خنثی ماندن شاخص بورس به تحریم آمریکا
18 خرداد 98 - 00:00

شاخص کل در بازار بورس امروز (شنبه) با توجه به خبر منفی روز گذشته مبنی بر تحریم جدید آمریکا برای صنایع پتروشیمی فقط ۹۵ واحد افت داشت و در نهایت شاخص بورس با رقم ۲۲۶ هزار و ۸۸۸ واحد به معاملات پایان داد.

در معاملات امروز سه میلیارد و ۶۳۴ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۱ هزار و ۳۶۳ میلیارد ریال در ۲۸۲ هزار نوبت داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با ۸۴۱ واحد افزایش به ۵۴ هزار و ۴۴۱ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۵۷۸ واحد افزایش به ۳۷ هزار و ۴۴۱ واحد رسیدند.

شاخص آزاد شناور نیز با ۲۸۸ واحد افزایش به رقم ۲۵۶ هزار و ۸۹۲ واحد رسید، شاخص بازار اول ۲۸ واحد افزایش و شاخص بازار دوم ۶۴۰ واحد کاهش داشت.

در بین تمام نمادها، نماد نفت پارس (شنفت) با ۱۱۵ واحد، پتروشیمی پردیس (شپدیس) با ۹۰ واحد و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) با ۷۹ واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با ۲۷۶ واحد، پتروشیمی پارس (پارس) با ۱۸۱ واحد، پتروشیمی فجر (بفجر) با ۱۱۰ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۹۹ واحد در بین تمامی نمادها از جمله گروه‌هایی بودند که افت شاخص بورس را رقم زدند.

در بین نمادهای امروز نماد بانک تجارت، بانک ملت، سایپا، ایران خودرو، پارس خودرو، لنت ترمز ایران و بانک صادرات ایران در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

گروه خودرویی‌ها در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شدند و در این گروه ۸۳۷ میلیون و ۸۰۴ هزار برگه سهم به ارزش یک هزار و ۵۹۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.

 

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرا بورس نیز امروز نزدیک به ۱۴ واحد افت داشت و بر روی کانال ۲ هزار و ۸۹۶ واحد ثابت ماند.

در این بازار یک میلیارد و ۳۵۴ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از چهار هزار و ۹۷۹ میلیارد ریال داد و ستد شد.

نماد تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، صنایع ماشین‌های اداری ایران (مادیرا)، بیمه پاسارگاد (بپاس) بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص این بازار داشتند.

در مقابل پتروشیمی مارون (مارون)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) و پالایش نفت لاوان (شاوان) مانع از رشد بیشتر این شاخص شدند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا دیروز (جمعه) تحریم‌های جدیدی علیه بخش پتروشیمی ایران اعلام کرد.

«استیون منوچین» دبیر خزانه‌داری آمریکا گفت: با اعمال تحریم‌های جدید، ما به دنبال آن هستیم تا مانع تأمین مالی نیروهای سپاه در ایران از طریق بخش پتروشیمی شویم.

ترامپ، اردیبهشت‌ماه سال گذشته با خروج از توافق هسته‌ای ۱+۵ با ایران، تحریم‌ها علیه تهران را بازگرداند که کشورهای مختلف به‌ویژه امضاکنندگان این توافق با محکوم کردن این اقدام، اعلام کردند که به برجام پایبند بوده و ساز وکارهایی را برای ادامه تجارت با ایران ازجمله از طریق اینستکس ایجاد می‌کنند.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام