برشمردن تغییر موضع دونالد ترامپ از سوی رهبر اقلیت سنای آمریکا
18 خرداد 98 - 00:00

«چاک شومر» رهبر دموکرات اقلیت سنای آمریکا با طعنه به اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا درباره لغو طرح اعمال تعرفه علیه مکزیک گفت: مطمئن هستم که ما دیگر درباره مهاجرت غیر قانونی چیزی نخواهیم شنید.

به گزارش تارنمای هیل، ترامپ در اعلام لغو تعرفه‌های مکزیک گفت که دولت متبوعش به توافقی برای جلوگیری از ورود مهاجران به آمریکا دست یافته است.

شومر در توئیتی درواکنش به این اظهارات ترامپ گفت: این یک شب تاریخی است. دونالد ترامپ اعلام کرده که به توافقی برای کاهش یا حذف مهاجران غیرقانونی از مکزیک به آمریکا دست یافته است.

این سناتور آمریکایی افزود: اکنون که این مشکل حل شده است مطمئن هستیم که دیگر در آینده چیزی درباره آن (مهاجرت غیرقانونی) نخواهیم شنید.

ترامپ قبلاً تهدید کرده بود که همه کالاهای وارداتی از مکزیک از اوایل هفته آتی مشمول تعرفه‌ای ۵ درصدی خواهند شد و لغو چنین تصمیمی را منوط به تشدید تلاش‌های دولت مکزیک برای جلوگیری از عبور مهاجران غیرقانونی به آمریکا دانسته بود.

به عنوان بخشی از توافق دولت ترامپ، مکزیک حضور گارد ملی خود در مرزهای جنوبی را تشدید خواهد کرد تا مانع از ورود مهاجران آمریکایی مرزی به سمت شمال شود. این توافق همچنین شامل همکاری اطلاعاتی با آمریکا و اجازه به این کشور برای اخراج مهاجران خواهد بود. مکزیک همچنین اعلام کرده اقدامات سختگیرانه‌تری را علیه حلقه‌های قاچاق انسان و مواد مخدر اتخاذ خواهد کرد.

قانونگذاران هر دو حزب اصلی آمریکا مصررانه از دولت ترامپ خواسته بودند تهدید خود درباره اعمال تعرفه علیه مکزیک را عملی نکند. مکزیک شریک اصلی تجاری آمریکا است و این گروه از قانونگذران نگران این بودند که چنین اقدامی به رشد اقتصادی آمریکا آسیب رسانده و مانع از تصویب توافق جدید تجاری نفتا با مکزیک و کانادا شود.

قرار بود تعرفه‌های کالاهای مکزیکی از روز دوشنبه اعمال شود.

ترامپ در حساب رسمی اش در توئیتر نوشت: بسیار خرسندم که به اطلاع شما برسانم، آمریکا به توافقی با مکزیک دست یافته است؛ به همین خاطر تمامی تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای مکزیکی که قرار بود از دوشنبه آینده اعمال شود، تا مدت نامعلومی تعلیق شده است.

وی افزود، متقابلاً مکزیک موافقت کرده است که تدابیر جدی برای مقابله با گسترش مهاجرت از این کشور به سوی مرزهای جنوبی ایالات متحده اتخاذ کند. با این کار به صورت چشمگیری مهاجرت غیر قانونی از مکزیک به آمریکا بشدت کم و یا از میان خواهد رفت.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام