سریع ترین زمان ممکن (حدود یکساعت) به صورت هوایی به بیمارستان امام خمینی(ره) تهران ارسال شد تا در  بیمارستان امام خمینی (ره) تهران به یک بیمار نیازمند پیوند زده شود.

 

 

 

به گزارش گیلان آنلاین، وبدا نوشت: دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک – رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن تبریک میلاد حضرت مهدی (عج) و آغاز هفته سلامت، در این خصوص گفت: مقوله پیوند اعضا در استان گیلان روز به روز در حال گسترش است تا جایی که صبح امروز برای اولین بار قلب یک بیمار مرگ مغزی شده در بیمارستان رازی رشت پس از فراهم آوری در سریع ترین زمان ممکن (حدود یکساعت) به صورت هوایی به بیمارستان امام خمینی(ره) تهران ارسال شد تا در  بیمارستان امام خمینی (ره) تهران به یک بیمار نیازمند پیوند زده شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تصریح کرد: علاوه بر ارسال قلب این بیمار مرگ مغزی به تهران، دو کلیه وی نیز توسط تیم اعضای پیوند و جراحان حاذق دانشگاه علوم پزشکی گیلان  به دو بیمار کلیوی (مرد 49 ساله) و  یک خانم (33 ساله) و کبد وی نیز به یک مرد ( 49 ساله) در بیمارستان رازی رشت پیوند زده  شد.

وی ادامه داد: قبل از این از قلب بیمار مرگ مغزی شده در گیلان استفاده نمی شد و یا باید بیمار برای پیوند به تهران اعزام می شد تا عمل فراهم آوری عضو بر روی بدن وی انجام شود که این اتفاق مبارک، امروز برای اولین بار در گیلان اتفاق افتاد که با مرگ زندگی بخش یک گیلانی، همزمان تمام ارگان های قابل پیوند وی در استان محل سکونتش و قلب وی نیز در تهران به بیماران نیازمند اهدا شد.

دکتر یوسف زاده، با بیان این که انتقال سریع ارگان هایی حیاتی بدن اهدا کننده عضو نیاز به همانگی های بین بخشی زیادی دارد تا در زمان مناسب این عضو به فرد گیرنده برسد، خاطر نشان کرد: برای اولین بار است که با کمک اورژانس هوایی یک قلب اهدایی از این استان به استان دیگر می رود تا به بیمار نیازمند پیوند زده شود و این چهارمین انتقال قلب اهدایی از یک استان به استان دیگر است که تاکنون به صورت هوایی در کشور انجام شده است. در این خصوص اداره هواناجا نیروی انتظامی و اداره پیوند وزارت بهداشت نیز جهت جابجایی عضو پیوندی همکاری داشتند.

دکتر محمد سرور- رییس اورژانس هوایی کشور که برای انتقال این قلب اهدایی با تیم فراهم آوری عضو به گیلان سفر کرده بود، گفت: تعداد افراد زیادی در کشور وجود دارند که نیازمند  پیوند ارگان های حیاتی از جمله قلب، ریه و کبد می باشند. وی ادامه داد: اصلی ترین چالش در زمینه پیوند اعضا، بحث ترانسفر و انتقال سریع این ارگان های حیاتی همچون (قلب، ریه و کبد) است. که پس از جدا کردن از فرد دهنده باید ظرف کمتر از سه ساعت به فرد گیرنده برسد.

دکتر سرور تصریح کرد: برای انجام این کار ارزشمند، نیاز به همکاری بین چندین دستگاه بود، که امروز برای اولین بار در گیلان به خوبی اتفاق افتاد وسازمان اورژانس کشور و اداره کل پیوند وزارت بهداشت، با بکار گیری از از دستگاه هایی که امکاناتی همچون هواپیما و بالگرد در اختیار دارند و با استفاده از آمبولانس، موتور لانس و با همکاری هواناجا، نیروی انتظامی، فرودگاه گیلان، دانشگاه های علوم پزشکی گیلان و تهران و ستاد وزارت بهداشت توانست این مسوولیت سنگین را به موقع و به جا به انجام برساند. 

وی اظهار امیدواری کرد:  امروز گام مهمی برای انتقال اندام اهدایی در گیلان برداشته شد، انشالله بتوانیم چالش اساسی انتقال سریع اندام را در کشور ارتقا دهیم و به یک نقطه مطلوب برسیم.

گفتنی است:  بانوی 24 ساله گیلانی - مائده روشن، اهل انزلی در 24 فروردین ماه 98 در پی حادثه رانندگی از ترک موتور سیکلت به پایین سقوط کرد و در 28 فروردین دچار مرگ مغزی شد و در 30 فروردین ماه مرگ مغزی وی توسط پزشکان تایید شد و با رضایت خانوده ایثارگرش امروز به اهدا نایل شد. با بسته شدن پرونده زندگی این بانوی ایثارگر جوان به زندگی 4 بیمار دیگر جان تازه بخشیده شد. روحش شاد.

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام