6 سال پس از آتش سوزی: زندگی در چادر و عدم بهره‌مندی از گاز در روستای امامزاده ابراهیم (ع)
14 اردیبهشت 98 - 22:02

گیلان آنلاین: پس از گذشت 6 سال از آتش‌سوزی در روستای توریستی امامزاده ابراهیم (ع) در سال 92، هنوز بسیاری از مردم این روستا در چادر زندگی می‌کنند، از داشتن گاز محرومند و با هیزم و نفت منازل را گردم کرده و غذا می‌پزند، مردم این روستای چوبی هنوز رنج سال 92 را تحمل می‌کنند.

 

گیلان آنلاین: روستای امام‌زاده ابراهیم (ع) شهرستان شفت یکی از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی استان گیلان است که هرساله زائران و مسافران زیادی به این روستای دیدنی و زیبا سفر می‌کنند، اما بااین‌وجود این روستا و مردمش مشکلات زیادی دارند که مهم‌ترین آن مشکلات ساخت‌وساز است.

به گفته ساکنین روستای امام‌زاده ابراهیم (ع)، پس از دو بار آتش‌سوزی که آخرین بار در سال 92 در این روستا رخ داد، هنوز بسیاری از روستائیان خانه ندارند، متأسفانه بانک‌هایی که قرار بود به این مردم برای بازسازی منازل خود وام دهند به گفته یکی از ساکنان وام‌های خود را قطع کردند.

یکی از ساکنان روستای امام‌زاده ابراهیم (ع) با اشاره به نحوه امرارمعاش مردم این روستا گفت: ازآنجایی‌که این روستا زائرپذیر و گردشگری است، اقتصاد مردم این روستا از این طریق تأمین می‌شد اما به علت آتش‌سوزی و از بین رفتن مهمانخانه‌های سنتی و محلی اقتصاد مردم روستا فلج شده است.

به روستائیان وام بهسازی مسکن نمی‌دهند / می‌گویند از تاریخ مصوبه گذشته است

وی با اشاره به عدم توانایی ساخت اماکن مردم روستا بیان کرد: بانک‌ها باید تسهیلاتی را به مردم روستای امامزاده ابراهیم (ع) می‌دادند اما باوجوداینکه ایجاد مهمان‌پذیرهای بیشتر موجب جذب گردشگر می‌شود اما بانک‌ها از دادن وام امتناع کردند.

به گفته یکی دیگر از ساکنان از 105 پلاک منزل و مهمان‌پذیر، 54 پلاک ساخته شد اما هنوز پس از 6 سال باقی خرابی‌ها بهسازی نشد و به روستائیان گفتند که از تاریخ مصوبه بازسازی گذشته و دیگر نمی‌توانیم کاری کنیم.

مشکلات گرمایشی و نبود نفت کافی در این روستا از دیگر مشکلاتی است که مردم این روستا با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند چراکه این روستا گاز ندارد و مردم از هیزم و نفت به‌عنوان سوخت استفاده می‌کنند.

مردم هنوز در چادر زندگی می‌کنند

متأسفانه هنوز بسیاری از ساکنان امام‌زاده ابراهیم (ع) پس از آتش‌سوزی سال 92 در چادر زندگی می‌کنند که این امر در شانیت مردمی که روزی خودشان میزبان مهمان‌های این امامزاده بودند نیست.

عضو شورای سلامی این روستا نیز معتقد است که از فروردین سال 95 تا به امروز 70 درصد افراد به دلیل عدم همکاری بنیاد مسکن و بانک نتوانستند ساختمان‌های خود را مرمت کنند.

وی معتقد است که جاده اصلی روستای بابا رکاب نیز که ریزش کوه در آن رخ‌داده است از دیگر مشکلات این روستا است که مشکلات عدیده‌ای برای زائران و بیش از آن برای اهالی روستا ایجاد کرده و باید میراث فرهنگی توجه بیشتری به این روستای تاریخی داشته باشد.

آغاز آسفالت جاده روستایی امام‌زاده ابراهیم (ع) از هفته آینده

فرماندار شفت دراین‌باره در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شفت با اشاره به اینکه در سال 92 این روستا دچار حادثه حریق شد، اظهار کرد: در این حادثه 105 واحد مسکونی و تجاری دچار حریق شدند که در آن زمان قرار شد با اعتبارات تکلیفی که زمان‌دار هستند به این افراد که دچار حادثه شدند مبلغی تعلق بگیرد.

محمدرضا محسنی با بیان به اینکه به افرادی که دچار حادثه شدند اعتباراتی تعلق گرفت، گفت: به این افراد اعتباراتی با سود و بهره کم و ضمانت‌های زنجیره‌ای تعلق گرفت.

وی با اشاره به آمار تلفات حادثه آتش‌سوزی سال 92  بیان کرد: در این حادثه بخشی از واحدهای آسیب‌دیده  در بازارچه بودند و برخی هم حتی نتوانستند از شرایط گرفتن اعتبار استفاده کنند.

فرماندار شفت با تأکید بر اینکه پس از انقلاب در امامزاده ابراهیم (ع) اقداماتی برای پیشرفت این روستا انجام‌شده، تصریح کرد: با توجه به اینکه این روستا یک روستای توریستی است فاز اول فاضلاب در این روستا راه‌اندازی شد، در بحث گازرسانی که در روستاهای خوشه این روستا محسوب می‌شوند در طرح هستند و همچنین مسیر امامزاده ابراهیم (ع) نیز دارای روکش آسفالت است.

محسنی با اشاره به اقدامات در حال انجام برای جاده امام‌زاده ابراهیم (ع) بیان کرد: در هفته‌های آینده قرار است که پیمانکار به محل رفته و کار آسفالت این جاده را انجام دهد.

منبع:فارس

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام