مزارع پایین دست در گیلان در جداول نوبت بندی آب قرار می گیرند
25 خرداد 98 - 00:00

سرپرست فرمانداری صومعه سرا تأکید کرد که در مدیریت نوبت بندی آب کشاورزی، دقت بیشتری انجام گیرد تا مزارع پایین دست شهرستان با آسیب کمتری مواجه شوند.

ا سیدجلال سیدمحمدی در نشست با مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان؛ عمده ترین مسائل شهرستان در این حوزه را ساماندهی رودخانه‌ها دانست و بیان داشت: علی رغم کارهای خوبی که در ساماندهی رودخانه‌ها صورت پذیرفته، ولی در برخی محل‌ها که با تهدید سیلاب مواجه هستیم نیاز به ایمن سازی داریم و انتظار داریم در این زمینه توجه بیشتری صورت پذیرد.

وی ادامه داد: در حوزه آب کشاورزی مشکلاتی وجود دارد و اگرچه آب جاری در کانال‌ها میزان تقریباً مناسبی دارد، ولی به دلیل قرار داشتن در انتهای مسیر و عدم کنترل میزان مصرف در بالادست در برخی نقاط با مشکل مواجه هستیم که نگرانی کشاورزان را به دنبال داشته است.

سیدمحمدی برپا کردن ایستگاه‌های پمپاژ، اعمال تهاتر بدهی برق، تنظیم دبی آب ورودی به شهرستان، لایروبی کانال‌ها و نهرهای آب رسان، بازسازی و مرمت سردهنه های آسیب دیده در سیل اخیر، تأمین اعتبار جهت تسهیل امور حقوقی رفع تصرف اراضی، رفع مشکل چاه کتمجان و لایروبی رودخانه کسما را از دیگر مشکلات شهرستان ذکر کرد.

وی بیان داشت: با توجه به دستورالعمل استاندار در خصوص ساماندهی آب بندان ها کاهش هزینه اجاره در دستور کار قرار گیرد تا انگیزه لازم برای سرمایه گذاران ایجاد شود.

سید کاظم دلخوش اباتری نماینده صومعه سرا در مجلس نیز گفت: در سیل‌های اخیر بیش از ۷۶ نقطه در شهرستان آسیب دیده که برای بازسازی و رفع مشکل اعتباری بالغ بر ۱۶/۵ میلیارد تومان مورد نیاز است.

وی به توافقی که با وزارت نفت جهت تبدیل پمپاژهای دیزلی به برقی صورت گرفته، اشاره و از تأخیر در قرارداد با پیمانکار گلایه کرد و خواستار تسریع در آغاز اجرای این توافق شد.

صومعه سرا با سه بخش مرکزی، تولمشهر و میرزاکوچک در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام