توهین به پوتین برای مدیر شبکه تلویزیونی گرجستان گران تمام شد
12 مرداد 98 - 00:00

 مدیرعامل سابق کانال تلویزیونی روستاوی ۲ با حضور در دادگاه شهر تفلیس به سوالات پاسخ داد.
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵ بین الملل ترکیه و اوراسیا نظرات 

به نقل از Agenda.ge، نیکا گوارامیا مدیرعامل برکنار شده کانال تلویزیونی خصوصی روستاوی 2 در دادگاه شهر تفلیس مورد بازجویی قرار گرفت.

این جلسه پرسش و پاسخ بیش از دو ساعت به طول انجامید.

نیکا گوارامیا اعلام کرد که سوالات عمدتا پیرامون قراردادهیا بازرگانی منعقد شده در زمان وی بود.

روز گذشته، دادستانی گرجستان اعلام کرد که قصد دارد مدیرعامل سابق کانال خصوصی روستاوی 2 را به اتهام سواستفاده از قدرت در دوران ریاستش بر این شبکه مورد بازجویی قرار دهد.

هنوز اتهامات رسمی علیه نیکا گوارامیا مطرح نشده است، اما از وی خواسته شده است که درباره برخی معاملات مالی که یک سهامدار پیشین مدعی شده با قصد ورشکستگی کانال روستاوی 2 منعقد شده اند، توضیح دهد.

در شکایت نینو نیژارادزه که پیش از این 9 درصد از سهام کانال روستاوی 2 را داشت آمده است که این کانال و شرکت اینترمدیا معامله ای را امضا کرده اند که از طریق آن، نیکا گوارامیا قصد داشت دارایی های کانال روستاوی 2 را با هدف افتتاح یک کانال تلویزیونی جدید تصاحب کند؛ زیرا وی می دانست که حتی دادگاه اروپایی حقوق بشر نیز اجازه بازگشت صد در صدی سهام به خالواشی را خواهد داد.

دادگاه اروپایی حقوق بشر در تاریخ 18 ژوئیه اجازه بازگشت صد در صدی سهام کانال روستاوی 2 به صاحب قبلی اش کیبار خالواشی را داد. خالواشی ادعا کرده بود که این کانال تلویزیونی در سال 2006 از سوی دولت سابق گرجستان در زمان میخائیل ساکاشویلی به طور غیرقانونی توقیف شده بود.

پس از بازگشت مالکیت به خالواشی، پاتا سالیا وکیل وی به ریاست این کانال تلویزیونی منصوب شد. پاتا سالیا اعلام کرده که روستاوی 2 با مشکلات مالی روبرو است.

کانال تلویزیونی روستاوی 2 در سال 1994 تاسیس شد و مالکیت آن طی سال های 2004 تا 2012 بارها تغییر کرد. در مارس 2017، دادگاه عالی گرجستان به نفع کیبار خالواشی سهامدار سابق این کانال که در سال 2015 طرح دعوی کرده بود، حکم داد. اما چند روز بعد، دادگاه اروپایی حقوق بشر اجرای حکم دادگاه عالی گرجستان را به حالت تعلیق درآورد. اما اخیرا حکم دادگاه به اجرا درآمد و کیبار خالواشی از تجار معروف گرجستانی به طور رسمی به عنوان مالک جدید شبکه تلویزیونی روستاوی 2 معرفی شد. این تغییر مالکیت به طور رسمی در اداره ثبت گرجستان نیز ثبت شده است. بر اساس داده های اداره ثبت گرجستان، 60 درصد از سهام شبکه تلویزیونی روستاوی 2 متعلق به کیبار خالواشی است و 40 درصد سهام باقی مانده نیز در اختیار شرکت پانوراما که آن هم متعلق به خالواشی است می باشد.

ماه گذشته "روستاوی 2" پس از اعتراض صدها نفر به عملکرد یکی از مجریان این شبکه پخش خود را به صورت موقت متوقف کرد. گئورگی گابونیا یکی از مجریان این شبکه برنامه خود را با فحاشی به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه آغاز کرده بود. ساعتی بعد از پخش این برنامه بار دیگر خیابان‌های تفلیس، پایتخت گرجستان شاهد موج تازه‌ای از اعتراضات مردمی در مخالفت با سخنان این مجری تلویزیونی شد. مدیرعامل "روستاوی 2" پس از توقف پخش این شبکه اعلام کرد تا زمانی که امنیت این شبکه تلویزیونی تضمین شود تصمیم به توقف پخش گرفته اند. وی هم چنین با غیرقابل قبول دانستن برنامه پخش شده، مسئولیت آن را متوجه مجری آن برنامه کرد. این برنامه تلویزیونی از سوی رئیس جمهور و نخست وزیر گرجستان نیز محکوم شد. مقامات گرجستانی هم چنین واکنش ها در شبکه های اجتماعی نسبت به این موضوع را محکوم کردند و از تشدید تنش ها در روابط میان این کشور با روسیه ابراز نگرانی کردند.

لازم به ذکر است در تاریخ 20 ژوئن تظاهرات نیروهای مخالف دولت گرجستان در اعتراض به سفر هیات پارلمانی روسیه به این کشور برای شرکت در مجمع بین پارلمانی کشورهای ارتدکس در تفلیس به خشونت کشیده شد و در جریان آن 240 نفر مصدوم و 305 نفر نیز بازداشت شدند. در پی این تظاهرات اعتراض‌آمیز، ایراکلی کوباخیدزه رییس پارلمان گرجستان استعفا کرد. پوتین رییس‌جمهوری روسیه نیز در واکنش به این اتفاقات دستور توقف پرواز هواپیماهای مسافربری این کشور از 8 جولای به گرجستان را صادر کرد. نهاد دولتی امور گردشگری روسیه پیش‌بینی کرد که با بکارگیری محدودیت‌هایی برای شرکت‌های هواپیمایی، سفرهای گردشگری از روسیه به گرجستان 60 الی 70درصد کاهش خواهد یافت. چند روز پیش شرکت هواپیمایی گرجستان ایرویز اعلام کرد که حدود 25میلیون دلار به دلیل تحریم‌های پروازی روسیه علیه این کشور متحمل ضرر شده است.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام