مجموعه دار گیلانی چاپ
هر چه داریم از تاریخ داریم.
21 خرداد 98 - 00:00

مجموعه دار گیلانی، با اشاره به آغاز فعالیت های نمایشگاهی خود از سال 73، گقت: یکصد نمایشگاه از مجموعه های شخصی خود در استان گیلان و حتی کشور برگزار کرده ام.

مهران اشراقی، مجموعه دار گیلانی در حاشیه افتتاح نمایشگاه «سربرگ و پاکت نامه های سلاطین ایران در دوره قاجار» که به مناسبت روز جهانی آرشیو در نمایشگاه دائمی اسناد ملی استان گیلان برگزار شد

وی با اشاره به علاقمندی خود نسبت به اسناد تاریخی و هویتی گیلان، اظهار کرد: هر چه داریم از تاریخ داریم.

وی با بیان اینکه تاکنون به بسیاری از شهرهای ایران و کشورهای همجوار سفر کردم، افزود: هر سندی که مربوط به گیلان و نهضت جنگل است را جمع آوری کردم، اما هنوز بسیاری از این اسناد در معرض دید عموم قرار نگرفته و منتشر نشده است.

این مجموعه دار گیلانی با اشاره به آغاز فعالیت های نمایشگاهی خود از سال 73، گقت: یکصد نمایشگاه از مجموعه های شخصی خود در استان گیلان و حتی کشور برگزار کرده ام. البته به دنبال گسترش فضای مجازی تبادل تجارب و جمع آوری اسناد آسان تر شده است.

اشراقی با بیان اینکه چهار سال مسئول برگزاری نمایشگاه در خانه میرزا کوچک جنگلی در رشت بودم، عنوان کرد: سعی کردم بخشی از اسناد نهضت جنگل شامل پاکت ها، سربرگ ها، تلگراف ها و تمبرهای آن دوران را جمع آوری کنم.

وی موزه میراث فرهنگی ماسوله را یکی از مجموعه های شخصی اش دانست و اضافه کرد: خود را زیرمجموعه سازمان میراث فرهنگی و سازمان اسناد می دانم و نمایشگاه «سربرگ و پاکت نامه های سلاطین ایران در دوره قاجار» اولین همکاری من با سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان است.

این مجموعه دار گیلانی مجموعه های جمع آوری شده خود را شامل سکه، تمبر، مدال و نشان، کارت پستال، اسناد و کتب خطی، پاکت های تجار استان گیلان، استشهادنامه ها، اقرارنامه، معاملات تجاری دوره قاجاریه، سندهای ازدواج، پاکت های مربوط به رجال و سلاطین قاجاریه، اسناد نهضت جنگل و وسائل مردم شناسی دانست و تصریح کرد: تاکنون 50 مقاله درباره تمبر و مجموعه داری در مجله گیله وا و مجله تمبر منتشر کردم.

اشراقی قرآن 60 جلدیش را یکی از آثار نفیس مجموعه کتب خطی دانست و متذکر شد: کتاب های خطی ام بیشتر تاریخی و مذهبی هستند.

وی با بیان اینکه همه تمبرهای ایران از اولین تمبر در سال 1247 و دوره ناصرالدین شاه تا به امروز را جمع آوری کردم، یادآور شد: اولین تمبر دنیا که مربوط به سال 1840 میلادی می باشد نیز در مجموعه تمبرهای من موجود است.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام