فرانسه، آرژانتین و پرتغال مقصد این روزهای سینمای ایران
25 خرداد 98 - 00:00

 

 رقابت دو فیلم کوتاه ایرانی در اروپا و جایزه فرانسوی برای یک انیمیشن ایرانی روایت این روزهای سینمای ایران در خارج از مرزها است.

در ادامه موفقیت‌های آثار کوتاه ایرانی این بار نیز فیلم کوتاه حلزون‌ به کارگردانی محمد توریوریان به بخش مسابقه نهمین جشنواره «CINEVERSATIL» آرژانتین راه پیدا کرد.

حلزون‌ که پیش از این موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم جشنواره « Milestone Worldwide» آمریکا شده و در چهاردهمین جشنواره شرقی ژنو سوئیس از سوی هیأت داوران تقدیر شد، در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه جشنواره «CINEVERSATIL» با فیلم‌هایی از کشور آمریکا، شیلی، اکوادور، پرو، مکزیک، آرژانتین، کلمبیا، برزیل و اسپانیا به رقابت خواهد پرداخت.

حلزون داستان ۳ جوان را روایت می‌کند که قصد دارند غیرقانونی توسط قاچاقچیان انسان از مرز عبور و خود را به کشور ترکیه برسانند اما اعتقادات مذهبی قاچاقچی انسانی که می‌خواهد آن‌ها را از مرز رد کند باعث می‌شود برای آن‌ها مشکلاتی ایجاد شود.

جشنواره «CINEVERSATIL» آرژانتین اسامی ۲۵ فیلم را برای بخش کوتاه این دوره اعلام کرد که در این میان فیلم کوتاه حلزون‌ به عنوان تنها نماینده ایران در این لیست حضور دارد.

 

چندش‌ ایرانی در پرتغال رقابت می‌کند

چندش عنوان دیگر فیلم کوتاه ایرانی به کارگردانی رضا نجاتی نیز به بخش مسابقه دوازدهمین دوره جشنواره پورتو پرتغال راه یافت.

فیلم کوتاه چندش‌ به کارگردانی رضا نجاتی از تولیدات انجمن سینمای جوانان نخستین حضور بین‌المللی خود را در این جشنواره در رقابت با آثاری از روسیه، پرتقال، فرانسه، بنگلادش، کانادا، آمریکا، آلمان و … تجربه می‌کند.

این جشنواره از تاریخ ۱۲ تا ۱۶ ژوئن برابر با ۲۱ تا ۲۵ خرداد در شهر پورتو پرتغال در حال برگزاری است.

جشنواره «پورتو» فیلم‌های زیر ۲۰ دقیقه را در بخش‌های داستانی، مستند، انیمیشن و موزیک ویدئو، باهدف ترویج تولید و نمایش فیلم‌های کوتاه به‌عنوان واسطه میان فرهنگ‌ها و ملل به رقابت می‌گذارد.

 

جایزه ویژه شهر انسی برای انیمیشن ایران

دیگر خبر سینمای ایران در آن سوی مرزها به جایزه ویژه جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشن انسی اختصاص دارد که به انیمیشن پسر دریا از ایران تعلق گرفته است.

پنجاه و نهمین دوره جشنواره انیمیشن انسی The Annecy International Animation Film Festival از ۲۰ تا ۲۵ خردادماه ۹۸ در کشور فرانسه برگزار شد و فیلم انیمیشن «پسر دریا» ساخته عباس جلالی یکتا ضمن نمایش در بخش مسابقه دورنمای فیلم‌های کوتاه این جشنواره، موفق به کسب جایزه ویژه شهر انسی Prix de la Ville d’Annecy شد.

امسال ۳۰۶۹ فیلم انیمیشن از ۹۴ کشور جهان متقاضی شرکت در انسی ۲۰۱۹ بودند که در مجموع ۲۰۰ فیلم برای بخش‌های مختلف این جشنواره معتبر جهانی پذیرفته شد تا روی پرده بروند.

در بخش دورنمای فیلم‌های کوتاه انسی، ۲۳ فیلم از کشورهای ایران، کرواسی، آمریکا، آلمان، برزیل، چین، پرو، یونان و… حضور داشتند.

انیمیشن کوتاه «گرگم و گله می‌برم» ساخته امیرهوشنگ معین» دیگر اثر ایرانی پذیرفته شده در این بخش رقابتی جشنواره انسی فرانسه بود.

در خلاصه داستان انیمیشن پسر دریا آمده است: «زن و شوهری به همراه پسری، روی دیوار زندگی می‌کنند. حضور پسر کم‌کم تغییراتی در زندگی آنها ایجاد می‌کند ….»نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام