نه به زباله در آستارا ،همایش جدید
20 خرداد 98 - 00:00

همایش نه به زباله به مناسبت هفته محیط زیست و با هدف ترویج تفکیک زباله از مبدا در شهرستان آستارا برگزار شد.

 معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار آستارا روز دوشنبه در این همایش در کانون فرهنگی امام خمینی (ره) این شهرستان گفت: تولید زباله در این شهرستان بالاتر از استاندارد جهانی است و اگر تفکیک از مبدا به درستی فرهنگ سازی شود، بیش از ۵۰ درصد حجم و وزن زباله کاهش خواهد یافت.

کامبیز لقمانی مقدم افزود: جمعیت شهر آستارا حدود ۵۰ هزار نفر و محل دفن زباله در نوار ساحلی این شهرستان، تهدید بزرگ زیست محیطی است و دستگاه‌ها و نهادهایی نظیر آموزش و پرورش، شهرداری و دهیاری‌ها در فرهنگ سازی مدیریت پسماند تلاش کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر آستارا هم بیان کرد: باید از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در ساخت کارخانه کمپوست زباله استفاده و ساخت کارخانه زباله سوز جهت مدیریت زباله‌های چهار شهرستان غرب گیلان در تالش پیگیری می‌شود.

سروش وظیفه اظهار کرد: برخی کشورهای توسعه یافته با خرید زباله و تبدیل آن به انرژی و سوخت، گامی در تقویت این صنعت برداشته‌اند و از سرمایه گذاران بخش خصوصی به منظور ساخت کارخانه کمپوست در آستارا استقبال و حمایت می‌شود.

وی افزود: با توجه به حجم زیاد زباله‌های خانگی، احتمال ایجاد مشکل زیست محیطی در برخی نقاط آستارا وجود دارد و باید تفکیک زباله از مبدا در خانواده‌ها جدی گرفته شود.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان آستارا هم گفت: شهر پاک و محیط زیست سالم، با مسئولیت پذیری عمومی تحقق می‌یابد و باید همه احساس مسئولیت کنیم.

سجاد موسوی افزود: خوشبختانه با آموزش تفکیک زباله از مبدا در مدارس قدم‌های خوبی در ترویج فرهنگ صیانت از طبیعت برداشته شده و ادامه این برنامه‌ها ضروری است.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست آستارا گفت: پاکیزه نگهداشتن طبیعت، فقط وظیفه مسئولان نیست و شهروندان هم به رعایت مسائل زیست محیطی و بهداشت عمومی کمک کنند.

مصطفی فلاح بیان کرد: متأسفانه عده‌ای با رهاسازی زباله، سبب نابودی طبیعت و اذیت شهروندان و مسافران می‌شوند و برای نهادینه شدن مدیریت پسماند و تفکیک آن از مبدا، باید آموزش عمومی شهروندان در اولویت باشد.

۱۸ تا ۲۴ خرداد هفته محیط زیست است.

بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده و روزانه به طور میانگین ۱۲۰ تن زباله در این شهرستان تولید و در منطقه داداش آباد در نزدیک ساحل دریای خزر دفن می‌شود.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام