153 نوع از ملخ های صحرایی نابود شدند
18 خرداد 98 - 00:00

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: از بهمن ۹۷ تاکنون در ۵۳۱ هزار و ۸۸۸ هکتار مبارزه با ملخ‌ های صحرایی انجام شده که طی آن ۱۵۳ دسته از آنها نابود شده است.

اسماعیل نجار روز شنبه درباره آخرین اقدامات برای مبارزه با ملخ های صحرایی در کشور، گفت: تاکنون در استان های خوزستان ۲۷ هزار و ۲۸۷ هکتار، بوشهر ۸۶ هزار و ۲۷۰ هکتار، فارس ۲۴ هزار و ۲۰۴ هکتار، هرمزگان ۱۱۱ هزار و ۲۶۲ هکتار، کرمان ۸ هزار و ۸۰۰ هکتار، سیستان و بلوچستان ۱۴۱ هزار و ۵۰۰ هکتار، جنوب کرمان ۱۲۷ هزار و ۴۶۲ هکتار و کهگیلویه و بویراحمدچهارهزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی و باغات از هجوم ملخ های صحرایی با استفاده از هواپیما سمپاشی هوایی و از طریق نیروی انسانی سمپاشی زمینی شده است.
وی درباره اختصاص منابع مورد نیاز مبارزه با ملخ‌ها صحرایی نیز توضیح داد و گفت: برای مبارزه با ملخ های صحرایی ۳۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است که ما این مبلغ را به دولت اطلاع داده ایم که تاکنون یک سوم آن یعنی حدود ۱۰ میلیارد تومان در این خصوص اختصاص یافته و اخیراً نیز ۲۰ میلیارد تومان دیگر برای مبارزه با ملخ‌ها تخصیص یافته که مراحل آن در حال انجام است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه کرد: در مبارزه با ملخ های صحرایی در استان های یادشده استانداران و فرمانداران با برگزاری جلسات مختلف با وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات کشور نقش تاثیر گذاری داشته اند و هم کمک مالی و هم بسیج امکانات را به بهترین شکل ممکن انجام داده اند.

نجار با اعلام «هشدار زودهنگام احتمال دوباره هجوم ملخ های صحرایی به استان های جنوبی کشور» گفت: طبق اطلاعات ارزیابی شده دریافتی این هجوم و عبور دوباره ملخ‌های صحرایی از عربستان به ایران به دلیل گرمای زیاد و خشک شدن علوفه در این کشور است که طی آن امکان دارد ملخ های که در شبه جزیره عربستان تخم گذاری کرده‌اند دوباره به سمت استان های جنوبی ایران هجوم بیاورند که اگر این آفت در ایران حضور پیدا کند نیز ما همچون چهار ماه اخیر به سطح مبارزاتمان با این آفت ادامه خواهیم داد.

برابر بررسی‌های انجام شده از سوی کارشناسان، مشخص شد که ملخ های صحرایی که به ایران حمله کرده‌اند به طور معمول از شمال آفریقا در مسیر خود به شبه جزیره عربستان رفته و از آنجا به ایران هجوم آورده‌اند هر چند که ملخ‌هایی نیز به صورت دسته‌های پراکنده در خود عربستان حضور دارند.
این ملخ ها طول پروازی زیادی دارند به طوری که می‌توانند در روز ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر پرواز کنند که این امر مشکلاتی را برای کانون کوبی (سم پاشی) آنها ایجاد می‌کند.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام