بازداشت حدود ۵۰ مهاجر غیرقانونی در ترکیه
17 تیر 98 - 00:00

۴۸ مهاجر غیرقانونی در استان چاناک قلعه ترکیه بازداشت شدند.

به گزارش ترند، رسانه های ترکیه از بازداشت 48 مهاجر غیرقانونی در استان چاناک قلعه خبر دادند. 11 نفر از این مهاجرین غیرقانونی از افغانستان هستند و باقی افراد نیز اهل سوریه و عراق می باشند.
سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه پیش تر اعلام کرده بود که 50 هزار مهاجر غیرقانونی در 6 ماه آینده از استانبول اخراج خواهند شد.
وزیر کشور ترکیه خاطر نشان کرده بود که 13 هزار مهاجر غیرقانونی از کشورهای مختلف از استانبول اخراج شده‌اند.
پیش از این وزارت کشور ترکیه اطلاعاتی درباره بازداشت 79 هزار مهاجر غیرقانونی از کشورهای مختلف طی ماه های ژانویه تا آوریل 2019 منتشر کرده بود. حدود 33 هزار نفر از این مهاجران اهل کشور افغانستان بودند. همچنین طی این بازه زمانی، 11 هزار و 600 شهروند پاکستانی و 6 هزار و 400 شهروند سوریه ای نیز بازداشت شدند.
در فوریه 2019 رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنانی در ششمین نشست وزرای کنفرانس روند بوداپست در کاخ چراغان استانبول گفت: در صورت وقوع موج جدید مهاجرت، دیگر به تنهایی توان مقابله با آن را نخواهیم داشت.
ترکیه به علت موقعیت جغرافیایی و سیاست درهای باز به کشور ترانزیت پناهجویان برای انتقال به مقاصد مورد هدف تبدیل شده است.
بر اساس قرارداد بین ترکیه و اتحادیه اروپا که در سال 2016 میلادی به امضا رسید، مقرر شده است که ترکیه جلوی مهاجرت پناهجویان به سمت اروپا را بگیرد.
اتحادیه اروپا پیش از این و در سال 2016 ارائه بسته حمایتی سه میلیارد یورویی را به ترکیه تصویب کرده بود که بنا به اعلام مقامات ترکیه، تاکنون تنها 850 میلیون یورو از این مبلغ پرداخت شده است.
سواحل ترکیه در دریای مدیترانه و به خصوص دریای اژه مابین ترکیه و یونان از جمله معابر دریایی انتقال پناهجویان و از محل های عبور غیرمجاز و پرمخاطره مهاجران به سمت اروپا و یونان محسوب می شود.
انتقال مهاجران به سمت اروپا در مسیرهای دریایی با استفاده از قایق ها و تجهیزات غیراستاندارد انجام می شود.
انتقال مهاجران غیرقانونی به اروپا توسط گروه های قاچاق انسان انجام می شود که با مخاطره غرق شدن در آب دریا و نیز گرفتار شدن در دست قاچاقچیان انسان و دزدان دریایی همراه است.
گفتنی است عملیات‌ نیروهای امنیتی برای مقابله با سفر و ورود و خروج غیرقانونی مهاجران در سراسر ترکیه همچنان ادامه دارد.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام