آمانو: ایران تولید اورانیوم غنی شده را افزایش داده است
20 خرداد 98 - 00:00

«یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی به سوال خبرنگاران پاسخ داد و اعلام کرد که ایران تولید اورانیوم غنی شده را افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی از تشریح جزئیات مربوط به سخنان خود خودداری کرد.

آژانس در گزارش ماه مارس خود اعلام کرده بود که ایران همچنان به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند است.

آمانو همچنین روز دوشنبه در آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس ضمن ابراز نگرانی از "تنشها بر سر موضوع هسته‌ای ایران" ابراز امیدواری کرد که راه‌هایی برای کاهش تنش از طریق گفت وگو پیدا شود.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از امروز تا جمعه این هفته در مقر این آژانس در وین برگزار می‌شود و بررسی گزارش تازه آژانس درباره تداوم پایبندی ایران به برجام با وجود بدعهدی‌های طرف‌های دیگر از جمله محورهای بحث شورای حکام است.

آمانو یادآور شد که با توجه به نوسان تولید، مشخص نیست که تهران چه زمانی به محدوده قبلی می رسد.

وی از ذکر جزئیات دقیق خودداری کرد، اما گفت: سرعت تولید با توجه به تازه ترین اندازه گیری ها، افزایش یافته است.

آمانو در پاسخ به پرسش خبرنگاری درخصوص احتمال افزایش تولید اورانیوم غنی شده ایران از زمان آخرین گزارش فصلی آژانس تاکید کرد: بله، میزان تولید در حال افزایش است.

مدیر کل آژانس همچنین با اشاره به افزایش اختلاف نظر بین امضاکنندگان برجام از زمان خروج آمریکا از این توافق، افزود: روشن است که تنش رو به افزایش یافته و بهتر است که تنش کاهش یابد و این مساله باید از طریق مذاکره حاصل شود.

خبرگزاری فرانسه نیز با پوشش این خبر گزارش داد: آمانو توافق هسته ای را تحت فشار دانست و گفت: همانطور که همواره تاکید کرده ام، تعهدات هسته ای ایران به موجب برجام، معرف دستاوردی قابل توجه برای راستی آزمایی هسته ای است.

وی افزود: لازم است ایران به تعهدات هسته ای خود در چارچوب برجام به طور کامل عمل کند.

خبرنگار بلومبرگ با اشاره به سفر «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن به ایران در روز چهارشنبه، اعلام کرد آمانو بعد از بازگشت نخست وزیر ژاپن به توکیو، آبه را در جریان آخرین تحولات مربوط به پرونده هسته ای ایران قرار خواهد داد.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی به سوال یک خبرنگار در مورد استقبال از بازگشت آمریکا به برجام گفت: این سوال، فرضی است و من در جایگاهی نیستم که به این سوال پاسخ دهم. برگشتن یا برنگشتن به این توافق بین المللی به تصمیم آمریکا بستگی دارد.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام