مردم گیلان از بیانیه شورای عالی امنیت ملی اعلام حمایت کردند
20 اردیبهشت 98 - 16:25

گیلان آنلاین: مردم غیور گیلان بعد از نماز عبادی - سیاسی جمعه هم‌زمان با سراسر ایران اسلامی در حمایت از بیانیه شورای عالی امنیت ملی راهپیمایی کردند.

 

 

گیلان آنلاین: مردم ولایی استان گیلان ظهر امروز بعد از نماز عبادی-سیاسی جمعه هم‌زمان با سراسر ایران اسلامی در راهپیمایی که به ‌منظور اعلام حمایت از بیانیه شورای عالی امنیت ملی برگزار شد شرکت کردند.

طبق این بیانیه شورای‌ عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و در اِعمال حقوق جمهوری اسلامی مندرج در بندهای 26 و 36 برجام در تاریخ 18 اردیبهشت 1398 دستور توقف برخی اقدامات ایران در توافق برجام را صادر کرد.

این تصمیم مهم در نامه‌ای از سوی روحانی رئیس جمهور ایران و رئیس شورای‌ عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به سران کشورهای عضو برجام یعنی آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه اعلام شده است.

بیشتر بخوانید

اکنون یک سال از خروج غیرقانونی ایالات متحده آمریکا از توافق برجام و نقض مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد، توسط آمریکا می‌گذرد و آن کشور با قلدری تمام و برخلاف تمامی اصول شناخته‌شده بین‌المللی، تحریم‌های یک جانبه و غیرقانونی خود را مجدداً اِعمال کرد.

دولت آمریکا و به ‌ویژه شخص ترامپ در سال گذشته اعلام کرد که برجام را به رسمیت نمی‌شناسد که این بدعهدی دشمن چهره استکباری دولت آمریکا را بار دیگر به نمایش گذاشت و این بد‌عهدی آمریکا در برجام، چهره غیر قابل اعتماد این شیطان بزرگ را بار دیگر به مردم و نسل جوان نشان داد.

نظام جمهوری اسلامی ایران تبلوری از وحدت ملی است، مقوله‌ای که دشمنان بارها به آن اذعان و اعتراف کرده‌اند و بدعهدی نسبت به انجام تعهدات در برجام، اعتبار آمریکا را از بین می‌برد اما در مقابل انسجام داخلی ایران حول محور برجام به طور قطع، اقتدار نظام اسلامی را افزایش می‌دهد.

بعد از خروج آمریکا در برجام، جمهوری اسلامی ایران در طول یک سال گذشته نهایت خویشتن‌داری را از خود نشان داده و به‌ درخواست دیگر اعضای برجام فرصت قابل ‌توجهی در اختیار آنها قرار داده است تا اثرات و تبعات خروج آمریکا از برجام را جبران کنند.

طبق بیانیه شورای عالی امنیت ملی کشورمان، بنابراین جمهوری اسلامی ایران برای تأمین حقوق خود و بازگرداندن توازن به مطالبات طرفین در این توافق، گزینه‌ای غیر از «کاهش تعهدات» ندارد.

جمهوری اسلامی اعلام می‌کند که در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایت محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخائر اورانیوم غنی‌شده و ذخائر آب سنگین نمی‌داند و به کشورهای باقی‌مانده در برجام شصت روز فرصت داده شده تا به تعهدات خود در حوزه‌های بانکی و نفتی عمل کنند.

همچنین جمهوری اسلامی به هر اقدام غیرمسئولانه، از جمله ارجاع موضوع به شورای امنیت ملل متحد یا اِعمال تحریم‌های بیشتر، عکس‌العمل قاطع و سریع نشان می‌دهد و رئیس جمهوری ایران در نامه خود به سران کشورهای برجام به‌ صراحت، نوع واکنش جمهوری اسلامی را متذکر شد.

اکنون جمهوری اسلامی حجت را بر کشورهای عضو برجام و بر جامعه بین‌الملل تمام کرد زیرا ما با حُسن نیت وارد مذاکرات هسته‌ای شدیم، با حُسن نیت توافق کردیم، با حُسن نیت توافق را اجرا کردیم، و پس از خروج آمریکا با حُسن نیت، زمان کافی در اختیار دیگر اعضای برجام قرار دادیم.

حال نوبت کشورهای باقی‌مانده در برجام است که حُسن نیت خود را ثابت کرده و قدم‌های جدی و عملی برای حفظ برجام بردارند بنابراین مسئولیت شکست برجام و هرگونه تبعات احتمالی آن به‌طور کامل برعهده آمریکا و اعضای باقی‌مانده در برجام قرار می‌گیرد.

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام